Ana Sayfa | TÜRKİYE

Yabancı turistler 'Türkiye'ye gelin' çağrısında bulundu

turistik yerler

Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısının ardından Muğla ve Antalya'daki yabancı turistler önemli bir çağrıda bulundu

İstanbul'daki terör saldırısının ardından Antalya ve Muğla'daki yabancı turistler, kendilerini güvende hissettiklerini belirterek, herkesi Türkiye'de tatil yapmaya çağırdı.İngiltere'den bir hafta önce tatile gelen Gloria Thrippleton, İstanbul'daki terör saldırısını duyduğunu belirterek, "Türkiye'yi çok seviyorum. İlk defa Türkiye'ye geldim. İnsanları çok hoş. Yaşanan terör saldırıları çok kötü." dedi.İngiliz Carl Stirk de bu saldırıların Türkiye'ye gelmelerini etkilemeyeceğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Yaşanan bu olay beni çok korkutmadı. Türkiye'de tatil yapmayı seviyorum. Türkiye'ye geçen yıl iki kez, bu yıl da bir kez geldim. İnsanlar medyadan çok fazla şey okuyor. İnsanlar özgür olmalı ve hayatın tadını çıkarmalı. Burada kendimi güvende hissediyorum."Türkiye'yi çok sevdiğini dile getiren Norveçli Vivi Eriksen, "Kendimi burada güvende hissediyorum. Biz bu olayları düşünmemeye, rahatlamaya çalışıyoruz. Ama bu olaylara rağmen yine geleceğiz. Bence Türkiye çok güvenli ve güzel ülke." dedi.

'Terör dünyanın her yerinde var'

Türkiye'ye yılda 3 kez tatile geldiklerini bildiren Hollandalı Anja Vink ve Ronaldus Tuasela, Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu, eylülde yine geleceklerini söyledi.Terör olaylarının dünyanın her yerinde yaşandığını ve bunun korku haline getirilmemesi gerektiğini anlatan Tuasela, "Terörizmden korkarsanız o zaman sadece evinizde oturun. Çünkü terör sadece Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde var. Biz korkmuyoruz." diye konuştu.

"Teröre karşı Türkiye'nin yanındayız”

Belçikalı De Laet Unique ve Peters Frans de terörü lanetledi. Frans, "8 yıldır Marmaris'e geliyoruz. Hiçbir zaman sorun yaşamadık. Herkese tavsiye ediyorum. İstanbul'daki olaya çok üzüldük. Bu olaylar artık dünyanın her yerinde oluyor. Biz terör karşısında Türkiye'nin yanındayız." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu eylemleri yapanlar amaçlarına ulaşamayacak"

Tatil için 11 yıldır Türkiye'yi, 6 senedir de Fethiye'yi tercih eden İngiliz Andrea-Mark Kirven çifti, terör eylemleriyle, turistlerin gelmesinin engellenmeye çalışıldığını düşündüklerini söyledi.

Yaşanan olayların kendilerini ve arkadaşlarını Türkiye'ye gelmekten alıkoyamayacağını dile getiren Mark Kirven, "Bu eylemleri yapanlar amaçlarına ulaşamayacak. Türkiye'ye gelmeyenler burada neler kaçırdıklarının farkında değil. Burası çok güzel ve güvenli bir yer. Türkiye'ye gelin." diye konuştu.

"Güvenlik tedbirlerimiz her zaman en üst seviyede"

Öte yandan, terör saldırısının ardından Dalaman'dan İstanbul'a gidecek 3 uçağın kalkış yapmadığı belirtildi. İki uçakta bulunan 223 yolcudan 97'si ilçedeki otellere yerleştirilirken,126 yolcu ise evlerine bırakıldı. Diğer uçağın 101 yolcusu ise yetkililer tarafından bilgilendirilerek, havalimanına getirilmedi.Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, havalimanında tedbirlerin en üst düzeyde alındığını ifade etti.Güvenlikle ilgili yetkililerle toplantı da gerçekleştirdiklerini anlatan Şimşek, "Olayla ilgili değil. Bizim güvenlik tedbirlerimiz her zaman en üst seviyede. Havalimanımızda akşam da saldırı sonrası yolcularımız mağdur olmayacak şekilde gerekli çalışma yapıldı." dedi.

TSK açıkladı Irak'ın Zap bölgesine hava harekatı düzenlendi

Türk Silahlı Kuvvetleri bugün Irak'ın Zap bölgesine düzenlediği hava harekatıyla 70 teröristi öldürdü

Mahrem imam operasyonu büyüyor Hedef 7 bin

Başsavcılıkça yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında emniyetteki mahrem imam operasyonunda şimdiye kadar bin 13 kişi gözaltına alınırken hedefin 7 bin olduğu belirtildi

Hakkari'de operasyon devam ediyor 19 terörist öldürüldü

Hakkari'de terör örgütü PKK'ya yönelik süren operasyon kapsamında 19 terörist etkisiz hale getirildi