Ana Sayfa | TÜRKİYE

4 belediyeye kayyum atandı


İçişleri Bakanlığı, Van, Siirt, Mardin ve Tunceli Belediyelerine kayyum atadı.

İçişleri Bakanlığı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün yerine Mardin Valisi Mustafa Yaman, tutuklanan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan’ın yerine Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul’un yerine de Vali Yardımcısı Olgun Öner, dün gözaltına alınan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın yerine ise Van Valisi İbrahim Taşyapan’ı belediye başkan vekili olarak görevlendirdi.Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından sürdürülen terör soruşturması kapsamında ekipler, Van Büyükşehir Belediye Başkanı’nın makam odasında arama yaptıktan sonra Kaya’yı gözaltına aldı. Tepki gösteren bir grup belediye çalışanı basın açıklaması yapmak istedi. Aralarında HDP Van milletvekilleri Bedia Özgökçe ve Adem Geveri’nin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi slogan attı. Polisin uyarısına rağmen dağılmayan gruba müdahale edildi. Kaya ile birlikte aynı soruşturma kapsamında Erciş ilçesinde 8, Van’da 4 kişi gözaltına alındı. 

Bariyerlerle kapatıldı

Kaya’nın yerine Van Valisi İbrahim Taşyapan, Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi. Kaya, daha önce KCK/PKK davasında da 15 yıl hapis cezası almıştı. Öte yandan Kaya hakkında, 674 sayılı kanun hükmünde kararname kapsamında yapılan belediye başkan vekili görevlendirilmelerine tepki olarak, 20 Eylül 2016’dan itibaren iki gün belediye hizmetlerini durdurduğu, 6-7 Ekim 2014’te Van’da başlayan olaylarda Büyükşehir Belediyesi ve olayların yaşandığı ilçe belediyelerinde belediye çalışanlarının maaş ve ücretlerinden bazı sivil toplum örgütleri hesabına “bağış” adı altında kesinti yapıldığı tespit edilerek soruşturma başlatılmıştı. İçişleri Bakanlığı’nın Mardin Valisi Mustafa Yaman’ı Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak görevlendirmesinin ardından dün sabah erken saatlerden itibaren belediye binası önünde ve çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı özel harekat timlerinin de aralarında bulunduğu güvenlik güçleri, Büyükşehir Belediyesi önünü bariyerlerle kapattı. Daha sonra kayyum olarak atanan Vali Yaman, belediye binasına gelerek görevine başladı. Açıklama yapan Ahmet Türk de “Sindirmeye yönelik siyasi bir karardır” dedi. Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan’ın terör soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından İçişleri Bakanlığı’nca Siirt Belediyesi’ne görevlendirilen Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın, Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti. Taşkın, geniş güvenlik önlemlerinin ardından görevine başladı.Tunceli’de yürütülen soruşturma kapsamında adliyeye çıkartılan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul ile HDP ve DBP’li yöneticilerin de aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklandı. Bul’un yerine Tunceli Vali Yardımcısı Olgun Öner’in Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi. 

106’sından 33’üne

Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) yapılan açıklamada, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden kazanılan 102 belediye ve daha sonra DBP’ye geçen 4 belediye ile sayısı 106’ya çıkan DBP’li belediyeden şimdiye kadar başkanları yürütülen PKK/KCK soruşturmaları kapsamında tutuklanan ya da görevden alınan 33’üne kayyum atandı. DBP’nin Büyükşehir ve il dışında 26 ilçe belediyesine de kayyum atanırken, 4 ilçe belediyesinin çalışmaları ile valilikten tarafından kaymakamlık iznine bağlandı.Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kumaran Yüksek, Şırnak’ın İdil ilçesi girişinde tarafından gözaltına alındı. Yüksek, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.Mardin’in Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ün makamında PKK’nın bombalı saldırısında şehit edilmesinden sonra Kaymakamlığa, geçici olarak Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna’nın atandığı belirtildi.

AKP'li vekil Şamil Tayyar isyan etti Pes ettim artık yokum dedi

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar yeni yayımlanan KHK'ların ardından açıklama yaptı

Yeni yayımlanan KHK ile kapatılan dernek ve vakıfların listesi

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile vakıf, dernek ve sağlık kuruluşları kapatıldı

Melih Gökçek Ahmet Hakan için sözünü tuttu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, referandum tahmini için Ahmet Hakan ile girdiği iddiayı kaybedince takım elbise sözünü tuttu