Ana Sayfa | TÜRKİYE

Hasan Ferit Gedik davasında gerginlik

Hasan Ferit Gedik davası

Gezi parkı olayları sırasında Maltepe'de Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine bugün de devam edildi

Hasan Ferit Gedik'i Maltepe Gülsuyu'nda uyuşturucu karşıtı protesto yürüyüşü sırasında silahla öldürmek ve 3 kişiyi de yaralamak suçlamasıyla 8'i tutuklu 35 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 8 tutuklu ve 10 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı. Duruşmada Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray ve dedesi Mustafa Meray da hazır bulundu.

Sanıktan avukata tehdit: "Dışarı çıkınca göstereceğim"

Kamu güvenliği gerekçesiyle kapalı yapılan duruşmaya, basın mensupları ve izleyiciler de alınmadı. Duruşmada söz alan müşteki avukatlarından Ebru Timtik, tanıkların duruşmada hazır edilerek dinlenmesini talep ederek, "Çünkü soru sorma hakkımızı kullanacağız. Tanıkların talimatla dinlenmesi usuli bir hatadır" dedi.Sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyesini talep ederek, tanıkların talimatla dinlenmesini talep etti.Mahkeme heyeti, duruşmanın bundan sonraki bölümünün Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ile kayıt alınmasına karar verdi. Duruşmada gelen evrakların okunmasının ardından tarafların taleplerini alan mahkeme heyeti, ara kararını açıkladı. Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesin amacıyla duruşmayı erteledi.

Duruşma bitiminde adliye önünde basın açıklaması yapan Hasan Ferit Gedik'in ailesinin avukatı Ebru Timtik,duruşmanın kısa sürdüğünü belirterek, "Hasan Ferit Gedik'in katledilmesine ilişkin dava görülüyordu. Bu dava ile beraber şunu görüyoruz, çok ciddi bir politik satıh belirlemiş durumdalar. Mevcut iktidarın hoşuna gidebilecek söylemler kullanarak duruşma alanından dışarı çıkıyorlar. Failken, kendilerini meşru göstermek için özellikle tekbir getirerek meseleyi politik bir mecraya çekmek istiyorlar" dedi.Avukat Timtik'in açıklaması sırasında davayı takip etmek amacıyla adliyeye gelen gruptakilerden bazıları "Hasan Ferit için adalet istiyoruz" yazılı pankart açtı. Bunun üzerine polis ekipleri pankartın kaldırılmaması halinde gruba müdahale edileceğini ifade etti. Gruptakilerin pankartı kaldırmaması üzerine polis ekipleri müdahalede bulunarak 2 kişiyi gözaltına aldı.

Olayın geçmişi

Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde 30 Eylül 2013'te gösteri yapan gruba silahla ateş açılması sonucu Hasan Ferit Gedik hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı. Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, 8'i tutuklu 35 şüphelinin 11 ile 269 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

İzmir'de kaçak içkiden zehirlenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı

İzmir'de kaçak içkiden dolayı 3 kişi zehirlenerek hastanede tedavi altına alındı

Metrobüsten inen kıza tecavüz edecekti son anda yakalandı

İstanbul'da yaşanan olayda metrobüsten inen genç kıza tecavüz girişiminde bulunan Suriyeli kişi son anda yakalandı

FETÖ'den yargılanan 32 er tahliye edildi

15 Temmuz darbesinin ardından FETÖ'den yargılanan 32 ere tahliye kararı çıktı