Ana Sayfa | TÜRKİYE

Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit sayısı 13'e yükseldi


Suriye topraklarında yürütülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nın 89'uncu gününde Genel Kurmay Başkanlığı'ndan açıklama geldi.

Suriye topraklarında yürütülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütü IŞİD militanlarının saldırısı sonucu 4 asker yaralandı. El Bab'ın Numan bölgesinde meydana gelen kazada ise, 1 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı. Kilis'in karşısında Özgür Suriye Ordusu askerlerinin, Türk Silahlı Kuvvetleri desteğiyle El Bab yolundaki ilerleşiyi sırasında Al Azrak'ta IŞİD militanları tarafından düzenlenen intihar saldırısında 2, Al Ghuz'daki şarapnel parçaları ile ise 2 Türk askeri yaralandı.

TOPÇU ER ŞEHİT DÜŞTÜ

Numan bölgesinde meydana gelen kazada 4 asker yaralandı. Kilis'ten, dün akşam helikopterle Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne getirilen askerlerden, Topçu Er Oğuzhan Demir yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.Şehit Er Demir için Gaziantep Havalimanı'nda bu sabah uğurlama töreni düzenlendi. Törene; Vali Yardımcısı Turgay Ergin, 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor ve askeri erkan katıldı. Askerlerin omzunda Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçağa taşınan Topçu Er Oğuzhan Demir'in Türk bayrağına sarılı cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Kocaeli'nin Gebze ilçesine gönderildi.Saldırı ve kaza sonucu yaralanan 7 askerin ise hastanelerdeki tedavilerin devam ettiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

GENELKURMAY AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şöyle denildi:"Terör örgütü IŞİD mensuplarınca, El Bab batısında yer alan Al Ghuz meskun mahali kuzeyinde, 1 adet Zırhlı Muharebe Aracına güdümlü tanksavar roketi ile yapılan saldırı sonucu personelimizde herhangi bir zayiat meydana gelmemiş, ZMA hafif hasar almış, Al Azrak meskun mahalli güneyinde, bombalı araç ile yapılan intihar saldırısında 42 uzman erbaş hafif şekilde yaralanmış, Al Ghuz kuzeyinde IŞİD tarafından yapılan saldırı sonucu çıkan şarapnel parçalarından 2 kahraman silah arkadaşımız hafif şekilde yaralanmış, Kabassin'de 1 Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı aracı (GZPT) mayına basmış ancak personel zayiatı meydana gelmemiş, GZPT hafif hasar almıştır. Numan bölgesinde meydana kaza sonucu 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 3 kahraman silah arkadaşımız da hafif şekilde yaralanmışlardır."

HAREKATTAKİ ŞEHİT SAYISI 13 OLDU

Harekat kapsamında 27 Ağustos'ta roket saldırısında 1 asker şehit olurken, 6 Eylül ve 9 Eylül günü Rai kasabasının iç kesimlerinde terör örgütü IŞİD militanları tarafından düzenlenen roketli saldırılarda ise, hedef alınan tanklarda görevli 6 asker şehit oldu. 6 Eylül günkü saldırıda yaralanan 1 asker de 11 Eylül günü tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak şehit oldu. 20 Eylül'de sınır hattında meydana gelen patlamada da 2 asker şehit düştü. 5 Ekim'de ise sızma girişimi sırasında 1 Uzman Çavuş şehit oldu. Harekat kapsamında 4 Kasım'da da, IŞİD militanlarının saldırısında Yüzbaşı Alper Kocaman şehit olmuştu. Fırat Kalkanı Harekatı'nın başlamasından itibaren geçen 89 günlük süreçte kaza sonucu şehit olan Topçu Er Oğuzhan Demir ile birlikte şehit asker sayısı 13'e yükselmiş oldu.


Şüpheli paket sanıldı bakın içinden ne çıktı

Van'ın İpekyolu ilçesinde bir binanın önünde bulunan şüpheli paket üzerine ekipler harekete geçti

Doğa harikası cayır cayır yanıyor itfaiye ekipleri olay yerinde

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan ve en önemli özelliklerinden biri Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında bulunması olan Göksu Deltasında yangın çıktı

Bylock operasyonunda 180 eski askeri personel hakkında gözaltı kararı

Ankara merkezli 48 ilde FETÖ'nün haberleşme programı Bylock'u kullandıkları gerekçesiyle Deniz ve Kara Kuvvetleri Komutanlığından ihraç edilen 180 askeri personel hakkında gözaltı kararı çıkarıldı