Ana Sayfa | TÜRKİYE

Hatay'da şehit düşen uzman çavuş son yolculuğuna uğurlandı

Mustafa Uygun

Hatay'da şehit düşen 23 yaşındaki uzman çavuş Mustafa Uygun gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı

Yayladağı İlçesi’nin Suriye sınırındaki Güveççi Mahallesi’nde devriye gezen askerler dün akşam sınırdaki duvardan atlayarak Türkiye’ye geçmeye çalışan insan kaçakçılarına müdahale etmeye çalıştı. İnsan kaçakçıları ile güvenlik güçleri arasında arbede çıktı. Arbede sırasında bir asker bıçaklandı. İnsan kaçakçıları gece karanlığında kaçarken, ağır yaralanan asker kurtarılamayarak şehit düştü.Hatay Valisi Ercan Topaca, sınır bölgesine giderek askeri yetkililerden bilgi aldı. Kaçan saldırganların ele geçirilmesi için operasyon sürdürülürken, Yayladağı-Antakya Karayolu’nda kontrol noktaları oluşturuldu. Sınırda yer alan Görentaş ve Güveççi Mahalleleri’nde camilerden yapılan anonslarla halkın sokağa çıkmamaları istendi.

GENELKURMAY' DAN AÇIKLAMA

Olay ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı' nın internet sitesinde yapılan açıklamada; "14 Şubat 2016 tarihinde saat 19.15 sularında Hatay/Yayladağı Görentaş Hudut Karakolu’nda görevli unsurlarımız, Suriye sınırından Türkiye’ye yasadışı hudut geçişinde bulunan bir gruba müdahale etmiş, çıkan çatışmada kahraman bir silah arkadaşımız olay yerinde şehit olmuştur.Kahraman şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

VALİ: KAÇAK GEÇİŞE MÜDAHALE EDERKEN ŞEHİT OLDU

Hatay Valisi Ercan Topaca, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek Piyade Sözleşmeli Er Mustafa Uygun’un şehit olduğu olayın detayları hakkında bilgi verdi.

Topaca, şunları söyledi:

"Olay 19.15 civarında, Güveççi Hudut Karakolu’nun çok yakın bir noktasında meydana geldi. Askerimiz, kaçak sınır geçişi yapmak isteyenlere müdahale ederken biraz ormanlık ve çalılık alana doğru orada askerimizin şehit edildiği anlaşıldı. Olayın hemen arkasından konunun araştırılmasıyla ilgili adli ve idari çalışmalar başlatıldı. Bir takım tedbirler de almak suretiyle faillerin bulunması için arama tarama faaliyetleri başlatıldı. Olayın aslının insan ticareti yapanlar vasıtasıyla işlenen bir cinayet olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü o bölge gerek Suriye gerek Türkiye tarafında bu tür faaliyetleri yapmak isteyen çok sayıda kişinin olduğu bir bölgedir."

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yasa dışı geçişleri önlemek amacıyla çeşitli tedbirler alındığını belirten Topaca, bu kapsamda sınırın bir kısmına duvar örüldüğünü ancak duvar olmayan yerlerden veya duvara merdivenler dayayarak atlamaya çalışan çok sayıda insan olduğunu söyledi.Sınırda her gün ortalama 500 kişinin yakalandığını ifade eden Vali Ercan Topaca, şöyle devam etti:

"Tabi bu kadar geniş sınır içerisinde ormanlık alanlardan da zaman zaman boşluklardan yararlanarak Türkiye tarafına geçişler var. Geçişler insan ticareti yoluyla oluyor. Suriye tarafında bu işi organize eden bir ekip var. Onları da takip ediyoruz. Onlara destek olan Türkiye tarafından da bazı kişilerin olduğunu biliyoruz. Bu olayda da bunların bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bu kapsamda dün akşamdan beri yapılan çalışmalarda, olayla ilgili olduğunu düşündüğümüz 4 kişi gözaltında, sorguları devam ediyor. Askerimizin silahını da alıp gitmişlerdi. Sabahki arazi aramasında silah bulundu. Onun bulunması önemli bir delil olacaktır. Bütün boyutlarıyla konu inceleniyor."

KAÇAK GEÇENLER SINIR DIŞI EDİLECEK

Ayrıca sosyal medyada sınırda görev yapan askerlerin Suriye’den gelen sivilleri taciz ettiğine dair asılsız paylaşımlar yapıldığını belirten Topaca, bu konuda kamuoyunun sorumlu davranması gerektiğini söyledi.Yasa dışı yollarla Hatay’a girmeyi başaranlarla ilgili de bazı kararlar alındığını ifade eden Topaca, şunları söyledi:

"Sınırı kaçak geçerek ilimize giren mültecilere son alınan kararla otogarda bilet verilmeyecek, otobüslere bindirilmeyecek. Kayıt alınmadıysa bunları tespit edip sınır dışı etmeye devam edeceğiz. Güveççi ve Görentaş gibi sınır köylerinde kalanları da sınır dışı edeceğiz. Şayet kayıtları yapıldıysa onlar bizim kardeşimizdir. İnsani sebeplerden dolayı bize yasal yollardan sığınanları kamplara gönderiyoruz. Netice olarak 4 kişi gözaltına alındı ve çalışmalar da sürüyor. Olayları yapanlar mülteciler değil örgütlenmiş insan taciri çetelerdir. Devletimiz bu olayların üstesinden gelecektir."

ŞEHİT MUSTAFA UYGUN'UN DENİZLİ'DEKİ BABA EVİNDE YAS

Hatay'ın Yayladağı ilçesi Suriye sınırında insan kaçakçılarına müdahale ederken şehit olan 23 yaşındaki uzman çavuş Mustafa Uygun'un Denizli'deki baba evinde yas var. Yayladağı'nda Suriye sınırından geçmek isteyen insan kaçakçılarına müdahale ederken bıçaklanarak şehit edilen Mustafa Uygun'un şehadet haberi, askeri yetkililer tarafından Pamukkale ilçesi Pamukkale Mahallesindeki babası Cevdet Uygun ile annesi Keziban Uygun'a iletildi.               Şehidin yakınları ve vatandaşlar, acı haber üzerine eve geldi. Şehidin baba evine Türk bayrağı asıldı.Uygun'un altı ay önce göreve başladığı ve 1,5 ay önce nişanlandığı öğrenildi.    

ŞEHİDİN CENAZESİ MEMLEKETİNE GÖNDERİLDİ

İnsan kaçakçıları tarafından Suriye sınırında şehit edilen Piyade Sözleşmeli Er Mustafa Uyğun için Hatay Serinyol 121’inci Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı’nda askeri tören düzenlendi.Törene Hatay Valisi Ercan Topaca, 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Lütfü Savaş, Garnizon Komutanı Albay Özcan Erdem, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ ile askeri ve sivil yetkililer katıldı.Törenin ardından cenaze aracına konulan şehidin cenazesi, götürüldüğü Hatay Havalimanı’nda bekleyen askeri kargo uçağıyla memleketi Denizli’ye gönderildi.

ŞEHİDİN BABASI: VATAN SAĞOLSUN

Hatay’ın Yayladığı ilçesinde kaçakçılar tarafından şehit edilen Sözleşmeli Er Mustafa Uyğun’un uçakla memleketi Denizli’ye gönderilen cenazesini karşılamak üzere ailesi, yakınları ve Denizlili’ler Çardak Havalimanı’na geldi.Ayakta durmakta güçlük çeken ve yakınlarının yardımıyla yürüyebilen anne Kezban Uyğun, VIP salonuna alındı. Burada sağlık ekipleri fenalık geçiren acılı anneye müdahalede bulundu.etanetini korumaya çalışan baba Cevdet Uyğun ise yakasına şehit oğlunun fotoğrafının takılmasının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Oğlum askerlikten sonra orduda kalmayı kendisi tercih etti. İki ay önce nişanlanmıştı. Düğün tarihini belirleyememiştik. Ne diyeceğimi bilemiyorum, acımız büyük. Vatan sağolsun, Türkiye sağolsun. Şehit oğlum atamasının Güneydoğu Anadolu’ya yapılmasını istiyordu. İlk ataması Hatay’a yapıldı" diye konuştu.

ŞEHİDİ 10 BİN KİŞİ UĞURLADI

Hatay'ın Yayladığı ilçesinde kaçakçılar tarafından şehit edilen Sözleşmeli Er Mustafa Uyğun'un uçakla memleketi Denizli'ye gönderilen cenazesini karşılamak üzere, ailesi, yakınları ve Denizliller, Çardak Havaalanı'na geldi. Uyğun'un cenazesini ayakta duramayan annesi Keban Uyğun'un tekerli sandalyeyle karşıladı. Ayrıca baba Cevdet Uyğun ile nişanlısı Burcu Yolcu da cenazeyi karşılamaya geldi. Şehit Uyğun'un yakınları gözyaşını tutamadı. Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçakla Denizli'ye getirilen şehit Uyğun' için, Delikliçınar Yeni Camii'nde askeri tören düzenlendi. 

10 BİN KİŞİ KATILDI 

İkindide kılınan cenaze namazına; eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Denizli milletvekilleri Şahin Tin ve Cahit Özkan, CHP Denizli İl Başkanı Teoman Sancar, MHP Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Murak Kırkaya, Denizli 11'inci Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır, Atatürk'e benzerleğiyle dikkat çeken tiyatro oyuncusu Göksel Kaya, çeşitli siyasi parti temsilcileriyle beraber 10 bin Denizli katıldı. Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Murak Kırkaya, baba Cevdet Uyğun'a taziyelerini iletti. 

NİŞANLISI GÖZYAŞINI TUTAMADI

Namazdan önce musalla taşına konan şehidin Türk bayrağına sarılı tabutuna; annesi Keban Uyğun ve babası Cevdet Uyğun sarılarak gözyaşı döktü. Şehit Er Uyğun'un iki ay önce nişanlandığı Burcu Yolcu da tabutuna sarılarak fotoğrafını öptüğü Uyğun'un arkasından "canım" diyerek ağladı.

Denizli Müftüsü Mehmet Aşık'ın helallik isteyip cenaze namazını kıldırmasının ardından şehit Uyğun'un Türk bayrağına sarılı tabutu, askerlerinomuzlarında top arabasına taşındı. Bu sırada "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Her Türk asker doğar" ve "Şehidim hakkını helal et bize" sloganları atıldı. Top arabasının geçişi sırasında Atatürk Caddesi'nde toplanan ve balkonlara çıkan yüzlerce Denizlili gözyaşını tutamadı. Şehit Uyğun, ilçeyle aynı isme sahip Pamukkale Mahallesi'nin mezarlığında toprağa verildi.Öte yandan; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun şehit ailesini telefonla arayarak başsağlığı dileğini ilettiği öğrenildi.

Yeni yayımlanan KHK ile 434 asker ihraç edildi

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile pek çok kurumdan ihraçlar yaşandı

Adana'da iki aile arasında kavga çıktı

Adana'da iki aile arasında çıkan tartışma büyüdü ve kavgaya dönüştü

7 kişinin yaralandığı öğrenci servisindeki patlamanın nedeni açıklandı

İstanbul Pendik'te öğrenci servisinde yaşanan patlamayla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı