Ana Sayfa | TÜRKİYE

Tutuklu akademisyenlerle ilgili dava bugün görülüyor

akademisyenler

Barış için Akademisyenler inisiyatifinin 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisine imza atan tutuklu akademisyenlerle ilgili ilk dava başlıyor

Hem bu duruşma hem de gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davanın üçüncü duruşması İstanbul Adalet Sarayı'nda görülüyor.Akademisyen ve gazetecilere destek için adliye binası avlusunda gösteri çağrıları yapıldı.

Haklarında 7.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor

Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla tutuklu yargılanıyor.Mungan, Ersoy ve Kaya 15 Mart'ta tutuklanmıştı.O tarihte yurtdışında olan Camcı ise Türkiye'ye döndükten bir gün sonra, 31 Mart'ta tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.Akademisyenler hakkında 7,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bildiri ardından soruşturmalar ve işten çıkarmalar

Barış için Akademisyenler inisiyatifi Ocak ayında, "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bir metin yayımlamış, eleştirilerin ardından yeniden imzaya açılan bildiriye imza atan akademisyenlerin sayısı artmıştı.Bu metinde güvenlik güçlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki operasyonları eleştiriliyor ve "devletin vatandaşlarına şiddet uyguladığı" belirtiliyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri bildiriye sert tepki göstermişlerdi.İmza metninin yayımlanmasından sonra imzacı akademisyenlerin bir bölümü hakkında adli ve idari soruşturmalar açıldı.Bazı üniversiteler akademisyenler hakkında işten çıkarma ve uzaklaştırma kararları aldı.

'MİT TIR'ları haberiyle ilgili dava

Gazeteciler Dündar ve Gül hakkındaki soruşturma ise, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bir haber üzerine açılmıştıHaberde, MİT'e ait tırlarla Suriye'deki gruplara silah ve cihatçı sevk edildiği iddia edilmişti.Haberin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kişisel şikâyetiyle 26 Kasım 2015'te ifadeye çağrılan Dündar ve Gül, aynı gün tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmişti.Anayasa Mahkemesi (AYM) ise avukatların yaptıkları başvuruyu değerlendirip 92 günlük tutukluluk süresinin ardından Dündar ve Gül'ün tahliyesine karar vermiş ve gazeteciler 26 Şubat'ta sabaha karşı tahliye edilmişti.Davanın ilk duruşması 25 Mart'ta görülmüş, duruşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve MİT'in müdahil olma talepleri kabul edilirken, davaya da gizlilik kararı getirilmişti.Davının ikinci duruşması 1 Nisan'da görülmüştü.

Yeni yayımlanan KHK ile 434 asker ihraç edildi

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile pek çok kurumdan ihraçlar yaşandı

Adana'da iki aile arasında kavga çıktı

Adana'da iki aile arasında çıkan tartışma büyüdü ve kavgaya dönüştü

7 kişinin yaralandığı öğrenci servisindeki patlamanın nedeni açıklandı

İstanbul Pendik'te öğrenci servisinde yaşanan patlamayla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı