Ana Sayfa | TÜRKİYE

'Suriye sınırı IŞİD'den temizlenmeli'

mevlut cavusoglu

Çavuşoğlu Türkiye-Suriye sınırının IŞİD'den tamamen temizlenmesi gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "DAEŞ'le (IŞİD) mücadele içinde olan ülkelere desteğimiz sürecek" derken, "DAEŞ ile mücadele kisvesi altında terör örgütleriyle işbirliği yapmayacaklarını da" söyledi.

Çavuşoğlu, Litvanyalı mekvidaşı Linas Linkevicius ile yaptığı ortak basın toplantısında Türkiye-Suriye sınırının IŞİD'den tamamen temizlenmesi gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu "DAEŞ ile mücadele eden koalisyon içindeki ülkelerin İncirlik hava üssüne gelip konuşlanmasına da izin verdik ve onlarla da yakın işbirliği içindeyiz. Sadece DAEŞ ile mücadele kisvesi altında kendine meşruiyet kazandırmaya çalışan diğer terör örgütleriyle işbirliği yapmadık, yapmayız da" dedi.

"Ancak ılımlı muhalefet başta olmak üzere, arazideki güçlere de, DAEŞ ile mücadele eden herkese destek verebileceklerini" söyleyen Dışişleri Bakanı, "Çünkü Türkiye DAEŞ'in her zaman birinci hedefi olmuştur. Çünkü Türkiye özellikle DAEŞ'in yabancı terörist savaşçılar kaynağını kurutmuştur" diye konuştu.

 

'Erdoğan birinci hedef'

 

55 bin kişinin giriş yasağı listesinde olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, 4 bine yakın kişinin de yakalanıp, sınır dışı edildiğini belirtti.

"DAEŞ'in ideolojiyle mücadelede de Türkiye'nin önemli olduğunu" söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu bu anlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük rol oynadığını belirtti ve "O nedenle de Recep Tayyip Erdoğan bunlar için birinci hedeftir" diye konuştu.

Suriyeli muhaliflerin Türkiye sınırının hemen karşısındaki Cerablus'u IŞİD'den geri almak için saldırı hazırlığında olduğu belirtiliyor.

 

Gülen'in iadesi

 

Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, "Gülen'le ilgili bu akşam heyet geliyor. 23 ve 24 Ağustos tarihlerinde, bizim arkadaşlarımız da katılacak. Toplantılar devam edecek. Bilgi, belge paylaşılacak. Biden'ın gelmesi de önemli. Biden'la da tüm bu süreci ve neden iade etmelerini istediğimizi bir kere daha söyleyeceğiz. Daha sonra da bizden heyet Amerika'ya gidecek. Dosya tamamen hazırlandıktan sonra, şu anda delillerin toplanması süreci de devam ediyor, bu dosyayı iletmek üzere bizzat Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ ile beraber Washington'a gitmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

Çavuşoğlu ayrıca "ABD'den de beklentimiz bu anlaşma ve uluslararası hukuk çerçevesinde bizim de ulaştırdığımız belgeler çerçevesinde bir an evvel uzatmadan bu şahsı, bu teröristi Türkiye'ye iade etmesidir" dedi.


Günlük kiralık evlere rekor ceza

Günlük kiralık evlere yönelik İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri 39 ilçede uygulama yaptı

Atatürk neden kendi parasıyla Irak'tan toprak alıp Türkiye'ye kattı

Mustafa Kemal Atatürk'in bölgenin yukarısında Sovyet Rusya ve Ermeniler, aşağısında ise İran ile olası bir durumda ilişkiler bozulursa Türk devletleri ve Orta Asya ile bağlantımızın olabilmesi için, Irak'ta Nahçivan Özerk Bölgesi'ni kendi parasıyla aldığı ortaya çıktı.

Karasu'ya yakın bir yere demir atan geminin sırrı çözüldü

Sakarya'nın Karasu ilçesinin sahil bölgesine yakın bir yerde demir atan geminin icralık olduğu ve bu nedenle seferden men edildiği söylendi.