Ana Sayfa | TÜRKİYE

TÜRKİYE LAİKTİR, LAİK KALACAK, MİLLETVEKİLİ GÜLAY YEDEKCİ KONUŞTU

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ GÜLAY YEDEKCİ

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ GÜLAY YEDEKCİ'NİN TBMM BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN'IN LAİKLİK VE ANAYASA ÜZERİNE OLAN AÇIKLAMASINA KARŞILIK YAPMIŞ OLDUĞU BASIN AÇIKLAMASI

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım" sözleri skandaldır. Kamuoyunda büyük tepkiye yol açacak değişiklikleri önce bir açıklama yaparak gündeme getiren sonrasında da 'yok öyle bir şey' şeklinde açıklamalar yapan AKP'liler, hep aynı taktiği uyguluyor. İsmail Kahraman'ın skandal 'laiklik' sözleri için de aynı taktiği uyguluyorlar. Yavaş yavaş insanları alıştırmaya, bu konunun konuşulup algı oluşturulmaya çalışıyorlar.

Bir şeylerden dikkatleri uzaklaştırma peşindeler, her gün şehit haberleri geliyor, Kilis’e bombalar düşüyor. Bunlar gündemi değiştirme derdindeler.

'Dindar Anayasa' nedir?  Hukukta böyle bir kavram yok. Yeni yeni kavramlar uyduruyorlar.

Devlet dindar olamaz, kişi olabilir! Din vicdani bir meseledir.

Ülkemiz de farklı inançlardan birçok vatandaşımız var. Ülkemizde şimdiye kadar dindar vatandaşlarımızın bir sıkıntısı bu sistemle olmamıştır. Tabi ki dindar saygıdeğer insanlarla din tacirlerini birbirinden ayırmak gerekir. Dini çıkarları için kullanıp adına dindarlık diyenlerin bu sistem ile derdi olabilir.

Gerçek dindarların savunması gereken dindar anayasa değil, devletin inanç alanını her inancın mensuplarına bırakıp inançlara eşit durmasıdır.

Devletin dini olmaz, insanın dini olur; 'dindar devlet', 'dindar anayasa' ne demek;

Kuranı Kerim varken yeni anayasanın dindar olması da ne demek oluyor?

Dindar bir anayasa değil; insan haklarına, inanca, düşünceye, saygılı demokrat bir anayasa istiyoruz.

Ortadoğu bataklığı, sizin gibi dini siyasete alet eden zihniyetlerin eseri. Laiklik, herkes dinini özgürce yaşasın diye var İsmail Kahraman!

Her gün şehit veriyoruz, sınırın ötesinden roket yağıyor ama tek derdiniz Laiklik! Dini kirli hesaplarınıza daha fazla alet etmeyin artık!

Devlet laiktir vatandaş dindar olabilir. Devletin laikliği dindarın güvencesidir. Bunu bile

anlamayan din taciridir

Allah Rasulü'nün (s) bile Medine'de yaptığı anayasanın adı "dindar anayasa" değildi. "Medine vesikası"ydı. Farklılıkların sözleşmesi yani.

Bu dakikadan sonra bırakın dindar Anayasayı, anayasada laikliği ihlal eden her durumu anayasadan çıkarmak için mücadele edeceğiz.

Saygılarımla

Yrd. Doç. Dr. Gülay YEDEKCİ  | Y.Mimar

CHP İstanbul Milletvekili


Minik Irmak'ın cansız bedeni 9 gün sonra bulundu

Manisa’nın Alaşehir İlçesi'nde hurdacılık yapan Himmet A. tarafından vahşice öldürülen minik Irmak'ın cansız bedenine ulaşıldı

Kızının Fetullah Gülen'e iletmek istediği not bulundu

FETÖ operasyonu kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Hakan Şükür’ün evinde yapılan aramada şok eden bir not bulundu

Tunceli'de helikopter destekli terör operasyonu sürüyor

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde helikopter destekli terör operasyonu sürüyor