Ana Sayfa | TÜRKİYE

İlk oruç ne zaman tutulacak, Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak

Ramazan ayı

11 ayın sultanı Ramazan yaklaşıyor. Peki 2016 Ramazan ayı ne zaman? İlk sahuru ne zaman yapacağız, Ramazan Bayramı ne zaman, detaylar haberimizde

Rahmet, mağrifet ve bereket mevsimi olan Ramazan ayı Kur'an-ı Kerim'in indiği aydır. Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "Kadir Gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "On Bir Ayın Sultanı" denilmiştir. Müslüman alemi tarafından merakla beklenen Ramazan ayı 6 Haziran Pazartesi günü idrak edilmeye başlanacak.

EYÜP SULTAN'DA RAMAZAN HAZIRLIĞI

İstanbullulara huzurlu bir ramazan atmosferi yaşatmak için belediyelerin hazırlıkları sürüyor. Her gün binlerce vatandaşın akınına uğrayan Eyüp Sultan Camii, ramazan hazırlıkları kapsamında 500 litre gül suyuyla yıkandı. Eyüp Sultan Camii, ramazan ayı boyunca 2 ton gül suyu kullanılarak temizlenmeye devam edilecek. Eyüp’te sokak iftarlarında komşular aynı sofrada ağırlanırken kültür-sanat etkinlikleriyle de unutulmaya yüz tutmuş ramazan gelenekleri gün yüzüne çıkarılacak.

ÇOCUKLAR İÇİN TEKNE İFTARI

İlk kez geçen yıl hayata geçirilen tekne iftarı bu yıl da Eyüp Sultan Meydanı ve Eyüp’ün mahallelerinde gerçekleştirilecek. Çocuklara orucu sevdirerek ramazan ruhunu aşılamak amacıyla yapılan ve büyük ilgi gören etkinlikte çocuklar geleneksel gösterilerle de keyifli dakikalar geçirerek öğle namazı ile birlikte oruçlarını açacaklar. Hazırlıklar kapsamında sadaka geleneğini sürdürmek amacıyla gelirinin Sadakataşı Derneği üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bir uygulama hayata geçiriliyor. Cam üfleme, çömlek atölyesi, hüsn-ü hat atölyesi başta olmak üzere çok sayıda geleneksel el sanatı Eyüplüler ve Eyüp’e gelen vatandaşlarla buluşturulacak. Work shop şeklinde gerçekleştirilecek etkinliklerde, geçmişten günümüze el sanatlarımızın yaşatılması ve tanıtılması amaçlanıyor.

2016 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Müslümanların dini bayramı olan, halk ağzında 'şeker bayramı' olarak nitelendirilen Ramazan Bayramı bu sene ne zamana denk geliyor? 2015 yılında 18 Haziran'da başlayan Ramazan'ı Şerif, bu sene 12 gün daha erken başlayacak. On Bir Ayın Sultanı olan Ramazan ayı bu yıl 6 Haziran Pazartesi gününe denk geliyor.

‘RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜNE ÇIKSIN’

Ramazan ve Kurban bayramlarının hafta içine denk gelmesi, hem çalışanlarda hem de turizmcilerde şimdiden “Bayram tatili 9 gün olacak” beklentisi yarattı. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Fazla tatil bizim işimize gelir. Dışarıdan gelen turistlerde azalma olduğu için iç turizmi canladırma anlamında iyi olur” dedi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da “Bayramda 9 günlük tatil kararını bugünden  açıklamak lazım ki insanlar planını ona göre yapsın” önerisinde bulundu. Ayık, “Eğer bugün karar açıklanırsa ikiye bölme şansları oluyor insanların. Kimisi bayram vesilesiyle aile büyüklerini ziyaret ediyor tatile ondan sonra çıkıyor” dedi.


27 Mart 2017 On Numara çekiliş sonuçları

Milli Piyango İdaresince düzenlenen On Numara çekilişinde bu hafta kazanan rakamlar belli oldu

Flaş eski polisler FETÖ'den tutuklandı

Nevşehir'de görülen FETÖ davasında 5 eski polis tutuklandı

Marmaris'te denizin rengi korkuttu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde denizin sarı renkle kaplanması çevredekilere panik yaşattı