Ana Sayfa | TÜRKİYE

Down sendromlu Mustafa, 'Fotoğraf çekerek gülümsemeyi öğrendim'

Mustafa Uranlı

Antalya'da 21 yaşındaki down sendromlu genç, önce kursa katılarak fotoğraf çekmesini öğrendi, daha sonra fotoğraflarını sergiledi

Antalya'da anne babası ayrı olduğu için halasının yanında yaşayan 21 yaşındaki Mustafa Uranlı, bir derneğin engellilerin topluma kazandırılması için açtığı fotoğrafçılık kursuna katıldı. Burada engelli arkadaşlarıyla kaynaşan Uranlı, öğretmenlerinden de fotoğraf sanatının inceliklerini öğrendi.Cadde ve sokaklarda insanların duygularını, telaşını fotoğraflarına taşıyan Uranlı, fotoğraf çektiği zaman mutlu oluyor, hayata pozitif bakıyor. Doğa, yaşam, portre gibi farklı konularda çalışmalar yapan Uranlı, çoğunlukla siyah beyaz fotoğraf çekiyor.Uranlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, duygularını fotoğrafla anlattığını, fotoğraf çektiği zaman mutlu olduğunu söyledi.

Halasının desteğiyle evden dışarı çıkarak insanların yaşamını, doğayı fotoğrafladığını ifade eden Uranlı, "Gülümsemeyi, fotoğraf çekerek öğrendim. Fotoğraf çekerek hayatın farkına vardım. Sessiz, ıssız yerlerde çekim yaparak duyguları anlatıyorum. Arkadaşlarla birbirimizi de fotoğraflarla anlatıyoruz. İlk fotoğraf çektiğimde zorlandım ama başarınca 'Hayat bu olsa gerek' dedim. Artık hayatı vizörden görmeye başladım." diye konuştu.

"Fotoğrafların tamamını siyah beyaz çekiyorum"

Uranlı, caddelerde sokaklarda yaşamı, insanların duygularını anlatmaya çalıştığını, kendisi için hayatın siyah beyaz olduğunu, onun için de bütün fotoğrafları siyah beyaz çektiğini belirtti. Hayatı en iyi siyah beyaz fotoğraflarla anlattığını dile getiren Uranlı, "Fotoğraf çekmek çok heyecanlı, güzel bir şey. Fotoğrafı hem çeken hem çektireni gülümsetiyor. Ben gülümsemeyi fotoğraf çekmeye başladıktan sonra öğrendim." diye konuştu.

 

Maden faciasının üzerinden 2 geçti, Ayşe nine hala ağlıyor

Ermenek'teki maden faciasında oğlu Tezcan Gökçeyi kaybeden 76 yaşındaki Ayşe Gökçen'in gözyaşı hala dinmedi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kana bulayacaklardı

Eskişehir'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kana bulayacakları tespit edilen 2 terörist yakalandı

Baklavacı Serdar Seyitoğlu FETÖ soruşturmasında tutuklandı

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ünlü baklavacı Serdar Seyitoğlu tutuklandı