Ana Sayfa | TÜRKİYE

10 turistin hayatını kaybettiği saldırının asıl hedefi Ankara'ymış

sultanahmet saldırı

Sultanahmet Meydanı'nda 10 turistin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısında asıl hedefin Ankara olduğu ortaya çıktı

Üzerindeki patlayıcıları infilak ettiren Suriye uyruklu DAEŞ'li terörist Nabil Fadli'nin önce Ankara'daki bazı noktalarda keşif yaptığı belirlendi. 4 gün boyunca Başkent'te kalan Fadli'nıin Ankara polisinin yılbaşı öncesi aldığı yoğun güvenlik önlemleri üzerine, "Ankara'da hava kar yağışlı, zemin kaygan, dışarı çıkmamak lazım" şifreli talimat üzerine İstanbul'a yönlendirildiği tespit edildi.

ULUS'TAKİ BİR OTELDE

Güvenlik güçlerinin takiptekiler listesinden bulunmayan Nabil Fadli'nin Türkiye'ye Gaziantep üzerinden giriş yaptığı 23 Aralık'ta otobüsle Ankara'ya geldiği belirlendi. Fadli, otogardan taksiyle Ulus'ta Çankırı Caddesi'nde bir otele gitti. Burada Suriyeli kimliğiyle giriş kaydını yaptıran Fadli, 4 gün boyunca kenti gezdi. Takipte olmamanın verdiği rahatlıkla Keçiören Ovacık'ta bulunan Caferilere ait camiye gitti ve cemaatten bazılarıyla sohbet edip keşif yaptı. Bunun yanı sıra turistlerin çoğunlukta olduğu tarihi Ankara Kalesi ile bazı kritik askeri ve emniyet üslerinin de çevresinde keşif gerçekleştirdi.

FARKLI BİR HÜCRE

Ankara Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, aynı tarihlerde Mamak'ta operasyon düzenlemiş ve Türk asıllı M.C ve A.Y'i canlı bomba hazırlığındayken yakalamıştı. Güvenlik birimleri yakalan iki kişi ile Fadli arasında bir irtibat olmadığını söyledi. Fadli'nin de yakalanan iki canlı bomba eylemcisiyle benzer yerlerde keşif yapması dikkati çekti.

DAEŞ'in yılbaşında Ankara'da saldırı düzenleyeceği bilgisi polisi alarma geçirdi. Örgüt alınan güvenlik önlemleri üzerine Başkent'teki saldırıdan vazgeçti. Bu karar örgüt yöneticileri tarafından "Ankara'da hava kar yağışlı, zemin kaygan, dışarı çıkmamak lazım" şifreli talimatla Fadli'ye iletildi. Fadli', Aralık'ta kaldığı otelden ayrılarak İstanbul'a gitti.

Gözaltı sayısı 7

Bu arada saldıryla ilgili kapsamlı soruşturma devam ediyor. Olayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 7'ye yükseldi. İçişleri Bakanı Efkan Ala gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıyla ilgili tüm karanlık noktaların en kısa sürede aydınlatılacağını söyledi. Bu arada Sultanahmet bombacısının, Türkiye'deki gazetelerde köşe yazarlığı yapan Suriyeli Hüsnü Mahalli'nin yakın akrabası olduğu ortaya çıktı.

Yeniden Sultanahmet'te

Rehberlik yaptığı grupta bulunan turistlere yaptığı anlık uyarıyla katliamın boyutlarının daha büyümesine engel olan rehber Sibel Şatıroğlu dün saldırıda ölenleri anmak için yeniden Sultanahmet Meydanı'ndaydı. Saldırya maruz kalan Alman turist grubuna rehberlik yapan Şatıroğlu da ayağından hafif yaralanmıştı.


Flaş Hrant Dink davasıyla ilgili 8 şüpheli tutuklandı

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ölümüne ilişkin görülen davada 8 şüpheli tutuklandı

51 Hava Harp Okulu öğrencisinden kan donduran açıklamalar

Darbe girişimi soruşturması kapsamında yakalanan 51 Hava Harp Okulu öğrencisi, ilk kez hakim karşısına çıktı. Yaşananları anlatan öğrenciler savunmalarını tamamladı

Vatandaş kaldırılmasını istediği izdivaç programlarının akıbeti belli oldu

RTÜK'e yağan cezanın ardından izdivaç programlarının kaldırıp kaldırılmayacağı konusunda Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklamada bulundu