Ana Sayfa | TÜRKİYE

Zaman gazetesi eski yazarı darbe soruşturmasında tutuklandı

Mümtazer Türköne

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Zaman yazarı Mümtazer Türkön tutuklanarak cezaevine gönderildi

Aralarında eski Zaman yazarı Mümtazer Türköne'nin de bulunduğu 12 kişi darbeye destek verdikleri iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Doğan Haber Ajansı, mahkemeye çıkarılanlardan Türköne'nin yanısıra Hüseyin Turan ve Murat Avcıoğlu'nun da terör örgütü üyeliği iddiasıyla tutuklandıklarını duyurdu.

Ajans'a göre, tutuklananlardan Alaattin Güner, Şeref Yılmaz, Ahmet Metin Sekizkardeş, Faruk Akkan, Mehmet Özdemir, Fevzi Yazıcı, Zafer Özsoy, Cuma Kaya ve Hakan Taşdelen ise 'FETÖ terör örgütüne üye olmak'la suçlanıyor.

Osman Nuri Öztürk ile Osman Nuri Aslan ise mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, kayyum atanmadan önce Zaman gazetesinde çalışan 47 kişi hakkında gözaltı kararı vermiş, gözaltına alınanlardan Ali Bulaç, Şahin Alpay, Lale Sarıibrahimoğlu'nun da bulunduğu altı kişi tutuklanmış bir kişi serbest bırakılmıştı.

Eski İstanbul Valisi de tutuklandı

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin sürdürülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da aralarında bulunduğu 11 kişi dün akşam tutuklanmıştı.

"FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak', 'Anayasal düzeni silah zoru ile ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlamaları yöneltilen Mutlu, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda 6 saat süren sorgulanmasının ardından çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Vali Mutlu, 26 Ağustos'ta gözaltına alınmış ve mal varlığına tedbir konulmuştu.

Mutlu'nun Diyarbakır Valiliği döneminde (2007-2010) kamu kaynaklarını Gülencilerle bağlantılı dershanelere gönderdiği de iddia ediliyor.

Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte valiler Yusuf Yavaşcan, Abdülkadir Demir, Fatih Şahin, Necmettin Kallan, Nurullah Çakır, Ahmet Aydın, vali yardımcısı Haluk Nadir, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, Kadıköy Kaymakamı Bilal Kurubal da tutuklandı. Bir başka suçtan tutuklu olan Vali İbrahim Özçimen bu soruşturmadan da tutuklandı.


13 eski polis FETÖ'den gözaltına alındı

FETÖ'ye yönelik devam eden soruşturma kapsamında Aydın'da 13 eski polis gözaltına alındı

El Bab şehidinin acı haberi ailesine ulaştı

El Bab'da şehit düşen Astsubay Kıdemli Çavuş Hasan Çoban'ın Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki ailesine acı haber verildi

Flaş o köylerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Diyarbakır'ın bazı ilçelerindeki 10 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi