Ana Sayfa | TÜRKİYE

Bursa'daki terör saldırısını hangi örgütün yaptığı belli oldu

Bursa terör saldırısı

Geçtiğimiz günlerde Bursa Ulucami'de gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili yeni bilgilere ulaşıldı

Bursa'da, tarihi Ulu Cami civarındaki saldırıyı gerçekleştiren kadın teröristin kimliğini belirlemek için çalışmalar sürüyor.Alınan bilgiye göre, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, üzerindeki bomba düzeneğini patlatan ve 13 kişinin yaralanmasına neden olan kadın teröristin kimliğinin belirlenmesi ve örgüt bağlantılarının ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarını titizlikle yürütüyor.

Bursa'daki terör saldırısına 6 tutuklama

Ekipler, "intihar bombacısı"nın Iğdır doğumlu 24 yaşındaki E.Ç. olduğu ihtimali üzerinde duruyor. Bu kadın teröristin ailesine ulaşılarak DNA örneği alınacak ve yapılacak testler sonucu kimliği kesin olarak belirlenecek.

Saldırının detayları kısa sürede ortaya çıkarıldı

Polis ekipleri, olay yerinde buldukları "Sultan Hanım" yazan otobüs biletindeki numaradan başlamak üzere tüm ipuçlarını değerlendirerek teröriste patlayıcıyı temin eden, kuryelik yapan, Bursa'ya gelmesinin ardından yardımcı olanları belirledi.Otobüs biletindeki irtibat numarasından yola çıkan polis, teröristi Viranşehir ilçesinden alıp Şanlıurfa'ya getiren İsa C'ye ulaştı. Ayrıca kimlik belgesinin asıl sahibi olan Sultan Y. hakkında bilgi toplandı.Emniyette ifadesi alınan Sultan Y, nüfus cüzdanını arkadaşı Emine K'ya verdiğini söyledi. Bunun üzerine yapılan araştırmada, Emine K'nın 2014 yılında terör örgütü PKK'ya katıldığı, ailesinin de onun hakkında güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunduğu belirlendi.Emine K'nın, geçen mart ayında bir süre Mardin'de kaldığı ve terör örgütünün sorumlularına Sultan Y'nin kimliğini verip, teslim aldığı patlayıcıyı İstanbul'a götürdüğü de tespit edildi.

Patlayıcıyı x ray cihazlarına yakalanmamak için otobüsle getirmiş

Polis, Emine K'nın İstanbul'da bağlantılı olduğu kişinin Ümmü Gülsün M. olduğu bilgisine ulaşarak onu da gözaltına alıp Bursa'ya getirdi.Ümmü Gülsün M. ifadesinde, Emine K'nın patlayıcıyı kendisine 14 Nisan'da getirdiğini ve Bursa'ya götürmesini ancak x ray cihazlarına yakalanmaması için otobüsle gitmesini istediğini belirtti.Saldırıdan birkaç gün önce Bursa'ya gelip patlayıcıyı Ağrı'dan lise arkadaşı Mithat T'ye veren Ümmü Gülsün M'nin ona terör örgütünün talimatlarını ilettiği, aralarında haberleşmek için şifre belirledikten sonra İstanbul'a döndüğü ortaya çıkarıldı.

Saldırıdan iki gün önce çanta ve cep telefonu almış

Teröristin, 25 Nisan'da Ulu Cami ve çevresinde yanında bir erkek ve bir kadın bulunduğu halde keşif yaptığı saptandı. Bomba düzeneğinde kullanmak üzere bir cep telefonu satın alan teröristin, sonradan düzeneği yerleştirdikleri çantayı o gün Kapalı Çarşı’dan aldığı görüntülerde yer aldı.

Teröristin, Ulu Cami çevresinde görevli polislerden ikisini gördükten 7 saniye sonra elindeki çantada bulunan düzeneği kullanarak bombayı patlattığı da ortaya çıktı.

 

Şırnak'taki operasyonlarda 40 terörist etkisiz hale getirildi

Terör örgütü PKK'ya yönelik Şırnak'ın Uludere ilçesinde devam eden operasyonlar kapsamında 40 terörist etkisiz hale getirildi

İBB binasında şok intihar Güvenlik amiri çatıda ölü bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde uzun yıllardır çalışan güvenlik amiri binanın çatısında intihar etti

Rüşvet aldığı iddia edilen 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı tutuklandı

İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı H.A ile avukat S.B, rüşvet aldıkları ve verdikleri gerekçesiyle nöbetçi hakimlikçe tutuklandı