Ana Sayfa | TÜRKİYE

İstanbul merkezli FETÖ'ye yönelik operasyon kapsamında 34 kişi adliyede

fetö operasyonu

FETÖ'ye yönelik İstanbul merkezli yapılan operasyonda gözaltına alınan 34 kişi adliyeye götürüldü

İstanbul merkezli "Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması" (FETÖ/PDY) operasyonunda gözaltına alınan 34 şüpheli, sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye götürüldü.Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul, Konya ve Kırklareli'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 4'ü kadın 34 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.Zanlılar sağlık kontrolü için geniş güvenlik önlemleri çevik kuvvet minibüsleriyle Bayrampaşa Devlet Hastanesine getirildi.Adli tabiplikte muayene edilen şüpheliler, Kartal'daki Anadolu Adliyesi götürüldü.

Operasyon süreci

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne 19 Kasım 2014'te yapılan ihbar üzerine, Birim Gayrimenkul Limited Şirketi ile bu şirkete bağlı kuruluşlarda özellikle Maltepe'de bulunan bir restoranda FETÖ/PDY ile ilgili toplantılar yapıldığı, terör örgütüne finansman sağlandığı iddiaları üzerine Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma devam ederken söz konusu restoranda bir kamyonet evrakın imha edileceğine ilişkin 12 Eylül 2015'te gelen ihbar üzerine sulh ceza hakimliğinden talep edilen karar doğrultusunda yapılan aramada, imha edilmek üzere hazırlanan belgelere el konulmuştu.

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ve bulgular ile hazırlanan rapor doğrultusunda sulh ceza hakimliğinin kararı uyarınca "terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak", "terör örgütünün finansmanını sağlamak", "suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından İstanbul merkezli 3 ilde operasyon düzenlenmişti.

Sulh ceza hakimliğinden alınan karar doğrultusunda da FETÖ/PDY ile ilişkisi olduğu tespit edilen 1 dernek ile 6 şirket hakkında da arama kararı alınmış, dernek ve şirketlerin tüzel adreslerinde yapılan aramalar sonucu suç delili olabilecek belge ve eşyalara el konulmuştu.


Dikkat soğuk hava ve kar yağışı geri dönüyor

Hafta başından itibaren yurt genelinde hava sıcaklıkları düşecek. İstanbul ve Ankara için Meteoroloji kar yağışı uyarısı yaptı

Darbeci 62 asker ilk kez hakim karşısına çıkacak

Darbe girişimi gecesinde Sabiha Gökçen Havalimanını ele geçirmeye çalışan 62 asker, yarın ilk kez Silivri'de hakim karşısına çıkacak

İstanbul'daki saldırıları gerçekleştiren terörist yakalandı

AK Parti İstanbul İl Binası ve İstanbul Emniyet Binasına yönelik saldırıyı düzenleyen terörist yakalandı