Ana Sayfa | TÜRKİYE

Soma davasının 8. oturumu görülüyor

soma davası

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam eden Soma maden faciasının 8. oturumu başladı

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin ceza davası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam ediliyor. Davanın 6'ncı duruşmasının 8'nci celsesinde sanık avukatların talebiyle daha önce Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde verdikleri ifadelerde çelişkilerin bulunduğu gerekçesiyle Recep Doğan, Ramazan Akkoç, Serdar Tavukçu yeniden ifade vermek üzere mahkemeye çağrıldı.

CHP'li Özel'in çağrıları sonuçsuz kaldı

8'inci oturumda aileler ve avukatlar duruşma salonuna alınmaya başlanırken, katılımın oldukça az olduğu gözlendi. Duruşmaya katılımın azalması ise 25 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen tahliyeler sonrası CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in yaptığı açıklamaları akıllara getirdi.25 Aralık 2015 günü yaptığı açıklamada davaya ilgilinin gün geçtikçe azaldığını ve toplumu Soma davasını takip etmeye çağıran CHP'li Özel, "Hani herkes ilgisini en son güne kadar en üst düzeyde tutacaktı, hani Soma'yı unutursak yüreğimiz kuruyacaktı. Soma davası gündemden düştükçe daha çok madenci şehit düşer, daha çok iş kazasında evlatlarımız ölür, bu analar burada ağlar, bağırır. Herkes aklını başına alsın, öyle kaza olduğu gün ağlayıp, bu meydanları bu mahkemenin önünü, bu salonu boş bırakırsan, yarın gazeteyi alınca şaşırma kardeşim. Madem ki Soma'yı unutursan yüreğin kuruyacaktı, yüreğin kurusun, ya gel burada bu ailelere sahip çık. Bunu siyasetçisine, köşe yazarına, aydınına, Somalısına, Manisalısına söylüyorum. Türkiye'deki tüm duyarlı insanlara söylüyorum" demişti. Bugün gerçekleştirilen oturumda gerek salondaki boşlukların artması gerekse sivil toplum kuruluşlarının davaya olan ilgisinin azalması Özel'in çağrılarını sonuçsuz bıraktı.

İstenen cezalar

Olayla ilgili soruşturma sonucunda açılan davada tutuklu 8 sanıktan madende vardiya amiri olarak görev yapan Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Halen tutuklu bulunan 6 sanık ise "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.Tutuksuz 48 sanık hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.


13 eski polis FETÖ'den gözaltına alındı

FETÖ'ye yönelik devam eden soruşturma kapsamında Aydın'da 13 eski polis gözaltına alındı

El Bab şehidinin acı haberi ailesine ulaştı

El Bab'da şehit düşen Astsubay Kıdemli Çavuş Hasan Çoban'ın Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki ailesine acı haber verildi

Flaş o köylerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Diyarbakır'ın bazı ilçelerindeki 10 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi