Ana Sayfa | TÜRKİYE

Merkez Bankasından kredi kartı kullanıcılarını ilgilendiren karar

kredi kartı

Merkez Bankası tarafından kredi kartı kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir karar alındı

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapıldığını açıkladı. Buna göre, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47 oldu. Aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapıldığı belirtilerek, "1 Ocak 2017'den itibaren geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir" ifadeleri kullanıldı.

TCMB'nin kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda, son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşulları dikkate alınarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yönteminin değiştirildiği bildirildi.

Yeni yönteme göre kredi kartı azami faiz oranlarının, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşıdığı ilave riskler ve maliyetler dikkate alınarak belirleneceği aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede, Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapılmıştır. 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır."

Duyuruda, bankaların, diğer ülkelerdeki gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediğine işaret edilerek, bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin, bu ihtiyaçlarını kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamalarının menfaatlerine olacağı vurgulandı.

AĞAOĞLU: TÜKETİCİ TEPKİSİ SONUÇ ALDI

MB tarafından yapılan düzenlemenin oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Bu düzenleme, oluşan tepkilerin, kamu otoritesinin düzenleme yapmasına yol açtığını gösteriyor. 2006 yılından beri MB, kredi kartlarından alınabilecek azami faiz oranını yüzde 2.02 olarak belirledi. Yapılan yeni düzenleme ile bu oranda yüzde 9'luk eskiltmeye gidilerek yüzde 1.84'e indirildi. Bu oran, azami aylık faiz oranıdır. Temerrüt faizi de bu oranın yüzde 30'unu geçemez. Uzun yıllardır, geçimini kredi kartı ile borçlanarak sürdüren milyonlarca kişi, BDDK tarafından yayımlanan yönetmelik uyarınca 72 vade ile yapılandırılması söz konusu olacaktı. Ancak bankalar, 2.02 aylık faiz oranları ile hatta bazıları, davalık olmamasına rağmen, yüzde 2.52 ile yapılandırma yoluna gitti. Bu konuda oluşan tüketici şikayetleri ciddi bir etki ortaya çıkardı. MB, yeni düzenlemesi ile 'Ben buradayım' mesajı verdiği gibi azami faiz oranını da 2.02'den 1.84'e indirmiş oldu" dedi.

Düzce'de 10 yunus karaya vurdu

Düzce'de 10 yunus balığı ölü bir şekilde bulundu

Beyaz Show'da terör propagandası yapan Ayşe öğretmen için karar verildi

Beyaz Show'da yaptığı konuşmasıyla herkesi şaşırtan ve büyük gündem olan Ayşe Öğretmen için mahkeme 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi

1 Mayıs tatil olacak mı

Dünya genelindeki tüm işçilerin 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı ortak kutladığı bir gündür. Ülkemizde 1 Mayıs günü her yıl resmi tatil ilan edilir