Ana Sayfa | TÜRKİYE

Kumluca'daki yangında korkutan şüphe

kumluca yangın

Antalya’nın Kumluca ilçesinde günler sonra kontrol altına alınan yangın için bir ekip incelemelerde bulunacak

Antalya'da önce Kumluca İlçesi Erentepe Mahallesi daha sonra ise Adrasan’da başlayan orman yangınlarının çıkış sebebini özel olarak oluşturulacak uzman bir ekip araştıracak. Doğal neden, insan hatası ve sabotaj ihtimallerini göz önüne alan ekip, hazırladığı raporu ilgili makamlara sunarak bundan sonraki süreç için alınacak önlemler hakkında tavsiye nitelinde bilgiler sunacak.

UZMANLAR ÇALIŞACAK

Uzman ekibin özellikle 7 evin yandığı, 150 hektar orman arazisinin yok olduğu Adrasan’ı mercek altına alacağı öğrenilirken, söndürme ve soğutma çalışmalarının tamamlanmasının ardından izlenecek yolla ilgili Hürriyet muhabirine konuşan Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nden sorumlu Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, yangınların çıkış sebebinin bilimsel olarak araştırılacağını söyledi. 

‘CAN KAYBI YAŞANMADI’

Bölgede görev yapan kamu kurumları ve yerel halkın insanüstü bir gayretle yangına müdahale ettiğini dile getiren Cevheroğlu, “Bu yangınlar ciğerimizi yaktı. Ben de bölgede bizzat görev yaptım ve söndürme çalışmalarını inceledim. Arkadaşlarımız inanılmaz bir mücadele ile yangının çok daha geniş bir alanda etkili olmasını engelledi. Bu müdahaleler can kaybının yaşanmasının da önüne geçti” dedi.

‘İHBARLAR ALIYORUZ’

Yangının çıkış sebepleri ile ilgili tüm olasılıkların göz önüne alınacağını kaydeden Cevheroğlu, “Bize de bir takım ihbarlar geliyor. Ancak bu ihbarların doğruluğu henüz net değil. Bunların hepsi araştırılacak. Yangın doğal nedenlerle mi, insan hatasından dolayı mı, yoksa bir sabotajla mı çıktı bakacağız. Bu tespitler sonunda kanun neyi emrediyorsa onu yapacağız” diye konuştu.

‘KUMLUCA YEŞİLLENECEK’ 

Erentepe Mahallesi ve Adrasan’da yanan orman alanlarının en hızlı şekilde yeniden ağaçlandırılacağı bilgisini de veren Cevheroğlu, şöyle dedi: “Biz bu alanları asla ranta kurban etmeyiz. Bunun örnekleri de var. Daha önce yangınlara kurban verdiğimiz birçok alanda ağaçlandırma çalışması yaptık. Kumluca’da da böyle olacak. Toprak uygun hale gelir gelmez orada yanan ağaçların yerine hemen yenilerini dikeceğiz. Hatta 2 kat daha fazla ağaç dikeceğiz. Bu konuda kimsenin kuşkusu olmasın. Orman Bölge Müdürlüğümüz bu tür alanların yeşillendirilmesi konusunda da son derece uzman ve başarılı. Buradan bir kez daha bölgede canla başla görev yapan herkesi kutluyorum. İnşallah böyle bir felaketi bur daha yaşamayız.”


Müşteri akınına uğrayan Tostçu Erol artık online randevu usulüyle çalışacak

Gaziantep'te yaptığı tostlarla sosyal medyada ünlenen "Tostçu Erol" , dükkanın önünde uzun kuyruklar oluştuğu için online bir sistem üzerinden randevu alarak çalışacağını duyurdu.

Bitlis'te PKK'ya ağır darbe 8 terörist ölü 2 terörist sağ ele geçirildi

Bitlis'te Jandarma Bölge Komutanlığına bağlı timler PKK'ya ağır kış koşullarında yaptıkları operasyonda 8'i ölü 2'si sağ olarak teröristleri ele geçirirken; 1 asker ve 1 köy koyucusu hafif yaralandı.

Belediye başkanı terörden gözaltına alındı o belediyeye Türk bayrağı asıldı

Polis, terör soruştması kapsamında Mardin'in Savur Belediye Başkanı Mehmet Aydın Alökmen'i gözaltına aldı. Güvenlik güçlerinin belediyeye Türk bayrağı asması ise, dikkatlerden kaçmadı.