Ana Sayfa | TÜRKİYE

Hrant Dink davasında o isimler tutuklandı

Hrant Dink davası

Hrant Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında eski uzman jandarma ve Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürü Yusuf Bozca tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  savcılarından Gökalp Kökçü tarafından yürütülen Dink cinayeti soruşturması  kapsamında sevk edildiği mahkemece adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest  bırakılan eski uzman jandarma ve Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürü Bozca'nın  serbest bırakılmasına itiraz edildi.

Savcı Kökçü'nün şüpheli Bozca'nın yeniden tutuklanması talebini  değerlendiren nöbetçi İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği, bu talebi kabul etti.  Hakimlik, Bozca'nın da dün tutuklanan Uzman Çavuş Abdullah Dinç gibi, "anayasal  düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye  olmak ve kasten öldürme" suçlarından, mevcut delil durumu, kuvvetli suç  şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin varlığı, suçun yasada öngörülen  cezasının üst sınırı ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacak olması  gerekçeleriyle tutuklanmasına hükmetti.

- Gözaltında tutulan 25 şüphelinin işlemleri sürüyor

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de  Şişli'de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin İstanbul  Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanan  jandarma görevlisi sayısı ikiye çıktı.

Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, İstanbul Emniyet  Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından, cinayete  ilişkin jandarma görevlileri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul  ve Trabzon'da düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına alınan 25 kişinin  işleminin ise devam ettiği öğrenildi.

Operasyonlar kapmasında jandarma yarbay, jandarma astsubay, jandarma  uzman çavuş ve bir yayınevi sahibi İstanbul'da, jandarma astsubay başçavuş da  Trabzon'da gözaltına alınmıştı.

- "Başarısız darbe kalkışmasına giden süreç"

Soruşturma savcısı Gökalp Kökçü, şüphelilerle ilgili tutuklama istemli  sevk yazısında, kamu görevlilerinin bir kısmı hakkında dava açıldığını ancak  jandarma ile ilgili olarak o dönem itibariyle yapılan tespit ve delillere  ulaşılamadığı için, cinayetin jandarma ayağının soruşturmadan ayrıldığı  anımsatılmıştı.

Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında bilgilere yer  verilen sevk yazısında, ''15 Temmuz başarısız darbe kalkışması ile gelinen son  noktada şüphelilerin eylemlerini sadece silahlı terör örgütüne yönetici ya da üye  olmak, kasten öldürmeye iştirak olarak nitelendirmek hukuki tavsikten uzak  olacaktır. Başarısız darbe kalkışmasına giden süreçte Hrant Dink cinayeti bu  yolda bu amaç için attırılan ilk kurşun olması nedeniyle şüphelilerin  eylemlerinin 'Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının  öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen  getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs' suçu kalıbına  uyduğu anlaşılmaktadır.'' denilmişti.

Sevk yazısında, "Dink cinayetinde resmi bir görevlendirmeleri  olmamasına rağmen cinayet mahalli ve çevresinde İstanbul İl Jandarma Komutanlığı  İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde TİM komutanı olarak görevli şüpheli Yüzbaşı  Muharrem Demirkale ve Kısım Amiri şüpheli Yüzbaşı Ali Barış Sevindik'in  koordinesinde, cinayet öncesi ve sonrasında, cinayetin tetikçisi Ogün Samast ve  maktül Dink'i izleyen, cinayetin işlenmesine FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün  nihai amacı doğrultusunda nezaret, yardım ve iştirak eden İstanbul İl Jandarma  İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri şüpheliler Abdullah Dinç ve Yavuz Bozca'nın  tutuklanması" talep edilmişti.

AKP'li vekil Şamil Tayyar isyan etti Pes ettim artık yokum dedi

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar yeni yayımlanan KHK'ların ardından açıklama yaptı

Yeni yayımlanan KHK ile kapatılan dernek ve vakıfların listesi

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile vakıf, dernek ve sağlık kuruluşları kapatıldı

Melih Gökçek Ahmet Hakan için sözünü tuttu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, referandum tahmini için Ahmet Hakan ile girdiği iddiayı kaybedince takım elbise sözünü tuttu