Ana Sayfa | TÜRKİYE

Atatürk, KKTC’de düzenlenen törenle anıldı

KKTC

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 78'inci ölüm yıl dönümünde KKTC'de düzenlenen törenle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 78'inci ölüm yıl dönümünde KKTC'de törenlerle anıldı.

Lefkoşa'da Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Cumhuriyet Meclisi adına Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, bazı bakan ve milletvekilleri, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, siyasi parti, dernek, kurum ve kuruluş temsilcileri, diğer askeri erkan ile bazı yetkililer katıldı. Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ve yarıya indirilmesi ile devam etti. Ardından Siber, Kanbay ve Paç, Anıt Özel Defteri'ni imzaladı. Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Anıt Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, özgürlük mücadeleniz, gerçekleştirdiğini devrimler, sömürgeciliğe karşı verdiğiniz savaş, dünya barışına, uluslararası anlayışa ve insan haklarına verdiğiniz değer tüm dünya uluslarına örnek olmuş, sizi ölümsüz kılmıştır. Günümüzde gittikçe daha da büyük anlam kazanan değerli özdeyişiniz ‘Yurtta barış, cihanda barış' ilkesinin tüm dünya devletleri tarafından benimsenmesi ile daha güzel bir dünyaya ulaşabileceğiz. Arzumuz dünyadaki savaşların, göçlerin, şiddetin sona ermesi, tüm uyuşmazlıklara barışçıl çözüm bulunabilmesidir. Ülkemizde de yarım asırdır devam eden Kıbrıs sorunun iki halk tarafından kabul gören, karşılıklı haklara saygılı, yaşayabilir adil bir çözüme ulaşması en büyük dileğimizdir. Yüce Atatürk, ilkeleriniz ve devrimleriniz, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de yolumuza ışık tutmaya devam edecektir. Ebediyete intikalinizin 78. yılında aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliriz."

"ATATÜRK İLHAM KAYNAĞI OLMUŞTUR"

Büyükelçi Kanbay da deftere şunları yazdı:

"Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilke ve devrimleriniz sadece Türk milletine ve yavru vatanda yaşayan soydaşlarımıza değil, ezilen bütün uluslara yol göstermiş, pek çok devlet adamına ilham kaynağı olmuştur. Türk ulusunun iradesi, yüksek zekası ve yeteneğinden aldığınız güçle kurduğunuz Türkiye Cumhuriyeti, bugün de içeriden ve dışarıdan gelen her türlü tehditlere karşı birbirine sımsıkı kenetlenen bir ülkenin evlatlarıyla varlığını sürdürmektedir. Emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti'ni, sahip olduğumuz birlik ve beraberlik ruhuyla çağdaş medeniyet seviyesine taşıyarak, sonsuza dek yaşatmaya kararlıyız. Eşsiz bir devlet adamı, Türk ve dünya tarihinin ölümsüzleşmiş en önemli liderlerinden biri olarak sizi, ebediyete intikalinizin 78. yılında büyük bir saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun."

10 Kasım münasebetiyle diğer kentlerde ve üniversite, okul, bazı dernek ve kuruluşlarda da anma etkinlikleri yapıldı.


Şırnak'ta korkutan deprem

Şırnak'ta saat 20.36 sıralarında depremin olduğu açıklandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin şiddetini 4.0 ölçerken, AFAD ise 4.1 şeklinde ölçtü.

Alperen Ocakları izdivaç programlarının yasaklanması için imza topluyor

Alperen Ocakları, izdivaç programlarının kaldırılmasını istiyor. Bu nedenle Üsküdar'da Mihrimah Sultan Cami önünde bir imza kampanyası başlattıklarını duyurdular.

Bakan açıkladı Eskişehir Antalya arası hızlı trenle bağlanacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Eskişehir-Afyon-Antalya arasına bir hızlı tren projesinin olduğunu açıkladı.