Ana Sayfa | TÜRKİYE

Erdem Gül ve Can Dündar için bu kez eczacılar Umut Nöbeti'nde

umut nöbeti

Silivri cezaevinde tutuklu gazeteciler Erdem Gül ve Can Dündar'a destek amacıyla devam eden Umut Nöbeti'nde bugün İstanbul Eczacı Odası nöbetteydi

İstanbul Eczacı Odası (İEO) yöneticileri ve İEO Basın Yayın Komisyonu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül’e destek için saat 12.00 – 14.00 aralarında “Umut Nöbeti” tuttu.

ERDEM GÜL'ÜN BABASI TEŞEKKÜR ETTİ

Silivri Cezaevi önünde 56 gündür tutulan Umut Nöbeti’ni bu kez eczacılar devraldı. Erdem Gül'ün babası Ziya Gül, nöbetteki eczacıların yanına gelerek duyarlılıkları için teşekkür etti.

"İÇERİDEKİ GAZETECİ ARKADAŞLARIMIZIN SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ"

Cezaevi önünde açıklama yapan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cenap Sarıalioğlu, ''Ülkede yaşanan hukuksuzluğun, adaletsizliğin bir örneği bugün burada yaşadığımız. Maalesef teröristlere silah gönderenlerin değil, bunları haber yapanların cezaevine konulduğu bir günü yaşıyoruz bugün. İçerideki gazeteci arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Tekrar örneklerini de yaşamak istemiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

"BİZİ ÜŞÜTEN AYNI İKLİM BİZİ DUVARLAR AYIRMIYOR HEPİMİZ ÜŞÜYORUZ"

Nöbette, Can Dündar ve Erdem Gül’e hitaben İstanbul Eczacı Odası adına yazdıkları mektubu okuyan eczacılar Silivri’deki tutuklu gazetecilere “Bizi üşüten aynı iklim, bizi duvarlar ayırmıyor, hepimiz üşüyoruz, hepimiz tutsağız” diye seslendi.Nöbet öncesi postaya verilen ve Ecz. Sibel Özkan Tarım tarafından okunan mektupta şu ifadeler yer aldı:"Değerli Can Dündar ve Erdem Gül; Çuvala sığamayan bir kötülüğün, hukuku çiğneyerek meşru sayılma telaşının bedelini ödüyoruz toplum olarak hep birlikte. Siz iki gazeteci bu mücadelenin en önündesiniz. Çok yakında biteceğine inandığımız bu tutsaklık sürecinde her an yanınızda olacağız.Kutuplaşmanın beslediği bu sistemi değiştirmek için toplum olarak birbirimizi anlamaya çalışmanın en önemli hedefimiz olması gerektiğini düşünüyoruz.Demokrasiye, adalete ve barışa çok ihtiyacımız var. Bizi üşüten aynı iklim, bizi duvarlar ayırmıyor, hepimiz üşüyoruz, hepimiz tutsağız. Bir gazeteci olarak işini yaptığı için ya da sadece düşüncesini açıkladığı için linç kampanyasına maruz kalan tüm dostlarımızın yanındayız.Sizlere İstanbul Eczacılarının selamını ve sevgisini getirdik. Özgürlüğünüz için, özgürlüğümüz için bugün nöbetteyiz."


Yüksek hızlı tren 18 ili birbirine bağlayacak

Türkiye'de 2023 yılına kadar yapımına başlanacak olan demiryolu projeleriyle ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 18 il birbirine bağlanacak.

Savcıya hocam diyerek şüphe uyandıran kurmay albay tutuklandı

YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasına sunduğu fotoğrafla tanınan Kurmay Albay Fehmi Atuk tutuklandı.

Balıkesir'de patlama sesi duyuldu ardından yangın çıktı

Balıkesir'in ilçesi Ayvalık'ta bir yağ fabrikasında çıkan küçük çaplı patlamanın ardından yangın çıktı.