Ana Sayfa | TÜRKİYE

Midyatlı vatandaşlar PKK'ya böyle tepki gösterdi

midyat

Mardin'in Midyat ilçesinde vatandaşlar, geçtiğimiz günlerde yaşanan terör saldırısına tepki gösterdi

İlçede önceki gün teröristler tarafından bomba yüklü araçla emniyet müdürlüğüne düzenlenen 2'si kadın 3 polisin şehit olduğu, 3 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin yaralandığı saldırıyı dün yürüyüşle protesto eden Midyatlılar terör örgütünün birlik ve kardeşliği bozmasına izin vermeyeceklerini belirtti.Saldırıda iş yeri kullanılamaz hale gelen esnaf Serdar Atlı, dükkanına ''Vatan sağ olsun'' yazılı pankart asarak teröre tepkisini gösterdi.Geçen yıl ilçede yaşanan terör saldırılarına karşı iş yerlerini gece yarısına kadar açık tuttuklarını anımsatan Atlı, halkla el ele vererek terörden korkmadıklarını gösterdiklerini belirtti.Atlı, Türkiye'nin bir bütün olduğuna değinerek, "Ramazanı huzur içerisinde geçireceğimizi düşünürken bu patlama oldu. Şehit olan 3 polis müşterimdi. Her gün yüz yüze baktığımız insanlardı. Ramazan gününde bu yapılır mı? Bunlar insan değil. Dik duruşumuzu sergileyeceğiz. Bundan sonra da halkın birlik ve beraberliği ile bu işin üstesinden geleceğiz." ifadelerini kullandı.

"Allah bunu yapanların yanına koymasın"

Patlama sırasında 2 çocuğu yaralanan Fahriye Ertürk de emniyetin karşısındaki evlerinde çocukları ile oynadığı sırada şiddeti bir patlama olduğunu dile getirdi.Cam kırıkları, taş, kapı ve pencerelerin üzerlerine geldiğini kaydeden Ertürk, koşarak evden çıktıklarını anlattı.Ertürk, "Dehşeti yaşadık. Çocuklarım hayatları boyunca unutamayacakları bir korku yaşadılar. Allah bunu yapanların yanına koymasın. Hakkımızı helal etmiyoruz. Bunu yapanlar insan değil.'' diye konuştu.Vatandaşlardan Sinan Bakır Arpacı ise ilçedeki saldırının ardından oğlunun kendisini araması üzerine Şanlıurfa'dan geldiğini aktararak, "Ev savaş alanına dönmüştü. Bunu yapanları Allah'a havale ediyoruz. Hamile kadın polis şehit oldu. Bu insanlık mıdır? Bunu yapanlar insan değil, canidir. Müslümanlar kardeştir ama bunlar başka şeyin peşindeler.'' dedi.

"Her zaman terörün karşısında olacağız''

Midyat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Demirdağ ise saldırıyı şiddetle kınadıklarına dikkati çekerek, saldırının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.Patlamayı 3 kilometre uzaktaki evinden duyduğunu anlatan Demirdağ, "Her zaman terörün karşısında olacağız. Ramazan ayında bu katliamı Müslüman olan yapmaz, Terör örgütüne nefretimizi duyurmak için yürüyüş düzenledik." ifadelerini kullandı.

 


Flaş Hrant Dink davasıyla ilgili 8 şüpheli tutuklandı

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ölümüne ilişkin görülen davada 8 şüpheli tutuklandı

51 Hava Harp Okulu öğrencisinden kan donduran açıklamalar

Darbe girişimi soruşturması kapsamında yakalanan 51 Hava Harp Okulu öğrencisi, ilk kez hakim karşısına çıktı. Yaşananları anlatan öğrenciler savunmalarını tamamladı

Vatandaş kaldırılmasını istediği izdivaç programlarının akıbeti belli oldu

RTÜK'e yağan cezanın ardından izdivaç programlarının kaldırıp kaldırılmayacağı konusunda Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklamada bulundu