Ana Sayfa | TÜRKİYE

Vatandaşlar Şubat'ın ortasında bahar yaşadı

hava sıcaklığı

Yurt genelinde hava sıcaklığı 4 dereceye kadar yükseldi. Vatandaşlar adeta Şubat'ın ortasında Mayıs ayını yaşadı

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları bugün vatandaşlara bahardan kalma bir gün yaşattı. İzmir'de termometreler 24.7 dereceyi gösterirken Manisa 26 dereceyi gördü. İstanbul'da ise vatandaşlar güzel havanın keyfini sahil kenarlarında çıkarttı. Hava sıcaklıklarının hafta boyu mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

EGE BAHARI YAŞADI

Ege Bölgesi'nde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle birçok merkezde şubat ayındaki en yüksek sıcak değerlerine ulaşıldı. Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, şubat ayı içinde en yüksek sıcaklığın 15 Şubat 1953'te 23,9, 20 Şubat 2010'da ise 23,8 olarak ölçüldüğü İzmir'de bugün sıcaklığın 24,7 dereceye ulaştığı belirtildi. Hava sıcaklığının bugün en yüksek Aydın'da 25,9, Balıkesir'de 25, Manisa'da 26,4'e çıktığı kaydedildi. Halen mevsim normallerin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının 18 Şubat Perşembe gününe kadar bu şekilde devam edeceği bildirildi.

İSTANBUL'DA VATANDAŞLAR SAHİLLERE KOŞTU

İstanbul'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, vatandaşların yüzünü güldürdü. Güneşli havayı gören vatandaşlar sahile akın etti. Sıcak havayı fırsat bilen bazı vatandaşlar yürüyüş ve spor yaparken bazıları da balık tuttu. Özlem duydukları güneşli havanın tadını çıkaran vatandaşların bu durumdan oldukça memnun oldukları görüldü.

SICAKLAR DEVAM EDECEK

Hava Tahmini Uzmanı Fevzi Burak Tekin, bu hafta yurt genelinde yaşanacak hava durumuna ilişkin, "Bu hafta hava sıcaklıkları oldukça yüksek olacak. Önceden yaptığımız meteorolojik değerlendirmeye göre de hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 8-15 derece üzerinde seyredecek. Yağış beklentimiz yok. Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü dar alanda doğu kesimlerde yağış görülebilir fakat hava sıcaklıkları mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyredecek” yorumunda bulundu. 

ANKARA 20 DERECEYİ GÖRECEK

İstanbul, Ankara ve İzmir'de haftanın açık geçeceğini belirten Tekin, "Başkent Ankara'da 3 gün boyunca yağış beklemiyoruz, parçalı az bulutlu bir hava hakim. Günün en yüksek sıcaklığı 18-20 derece arasında değişebilir. Gece sıcaklıkları ise bir hayli yüksek 8-10 derece arasında kendini gösterebilir. Başkent'in Şubat ayı ortalamasına baktığımızda 7 derece olduğunu söyleyebiliriz. Başkent'te hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı. 

İSTANBUL'DA YAĞIŞ BEKLENTİSİ YOK

İstanbul'da üç gün boyunca yağış beklentisi olmadığını bildiren Tekin, "Parçalı az bulutlu bir hava hakim. En yüksek sıcaklık 20 derece civarında fakat Perşembe günü 2-3 derece bir azalış söz konusu olabilir. Gece sıcaklıkları ise 12 derece civarında. Uzun yıllar İstanbul'un hava sıcaklığı ortalaması 9 derece olduğunu söylersek yine mevsim normallerinin 10-12 derece hava sıcaklığının yüksek olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu. 

İzmir'e bakıldığında parçalı ve az bulutlu bir havanın hakim olduğunu söyleyen Tekin, "İzmir'de de hava sıcaklığı 25 derece. Gece sıcaklığı ise 15-17 dereceler arasında kendini gösterecek" dedi. 

HAFTA SONU YAĞIŞ GELİYOR

Tekin, hafta sonu hava tahminleriyle ilgili ise, "Hafta sonuna baktığımızda yeni bir yağış sistemi ülkemizi etkileyecek. Cumartesi günü özellikle kuzey kesimlerde yağışları göreceğiz. Pazar günü ise iç ve doğu kesimlerde sağanak yağışları göreceğiz. Hava sıcaklıkları yağışla birlikte biraz azalabilir fakat yine mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek" açıklamalarında bulundu.

Dikkat İstanbul'da 1 Mayıs günü o yollar trafiğe kapatılacak

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle 30 bin 101 personel görev yapacak. Kentte bazı yollar trafiğe kapalı olacak

1 Mayıs günü İzmir'i kana bulayacaklardı bu sabah yakalandılar

İzmir'de 1 Mayıs İşçi Ve Emekçi Bayramı'nda katliam planı yapan 6 kişi bu sabah gözaltına alındı

Sarıyer'de lüks aracı kurşun yağmuruna tuttular 2 ölü var

Dün akşam Sarıyer'de yaşanan olayda seyir halindeki otomobilin önün kesen başka bir araçtaki saldırganlar ateş açtı. Olayın ardından aracın içindeki iki İran uyruklu kişi can verdi