Ana Sayfa | TÜRKİYE

Abdullah Cömert davasında gerekçeli karar açıklandı

Abdullah cömert

Gezi Parkı eylemleri sırasında Akrep adlı zırhlı araçtan gelen gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Abdullah Cömert davasında gerekçeli karar açıklandı

Antakya'da Gezi eylemleri sırasında Akrep adı verilen zırhlı araçtan atılan gaz fişeğiyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili görülen davada gerekçeli karar açıklandı. Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, gaz fişeği için "Doğrudan öldürücü bir etkisi olan madde değildir" dedi. Cömert'in ölümüyle ilgili geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan raporda, polisin kurallara aykırı şekilde ve hedef gözeterek ateş ettiği ortaya konmuştu.

Diken'den Rıfat Doğan'ın haberine göre, gerekçeli kararda gaz fişeğiyle ilgili şu tarif yapıldı: "Dağılması istenilen kişilerin gaz fişeğinin çarpması sonucu yaralanması- etkilenmemesi için gaz tüfeğinin dağılması istenilen kişi-grupların tam üzerine olmayıp, arkalarına gaz fişeğinin gelecek şekilde atış yapılması istenilmektedir. Gaz tüfeğinde kullanılan gaz fişekleri, yapıları itibariyle savunmada veya hücumda kullanılan, doğrudan öldürücü etkisi olan bir madde değildir."

Mahkeme, kararında bu açıklamalara dayanarak "Sanığın işlemiş olduğu kabul edilen eylemi taksirle işlediğine dair bir delil bulunmamaktadır. Sanığın bu yönde bir savunması da bulunmamaktadır. Bu nedenle eylemin taksirle öldürme olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Eylem taksirle vasıflandırılmadığından, bilinçli taksir yönünden de ayrıca değerlendirme yapılmamıştır" ifadelerine yer verdi.

Sanık polisin kasten bu eylemi işlediği belirtilen kararda, "Arkalarına gelecek şekilde veya önlerine düşecek şekilde kursunu aldığı ve kullandığı gaz tüfeğini belli bir açı ile ateşlemeyip aradaki mesafeye göre normal bir insan boyunda olan maktulün başına gelecek şekilde ateş etmesi karşısında, sanığın kasten bu eylemi işlediği kanaatine varılmıştır. Yukarıda belirtildiği üzere, bu eylem taksirle işlenmemiş olup, kasten işlenen bir eylemdir" denildi.

''Kasten öldürme değil yaralama sonucu ölüm var''

Cömert'in ölümünde 'kasten insan öldürme' suçu olmadığı kaydedilen kararda şu açıklamalara yer verildi: "Sanığın olayda kullanmış olduğu gaz tüfeğinin ve gaz tüfeğinden çıkan gaz fişeğinin doğrudan insan öldürme sonucunu doğuran bir silah olmadığı, olay sırasında sanık ile maktul arasında 30 metre kadar mesafe olduğu anlaşıldığından, eylem kasten öldürme suçu olarak vasıflandırılmamış, yine aynı düşünceyle olası kasıtla öldürme suçu olarak vasıflandırma yapılmamıştır."Mahkeme, yaralama sonucu ölüme neden olma suçunun işlendiğini sanığın, öldürmeye elverişli silah olmayan gaz tüfeğiyle ateş edip, gaz fişeğinin kafaya isabet sonucu kafatası kırığı oluşturup, buna bağlı olarak beyin kanaması ve beyin doku harabiyetini doğuracak şekilde ölüm sonucunu doğuran eylemin TCK'nın 87/4 maddesinde belirtildiği şekilde kastı aşan öldürme suçu teşkil ettiğini kaydetti.

Avukat Hatice Can: ''Karara katılmıyoruz, kasten öldürme suçu işlendi''Gerekçeli kararı Diken'e değerlendiren Cömert ailesinin avukatı Hatice Can, "Mahkemenin gaz tüfeği ile ilgili bu yorumlarına katılmak mümkün değildir. AM-600 tipi silahlara ilişkin Brezilya menşeli üretici Condor firmasının sağladığı kullanım kılavuzunda 'Uygun olmayan bir biçimde kullanılması durumunda, ciddi zarara veya ölüme yol açabilir' ibaresi geçmektedir" dedi.

"Aynı uyarı, Condor tarafından üretilen ve Abdullah Cömert'in ölümüne neden olduğu Adli Tıp raporu ile belirlenmiş bulunan GL-202 serisi gaz kapsülüne ilişkin broşürde de yer almaktadır" diyen Can, broşürde "Doğrudan insanların üzerine fırlatmayınız, zira öldürücü olabilir" ifadelerinin yer aldığını söyledi.

Bu konuda AİHM'in verdiği kararı hatırlatan Can, AİHM'in 2006'da Diyarbakır'da polisin attığı gaz fişeğinin yüzüne çarpması sonucu hayatını kaybeden 13 yaşındaki Abdullah Yaşa için 16.07.2013 tarihinde verdiği kararda "Bir gaz kapsülünün bir fırlatıcı vasıtasıyla atılması, kapsül fırlatıcısı uygunsuz bir şekilde kullanıldığı takdirde, ağır yaralanma ve hatta ölüm riski yaratmaktadır" dediğini ve Türkiye aleyhine karar verdiğini belirtti.Can, "Gerekçeli kararın tarafımıza tebliğ edilmesinin ardından da aile avukatları olarak bizler de gerekçeli temyiz dilekçemizi sunacağız" dedi.Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi Abdullah Cömert davasında sanık polis A.K.'ye 'kastı aşan insan öldürme' suçundan 13 yıl dört ay hapis cezası verilmişti.

İzmir'de kaçak içkiden zehirlenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı

İzmir'de kaçak içkiden dolayı 3 kişi zehirlenerek hastanede tedavi altına alındı

Metrobüsten inen kıza tecavüz edecekti son anda yakalandı

İstanbul'da yaşanan olayda metrobüsten inen genç kıza tecavüz girişiminde bulunan Suriyeli kişi son anda yakalandı

FETÖ'den yargılanan 32 er tahliye edildi

15 Temmuz darbesinin ardından FETÖ'den yargılanan 32 ere tahliye kararı çıktı