Ana Sayfa | TÜRKİYE

Ankara'da polis akademisi soruşturmasında 11 kişi tutuklandı


Ankara'da polis akademisi soruşturması ve Diyanet İşleri Bakanlığı'ndan FETÖ sebebiyle toplam 11 kişi tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen hafta gözaltına alınan 15 kişi, emniyetteki  işlemlerinin ardından adliyeye getirildi.Soruşturmayı yürüten Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma  Bürosunda görevli cumhuriyet savcısı, şüphelilerin 12'sini "silahlı terör  örgütüne üye olmak", 3'ünü ise bu suçun yanında "resmi belgede sahtecilik" ve  "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçundan da tutuklanmaları  talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti.Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgunun ardından şüphelilerden  Yunus T, Uğur A, Şeref Ç, Seyit Ş, Selman Ş, Mehmet Mutlu A, Bayram A,  Abdurrahman M, Hamza Ö, Ali T. ve Abdurrahman K. tutuklandı.Hakimlik Yasin Tolga F, Mustafa U, Kadir A. ve Ferhat A'yı ise yurt  dışına çıkış yasağı ve haftada üç gün karakola imza vermek şartıyla serbest  bıraktı.

Tutuklamaya sevk yazısı

Soruşturma savcısının nöbetçi sulh ceza hakimliğine şüphelilerin  tutuklanmaları için gönderdiği yazıda, 2012'de Polis Akademisi sınavına giren bir  adayın, sınavdan önce bir "bölge abisi"nin soruları verdiğine ilişkin haberin 28  Ocak 2015'te bir internet sitesinde yayınlandığı belirtilerek, bu habere yer  verildi.Haber üzerine savcılığın soruşturma başlattığı bildirilen yazıda,  soruşturma sürecinde bilirkişiden, sınava giren öğrenciler hakkında rapor  alındığı, rapora göre sınavı kazanan asil ve yedek üyelerin bir kısmının  "şüpheli" ve "kuvvetli şüpheli" olduğunun belirlendiği aktarıldı.Sınavla ilgili ifadelerine başvurulan bazı kişilerin etkin pişmanlık  hükümlerinden yararlanarak, soruları kimden, ne şekilde aldıklarına dair samimi  ikrarda bulundukları, bununla ilgili gerekli teşhisleri yaptıkları ifade edilen  yazıda, Ankara'daki şüphelilere, yer gösterme ve adres tespitleri de yapıldığı  kaydedildi.

Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan 2 kişi tutuklandı

Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığındaki FETÖ yapılanmasına yönelik  soruşturma kapsamında, geçmişte kurumda görev yapan 2 kişi tutuklanırken, 3 kişi  adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.


Son dakika çocuk mahkumların koğuşunda yangın çıktı

Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda çocuk mahkumların kaldığı koğuşta yangın çıktı

Bodrum'da sezon açıldı sahiller dolup taştı

Havaların ısınmasıyla birlikte Bodrum'da vatandaşlar hafta sonunu fırsat bilip deniz sezonunu açtı

Ege Denizinde akıl almaz kaza

Ege Denizinde meydana gelen kazada Türk balıkçı teknesiyle Yunan sahil güvenlik botunun çarpıştığı öğrenildi