Ana Sayfa | TÜRKİYE

20 ülkenin öğrencileri darbe girişimini protesto etti

öğrenciler

İstanbul'da okuyan farklı ülkelerden öğrenciler, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etti

Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde toplanan 20 ülkeden öğrenciler, Türk ve ülkelerinin bayraklarını taşıdı.Öğrencilerden Gabonlu Raymond Ndong, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da yaşadığını ve Türkiye'de olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Darbe girişimini hep beraber yaşadıklarını dile getiren Ndong, şöyle devam etti:

''Biz de buraya destek vermeye geliyoruz. Artık Türkiye'de darbe olmayacak. Biz ilk olarak çok şaşırdık ve üzüldük. İnsanları vurdular. Sakın bir daha böyle bir şeye kalkışmasınlar. Bizim için Türkiye çok değerli bir ülkedir. Biz Türkiye'yi çok seviyoruz. Yaşananlar bizi çok üzdü.''

Kamerunlu Aoudou Salouhuo ise 5 senedir Türkiye'de yaşadığını ve 1 haftadır darbeyi protesto etmek için sokakta olduğunu söyledi.

Kendilerinin de bu ülkenin bir parçacı olduklarını vurgulayan Salouhuo, ''Darbenin akşamında biz de o olaylarla karşılaştık. Yaklaşık 240 kişi hayatını kaybetti. Biz de ülkenin bir parçası olduğumuzdan dolayı sokaklara çıktık. Ülkenin Cumhurbaşkanı davet etti sokaklara bizi de. Onları yalnız bırakmayacağız.'' diye konuştu.

Somalili Hasan Sayıd Asi Sidi de darbeyi kınamak için sokaklara çıktıklarını kaydetti.

Türklere destek verdiklerini vurgulayan Sidi, ''Bizim bundan ilk haberimiz yoktu. Somali'den bizi aradılar ve öğrendik. Hemen karşı durduk. Biz de hükümete destek veriyoruz. Somali'de de tepki gösterdiler ve Erdoğan'a destek verdiler. Darbeye hayır diyoruz. Bu ülkede asla böyle şeylerin olmasına izin vermeyeceğiz.'' ifadesini kullandı.


Şırnak'ta korkutan deprem

Şırnak'ta saat 20.36 sıralarında depremin olduğu açıklandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin şiddetini 4.0 ölçerken, AFAD ise 4.1 şeklinde ölçtü.

Alperen Ocakları izdivaç programlarının yasaklanması için imza topluyor

Alperen Ocakları, izdivaç programlarının kaldırılmasını istiyor. Bu nedenle Üsküdar'da Mihrimah Sultan Cami önünde bir imza kampanyası başlattıklarını duyurdular.

Bakan açıkladı Eskişehir Antalya arası hızlı trenle bağlanacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Eskişehir-Afyon-Antalya arasına bir hızlı tren projesinin olduğunu açıkladı.