Ana Sayfa | TÜRKİYE

Türkiye'nin Londra Başkonsolosu merkeze çağrıldı

Emirhan Yorulmazlar

Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, Başkonsolosluğun sosyal medya sayfasından bir mesaj yayınlayarak Başkonsolosluk görevine devam etmeyeceğini rutin bir rotasyon gereği Ankara'ya çağrıldığını ifade etti

Londra Başkonsolosluğu görevini tamamlamanın onur ve gururunun yanısıra veda etmenin hüznünü yaşadığını belirttiği veda mesajında , Yorulmazlar şu ifadeleri kullandı: “ Göreve başladığım 10 Şubat 2014 tarihinde Başkonsolosluğumuzun vatandaşıyla barışık devlet anlayışıyla toplumun her kesime eşit hizmet vereceğini vurgulamış, İngiltere'deki Türk toplumuyla ilişkilerimizin her anlamda geliştirilmesini hedefleyeceğimizi kaydetmiştim. Bugün Londra Başkonsolosluğu kısıtlı imkanlarına rağmen Birleşik Krallık'ın her bölgesinde vatandaşlarımızla diyalog köprüleri inşa etmiş, konsolosluk işlemlerine destek amacıyla farklı kanalları faaliyete geçirmiş vaziyettedir. Başkonsolosluk personelimizin özverili çalışmalarıyla mevcut binamızın getirdiği hizmet zorluklarını aşmak adına birtakım tedbirler alınmış, her hâlükârda mevcut şartların vatandaşlarımızın menfaatine zorlanmasına çalışılmıştır"

Londra Başkonsolosluğuna Yorulmazlar’ın yerine vekaleten  Fatih Turpçu getirildi.Londra'dan önce Amerika ve İran'da görev yaptığı için 4 senelik yurtdışı süresi dolan Emirhan Yorulmazlar'ın Türkiye'deki yeni vazıfesi Rusya'dan sorumlu ekonomi daire başkanlığı. Londra'da kaldığı süreçte Londralı Türk halkımızla yakından ilgilenıp yardımcı olduğu için halkımızın kendisinden çok memnun kaldı.   

 

 

 

Dr.Emirhan Yorulmazlar'ın Avrupa Gazetesi'ne gönderdiği veda iletisi şöyle:

Sayın Başkonsolosumuzun görev sonu mesajı

"Değerli vatandaşlarımız,Londra Başkonsolosluğu görevimi tamamlamanın bir yandan onur ve gururunu hissederken bir yandan da sizlere veda etmenin hüznünü yaşıyorum.

Göreve başladığım 10 Şubat 2014 tarihinde Başkonsolosluğumuzun vatandaşıyla barışık devlet anlayışıyla toplumun her kesime eşit hizmet vereceğini vurgulamış, İngiltere’deki Türk toplumuyla ilişkilerimizin her anlamda geliştirilmesini hedefleyeceğimizi kaydetmiştim.

Bu dönemde Londra Başkonsolosluğu olarak görev bölgemizde yer alan başta Londra’nın farklı bölgeleri olmak üzere Manchester, Luton, Coventry, Portsmouth, Bristol, Sheffield, Birmingham, Cardiff, Durham, daha öncesinde Edinburg, Glasgow ile diğer illerdeki ‘Türk bayrağının dalgalandığı her yere gitme’ saikini gerçekleştirmeye gayret gösterdik. Toplumumuzun her kesimiyle diyalog kurmaya, sorunlarına çözüm bulmaya ve işbirliği imkanlarını tespit ve geliştirmeye çaba gösterdik. Sivil toplum kuruluşlarımızla ve bilhassa eğitim gönüllülerimizle yakın işbirliği tesis ettik. Başkonsolosluğumuzun kapılarını tüm vatandaşlarımıza açtık. Bu itibarla, Londra Başkonsolosluğunu resmi ve dini bayramlarımızın birlikte kutlandığı, iftar ve tematik toplantıların gerçekleştirildiği, farklı meslek gruplarıyla istişarelerin yürütüldüğü bir mekana dönüştürdük. Bu süreçlerde vatandaşlarımızın faaliyetlerimize fevkalade bir destek ve alakayla teveccüh gösterdiğini müşahede ettik.

Bugün Londra Başkonsolosluğu kısıtlı imkanlarına rağmen Birleşik Krallık’ın her bölgesinde vatandaşlarımızla diyalog köprüleri inşa etmiş, konsolosluk işlemlerine destek amacıyla farklı kanalları faaliyete geçirmiş vaziyettedir. Başkonsolosluk personelimizin özverili çalışmalarıyla mevcut binamızın getirdiği hizmet zorluklarını aşmak adına birtakım tedbirler alınmış, her hâlükârda mevcut şartların vatandaşlarımızın menfaatine zorlanmasına çalışılmıştır.

Türkiye’nin yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza hizmet sunma iradesi ilk defa Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle önemli bir merhale kaydetmiştir. Bu dönemde, seçimlere iştirak eden siyasi partilerimizin desteği ve sivil toplum kuruluşlarımızın yapıcı çalışmalarıyla Londra Başkonsolosluğunun idaresinde iki genel seçim dahil üç seçimin başarıyla gerçekleştirilmesi mümkün olmuştur. Seçim sürecinde vatandaşlarımızın Türkiye’nin geleceğinde rol oynama talepleri kadar birbirleriyle diyalog ve temas imkanı bulmaları da memnun edici bir gelişme teşkil etmiştir.

Pozitif gündem oluşturma gayretlerimize her türlü desteği veren başta Londra Büyükelçiliğimiz olmak üzere bağlı müşavirlik ve kuruluşlara, Londra Yunus Emre Kültür Merkezine, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimize, eğitim gönüllülerimize, üniversitelerde faaliyet gösteren öğrenci topluluklarımıza, yerel ve ulusal basın mensuplarımıza, din görevlilerimize ve Türkiye’yle gönül bağını koruyan vatandaşlarımıza ama her şeyden önce tüm mesai arkadaşlarıma ve eşim Sayın Ayşegül Yorulmazlar’a şükranlarımı bir borç bilmekteyim. Bu anlamda sağladığımız işbirliği kanallarının Londra Başkonsolosluğunun konumunu gerek İngiltere’deki Türk toplumu gerek İngiliz muhataplarımız nezdinde bir adım ileri taşıdığını söylemek mümkündür.

Londra’dan baki dostluklar ve güzel hatıralarla ayrılıyorum. Vatandaşlarımızın sosyal hayatımızda da esirgemedikleri muhabbetlerini, evinde konsolosluk hizmeti sunduğumuz Fatma Teyzemizin teşekküren gönderdiği el emeğini, Finsbury Parktaki sağlık yürüyüşümüzü, Hyde Park buluşmasını, bayram kutlamalarımızı, bunların ötesinde sokakta karşılaştığımızda yüzlerde beliren gülümsemeleri ve veda edebildiklerimizin gözyaşlarını unutmamız elbette mümkün olmayacaktır. Türkiye’nin en büyük gücünün Türk insanının üstün hasletleri ve vatan sevgisi olduğu gerçeği bu görevimizde her fırsatta tecrübe ettiğimiz, bu günlerde tüm dünyaya bir kez daha kanıtlanmış bir vakıadır. Türkiye’nin temsilcileri olarak bu bilinç ve iradeyle hizmete devam etme şevkimiz kadar sorumluluğumuz da artmaktadır. 

En derin muhabbet ve saygılarımla,

Dr. Emirhan Yorulmazlar

Londra Başkonsolosu"

 

TSK açıkladı Irak'ın Zap bölgesine hava harekatı düzenlendi

Türk Silahlı Kuvvetleri bugün Irak'ın Zap bölgesine düzenlediği hava harekatıyla 70 teröristi öldürdü

Mahrem imam operasyonu büyüyor Hedef 7 bin

Başsavcılıkça yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında emniyetteki mahrem imam operasyonunda şimdiye kadar bin 13 kişi gözaltına alınırken hedefin 7 bin olduğu belirtildi

Hakkari'de operasyon devam ediyor 19 terörist öldürüldü

Hakkari'de terör örgütü PKK'ya yönelik süren operasyon kapsamında 19 terörist etkisiz hale getirildi