Ana Sayfa | TÜRKİYE

Jandarma, tamamen İçişleri Bakanlığına bağlanacak

jandarma

İçişleri Bakanı Efkan Ala, NTV televizyonunda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin darbe girişimini ilk olarak nasıl öğrendiği sorulan Bakan Ala, Erzurum'dan akşam Ankara'ya geldiğini, Esenboğa Havalimanı'na indiğinde uçağın içinde darbe girişimini öğrendiğini belirtti. Havaalanındaki bir yerde oluşturdukları karargahtan darbe girişimine karşı süreci yönettiklerini ifade eden Ala, darbe girişimini Türkiye'ye yakışmayan, üzücü hadiseler olarak nitelendirdi.

"Paylaşılması gerekirdi" 

Darbe girişimi öncesi alınan istihbaratın Genelkurmay Başkanlığı ile paylaşılmasına rağmen neden emniyet unsurlarıyla paylaşılmadığına yönelik soruya Ala, "Paylaşılması gerekirdi." karşılığını verdi.

Bakan Ala, alınan bir istihbaratın gerçek olup olmadığına yönelik yapılan değerlendirmenin önemine değinerek, "Biz uzun zamandır terörle mücadele ettiğimiz için çok çeşitli istihbaratlar geliyor. Normal bir ülkede belki bir senede gelebilecek istihbarat raporu bir günde geliyor. Peşin hükümle değerlendirme yapmak istemiyorum, çeşitli nedenleri olabilir fakat sonuçta haber verilmeliydi." diye konuştu.

"Düzenlemeler değerlendirilecek"

Ala, bundan sonra alınacak tedbirlere ilişkin bir soru üzerine, "Şimdi jandarmayı kesinlikle tamamen İçişleri Bakanlığına bağlayacağız. Böyle bir şey olmaz." dedi.

Askeri liselerle ilgili de düzenlemeler olacağını belirten Ala, şöyle devam etti:

"İkincisi, bu Genelkurmay, Milli Savunma, Başbakanlık anayasal süreçler de var orada biliyorsunuz. Anayasanın da hükmü çerçevesinde gözden geçirilecek. Düzenlemeler değerlendirilecek. Ondan sonra hangi kararlar çıkar onu birlikte değerlendireceğiz. Çünkü bu tek başımıza karar vereceğimiz bir konu değil. Ama bu konuyu da ele alacağız. Daha bir daha 'orayı ele geçirdiğinizde bütün Türkiye'yi ele geçirebileceğiniz' hissini hiç kimseye vermeyecek düzenlemeleri yapacağız. Zaten sistem problemi dediğim bu. Her on yılda bir ondan sonra daha da sıklıkta, 20 senede bir toptan böyle işler yapıldı. Bunu Türkiye taşıyamaz artık. Meclis'e bomba atılıyor, demek ki alçaklığında sınırı yok. İnsanlar kurşuna diziliyor. Bu kadarını insanlar tahayyül bile edemezdi." 

İçişleri Bakanı Ala, jandarmanın bir kısmının Bakanlığa bağlanması konusuna ilişkin Meclis'e yasa götürdüğünde çok büyük dirençle karşılaştığını anımsattı. "Jandarmayı tamamen İçişleri Bakanlığına bağlayacağız." şeklindeki sözlerinin açılmasının istenmesi üzerine Ala, "Yetiştirmesi, ataması, görevden alması... Şu anda görevden almayı getirmiştik. Böyle kriz anı olursa yani bütün Emniyet Genel Müdürlüğü nasıl, jandarma da öyle olacak. Emniyet Genel Müdürlüğünde bir hadise, sıkıntı olduğu zaman hepsini anında inisiyatif alabiliyoruz. Baştan da alıyoruz." diye konuştu.

Muhafız alayı ve yaverlik uygulaması

İçişleri Bakanı Ala, Cumhurbaşkanlığında muhafız alayı ve yaverlik uygulanmasının tekrar ele alınıp alınmayacağı yönündeki soru üzerine, bu konuların ele alındığını ifade etti.

Kimsenin darbe teşebbüsünü aklından geçirmeyeceği bir sistemin inşa edilmesi gerektiğini belirten Ala, "İstihbaratı elbette gözden geçireceğiz. Ama istihbaratı gözden geçirdiniz. Ne işe yarar? Sürekli 'Darbe oluyor.' diye istihbarat getirirse... Demek ki orada bir sorun var. 'Darbe oluyor.' diye istihbarat nereden gelecek, nerede darbe imkanı varsa, darbe imkanını oradan kaldıracaksın." diye konuştu.


Irak'ın kuzeyindeki 5 terör hedefi vuruldu

TSK tarafından bölücü terör örgütüne ait Irak'ın kuzeyindeki beş hedef hava harekatıyla imha edildi

Bylock kullandığı tespit edilen 15 eski polis tutuklandı

Aydın'da, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında 15 eski polis memuru tutuklandı

Burası üniversite karşıt görüşlü öğrenciler birbirlerine girdi

Kocaeli Üniversitesi'nde Hocalı katliamında ölenleri anmak için bir araya gelen öğrenciler ile karşıt görüşlü öğrenciler sopalı kavgaya girişti. Polisler 47 öğrenciyi gözaltına aldı.