Ana Sayfa | TÜRKİYE

17 Ağustos depreminde yakınlarını kaybedenler mezarlıklara akın etti

17 ağustos depremi

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999'daki depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar mezarlıkları doldurdu

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve 45 saniye süren 7,4 büyüklüğündeki depremde yakınlarını kaybedenler, mezarlıklara akın etti.Saraylı Mahallesi'ndeki 17 Ağustos Mezarlığı'na sabahın erken saatlerinde gelenler, 17 yıl önceki depremde kaybettikleri yakınlarının mezarlarına ziyarette bulundu.Kur'an-ı Kerim okuyup dua edenlerden bazılarının gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.Duygulu anların yaşandığı mezarlık ziyaretlerinde vatandaşlar, yanlarında getirdikleri şekerleri çocuklara dağıttı.Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, depremde hayatını kaybedenlere rahmet diledi.Depremde ilçede yaklaşık 6 bin kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Ellibeş, şöyle devam etti:"Deprem gerçeğini unutmamalıyız. 17 Ağustos 1999 tarihinde bu gerçekle yüzleştiğimizde buna hazırlıksız yakalandık. Depreme hazırlıklı değildik. Bu nedenle büyük bir bedel ödedik. Bundan sonraki yaşantımızı deprem gerçeğini bilerek sürdürmemiz gerekiyor. İnsanlarımızı deprem değil, depreme dayanıksız binalar öldürdü."

Ellibeş, o dönem depreme dayanıklı binalar olsaydı bu kadar büyük bir yıkımın yaşanmayacağını dile getirerek deprem bilinciyle yaşam sürdürmeleri gerektiğini vurguladı.

"10 akrabamı bir gecede yitirdim"

Marmara depreminde 10 yakınını kaybeden Güneş Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir daha böyle acıların yaşanmamasını diledi.Depremin kendilerine büyük acılar yaşattığını anlatan Çakır, şunları söyledi:

"Yeni Mahalle'de 5 katlı apartmanın birinci katında oturuyorlardı. Ablam, eniştem, ablamın çocukları, gelini ve torunları olmak üzere 10 akrabamı bir gecede yitirdim. Unutamıyorum. Öğrendiğimde dünya başıma yıkıldı. Müteahhit hatası, evin kolonlarının içinden 3-4 tane demir geçtiğini gördük."

Tatil için gönderdiği 2 oğlunu Gölcük'te kaybetti

Depremde 2 oğlunu kaybeden Sevim Acıbucu da şehitlikteki oğullarının mezarını ziyaret için Ankara'dan geldiklerini aktardı.

Oğullarının tatil için geldiği Gölcük'te depreme yakalandığını belirten Acıbucu, "2 oğlumu o gece kaybettik. Bina yerle bir olmuş, evin 3. katı yerdeydi. Depremden 3 gün sonra enkazdan cenazeleri çıkarabildik. Her yıl 17 Ağustos'ta mezarlığa geliyoruz."diye konuştu.

Öte yandan, Kocaeli'nin diğer ilçelerdeki deprem şehitliklerinde de anma törenleri düzenlendi. 

Asfalt onarımı yapılacağı için 3 gün o yollar kapalı olacak

Uzunçayır ile Altunizade kavşakları arasında yapılacak olan asfalt onarımı 3 gün süreceği için Üsküdar ve Ümraniye katılımları kapalı olacak

Sınava giderken kapkaça uğrayan genç kızı polisler okula yetiştirdi

Açıköğretim sınavına girmek için yola çıkan genç kız, kapkaççıların saldırısı nedeniyle polis eskortu eşliğinde sınava 5 dakika kala okula yetişti

Topunu almak için demir korkuluklara çarptı Ölümden döndü

Eskişehir'de kaçan topunu almak için ayağı kayıp demir korkuluklara boynunu çarpan küçük çocuk, yapılan müdahalelerin ardından evine gönderildi