Ana Sayfa | TÜRKİYE

Hrant Dink davasında sanık Emniyet Müdüründen 'Atalay Filiz' benzetmesi

Hrant Dink

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada savunma yapan tutuklu sanık Emniyet Müdürü Ercan Demir, kendisine seri katil Atalay Filiz ile aynı muamelenin yapıldığını iddia etti

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada savunma yapan tutuklu sanık Emniyet Müdürü Ercan Demir, "Biz katil değiliz ve ben bunu ispatlayacağım. Bana seri katil Atalay Filiz ile aynı muamele yapılıyor" dedi.Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, sanık polis memuru Muhittin Zenit'in sorgusunun ardından tutuklu sanık emniyet müdürü Ercan Demir'in ifadesine geçildi. Savunmasını 6 bölüm olarak hazırladığını ve başlıklar halinde anlatacağını dile getiren sanık Demir, "Uzun bir savunma yapacağım. Bu düzlemde bu cinayetin katili bulunmaz. Bu bizim katil olduğumuz anlamına gelmez. Ercan Demir ve adamlarından katil çıkmaz. Biz katil değiliz ve ben burada ispatlayacağım bunu. Bizim duygu sömürüsü ya da algı operasyonu yapmaya niyetimiz yok. Kasten adam öldürmekle suçlanıyoruz. Ben bundan ötürü 18 aydır tutukluyum. İddia makamı ciddi bir mahcubiyet yaşayacak" dedi.

Demir, F3 raporuna müdahale ettiği iddialarına ilişkin, "Elemanla kim görüşürse F3 raporunu o yazar. Paraf atmaya yetkili kim varsa raporu okur. Şurayı genişlet dediğimiz olur ama şurayı çıkar demeyiz" diye konuştu.

Telefonunun davanın diğer sanıkları Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek'in emriyle dinlendiğini kaydeden Demir, "Benim telefonum yasa dışı dinlenmiş. Ankara dosyasının şüphelileri arasında Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek var. Ama siz burada beni Yılmazer ve Akyürek ile aynı örgüte üye olmakla yargılıyorsunuz. Ankara'daki davada ben mağdurum. Hizbullahçı olarak dinlenmişim. Heyetiniz bir istihbarat sürecini yargılıyor, cinayeti değil" ifadelerini kullandı.

"ATALAY FİLİZ MUAMELESİ YAPILIYOR"

Kendisine seri katil olduğu iddia edilen Atalay Filiz ile aynı muamele yapıldığını belirten Demir, "Yıllar sonra dava açılıyor. Bir gün bir yerlerde siyasi cinayet işlenirse birileri sonradan tutuklanabilir. Paket yapılabilir. Tıpkı Atalay Filiz gibi" dedi.

"İSTİKBALİ OLAN BİR ADAMDIM"

Yardımcı istihbarat elemanı Erhan Tuncel'i polis amirleri Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ve Mehmet Ayhan tarafından çalıştırıldığını kaydeden Demir, Erhan Tuncel'ın işine Mehmet Ayhan'ın son verdiğini ve istihbarat şubenin Tuncel'e çok para verdiğini söyledi. Tuncel ile bir örgüt kapsamında görüşmediğini belirten Demir, "Hayatımız bitti, adımıza FETÖ yapıştı. Ben istikbali olan bir adamdım" dedi.

"ERHAN TUNCEL DURUŞMALAR GELSİN"

Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, duruşmaya perşembe günü devam edileceğini söyleyince, Dink ailesi avukatlarından Bahri Belen söz aldı. Belen, son iki duruşmaya gelmeyen Erhan Tuncel'in duruşmalarda hazır bulundurulmasını istedi. Tuncel'in avukatı da ‘hazır olsun' demeniz yeterli. Perşembe günü gelecek" dedi.Duruşma, perşembe günü devam edecek.


Maden ocağında akıl almaz kaza 1 işçi öldü

Elazığ'da krom maden ocağında meydana gelen kazada bir kaya parçası işçinin üzerine düştü

81 ilde eş zamanlı operasyon bin 853 kişi gözaltında

FETÖ soruşturması kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü 81 ilde gerçekleştirilen operasyonda bin 853 kişi gözaltına alındı.

Müjdat Gezen Sanat Merkezine yönelik kundaklama olayıyla ilgili flaş gelişme

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundaklayan kişi yakalandı