Ana Sayfa | TÜRKİYE

İlk oruç ne zaman tutulacak, Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak

Ramazan ayı

11 ayın sultanı Ramazan yaklaşıyor. Peki 2016 Ramazan ayı ne zaman? İlk sahuru ne zaman yapacağız, Ramazan Bayramı ne zaman, detaylar haberimizde

Rahmet, mağrifet ve bereket mevsimi olan Ramazan ayı Kur'an-ı Kerim'in indiği aydır. Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "Kadir Gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "On Bir Ayın Sultanı" denilmiştir. Müslüman alemi tarafından merakla beklenen Ramazan ayı 6 Haziran Pazartesi günü idrak edilmeye başlanacak.

EYÜP SULTAN'DA RAMAZAN HAZIRLIĞI

İstanbullulara huzurlu bir ramazan atmosferi yaşatmak için belediyelerin hazırlıkları sürüyor. Her gün binlerce vatandaşın akınına uğrayan Eyüp Sultan Camii, ramazan hazırlıkları kapsamında 500 litre gül suyuyla yıkandı. Eyüp Sultan Camii, ramazan ayı boyunca 2 ton gül suyu kullanılarak temizlenmeye devam edilecek. Eyüp’te sokak iftarlarında komşular aynı sofrada ağırlanırken kültür-sanat etkinlikleriyle de unutulmaya yüz tutmuş ramazan gelenekleri gün yüzüne çıkarılacak.

ÇOCUKLAR İÇİN TEKNE İFTARI

İlk kez geçen yıl hayata geçirilen tekne iftarı bu yıl da Eyüp Sultan Meydanı ve Eyüp’ün mahallelerinde gerçekleştirilecek. Çocuklara orucu sevdirerek ramazan ruhunu aşılamak amacıyla yapılan ve büyük ilgi gören etkinlikte çocuklar geleneksel gösterilerle de keyifli dakikalar geçirerek öğle namazı ile birlikte oruçlarını açacaklar. Hazırlıklar kapsamında sadaka geleneğini sürdürmek amacıyla gelirinin Sadakataşı Derneği üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bir uygulama hayata geçiriliyor. Cam üfleme, çömlek atölyesi, hüsn-ü hat atölyesi başta olmak üzere çok sayıda geleneksel el sanatı Eyüplüler ve Eyüp’e gelen vatandaşlarla buluşturulacak. Work shop şeklinde gerçekleştirilecek etkinliklerde, geçmişten günümüze el sanatlarımızın yaşatılması ve tanıtılması amaçlanıyor.

2016 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Müslümanların dini bayramı olan, halk ağzında 'şeker bayramı' olarak nitelendirilen Ramazan Bayramı bu sene ne zamana denk geliyor? 2015 yılında 18 Haziran'da başlayan Ramazan'ı Şerif, bu sene 12 gün daha erken başlayacak. On Bir Ayın Sultanı olan Ramazan ayı bu yıl 6 Haziran Pazartesi gününe denk geliyor.

‘RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜNE ÇIKSIN’

Ramazan ve Kurban bayramlarının hafta içine denk gelmesi, hem çalışanlarda hem de turizmcilerde şimdiden “Bayram tatili 9 gün olacak” beklentisi yarattı. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Fazla tatil bizim işimize gelir. Dışarıdan gelen turistlerde azalma olduğu için iç turizmi canladırma anlamında iyi olur” dedi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da “Bayramda 9 günlük tatil kararını bugünden  açıklamak lazım ki insanlar planını ona göre yapsın” önerisinde bulundu. Ayık, “Eğer bugün karar açıklanırsa ikiye bölme şansları oluyor insanların. Kimisi bayram vesilesiyle aile büyüklerini ziyaret ediyor tatile ondan sonra çıkıyor” dedi.


Maden ocağında akıl almaz kaza 1 işçi öldü

Elazığ'da krom maden ocağında meydana gelen kazada bir kaya parçası işçinin üzerine düştü

81 ilde eş zamanlı operasyon bin 853 kişi gözaltında

FETÖ soruşturması kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü 81 ilde gerçekleştirilen operasyonda bin 853 kişi gözaltına alındı.

Müjdat Gezen Sanat Merkezine yönelik kundaklama olayıyla ilgili flaş gelişme

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundaklayan kişi yakalandı