Ana Sayfa | TÜRKİYE

Dolandırıcılar, şehit ailelerine verilen yardım paralarına göz dikti

Antalya Valisi Münir Karaloğlu

Darbe girişimini engellemek üzere mücadele ederken şehit düşen vatandaşlara verilen yardım paraları dolandırıcıların hedefi oldu

Vatandaşın manevi duygularını sömüren duygu simsarları, darbe teşebbüsünü engellerken şehit olan vatandaşların ailelerine yapılan yardım paralarına göz dikti. Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve özel kalem müdürünün sesini taklit eden dolandırıcılar, Antalyalı hayırsever işadamlarını cep telefonundan arayarak hesaplarına binlerce lira yatırılmasını sağladı. Valilik, bazı hesaplara bloke koydurdu.

Silahlı darbe teşebbüsünü engellemek adına sokaklara çıkan ve bu esnada şehit düşen vatandaşların ailelerine destek amacıyla Başbakanlık tarafından başlatılan yardım kampanyası dolandırıcıların hedefi haline geldi. Antalyalı hayırsever işadamlarını bizzat Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun ismi ile arayan dolandırıcılar, sahte banka hesapları ile vurgun yapmanın peşine düştü.

TELEFON OYUNU

Peki, son derece profesyonel davranan dolandırıcılar nasıl bir yöntem izliyor? İnsanların manevi duygularını sömüren şebeke, telefonlarına ulaştıkları hayırsever işadamlarına Antalya Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü’nden aradıklarını söylüyor. Sözde özel kalem müdürü yardım kampanyası hakkında bilgi verdikten hemen sonra telefonu kendini vali olarak tanıtan dolandırıcıya aktarıyor.

SAHTE VALİ PARA İSTİYOR

İşte bu noktada da dolandırıcılık yönteminin en can alıcı yöntemi devreye giriyor. Sahte vali telefondaki işadamına Başbakanlık tarafından açıklanan resmi banka hesapları yerine şebekenin kullandığı kişisel banka hesabının numarasını veriyor. Durumdan şüphelenmeyen işadamları ise bu hesap numarasına yüzlerce, binlerce lira bağış yapıyor.

VATANDAŞ BİLİNÇLİ OLSUN

Kendilerine ulaşan şikâyetler üzerine jet hızıyla harekete geçtiklerini kaydeden Antalya Valisi Karaloğlu, “Maalesef dolandırıcıların tuzağına düşen hayırseverlerimiz olmuş. Bu adamlar benim ve özel kalem müdürümüzün ismini kullanarak yardım toplamaya çalışmış. Bazı girişimlerinde de başarılı olmuş. Biz bazı hesaplara bloke koydurduk. Ancak bu işi çözecek olan vatandaşımızın bilinçli olması” dedi.

‘PARA İSTEYENE İNANMAYIN’

Yardım yapmak isteyen vatandaşların Başbakanlık tarafından açıklanan banka hesap numaralarını dikkate alması gerektiğinin altını çizen Karaloğlu, “Ben dahil hiçbir valilik personeli telefon açıp bağış istemez. Lütfen vatandaşımız bu konuda uyanık olsun. Valiliğimiz sitesinde resmi banka hesap numaraları mevcut. Bunun dışındaki hiçbir hesaba kim ararsa arasın para yatırmayın. Bu tür girişimleri de lütfen ilgili kamu kurumları ile paylaşın” diye konuştu.

MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

Bu tür dolandırıcılık yöntemlerine girişen bazı isimlerin yakalandığına dikkat çeken Karaloğlu, şöyle dedi: “Polisimiz bu konuyla ilgili çok ciddi bir araştırma yürütüyor. Eğer bu şekilde aranıp bağış yapmış olan vatandaşlarımız varsa derhal kolluk kuvvetlerimizle iletişime geçsinler. Böyle ulvi bir kampanyayı bile kendi çıkarlarına alet edenlere yönelik mücadelemiz devam edecek. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”

Kanser tedavisi gören Sıla'nın isteği herkesi duygulandırdı

Antalya'da yaşayan 10 yaşındaki Sıla 1 yıldır İstanbul'da kanser tedavisi görüyordu. Sıla'nın arkadaşlarını görme isteği üzerine hastaneden izin alan aile okula varınca duygu dolu anlar yaşadı

Zonguldak'ta tabutlar yan yana Son yolculuklarına uğurlandılar

Zonguldak'ta uçuruma yuvarlanan minibüste hayatını kaybeden 10 kişi bugün son yolculuğuna uğurlandı

Şırnak'ta şehit olan uzman çavuşla ilgili üzücü detay

Dün Şırnak'ta şehit olan Uzman Çavuş Efe Apaydın'ın 1 yıl önce çatışmada gazi olduğu açıklandı