Ana Sayfa | TÜRKİYE

Ankara'da polis akademisi soruşturmasında 11 kişi tutuklandı


Ankara'da polis akademisi soruşturması ve Diyanet İşleri Bakanlığı'ndan FETÖ sebebiyle toplam 11 kişi tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen hafta gözaltına alınan 15 kişi, emniyetteki  işlemlerinin ardından adliyeye getirildi.Soruşturmayı yürüten Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma  Bürosunda görevli cumhuriyet savcısı, şüphelilerin 12'sini "silahlı terör  örgütüne üye olmak", 3'ünü ise bu suçun yanında "resmi belgede sahtecilik" ve  "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçundan da tutuklanmaları  talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti.Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgunun ardından şüphelilerden  Yunus T, Uğur A, Şeref Ç, Seyit Ş, Selman Ş, Mehmet Mutlu A, Bayram A,  Abdurrahman M, Hamza Ö, Ali T. ve Abdurrahman K. tutuklandı.Hakimlik Yasin Tolga F, Mustafa U, Kadir A. ve Ferhat A'yı ise yurt  dışına çıkış yasağı ve haftada üç gün karakola imza vermek şartıyla serbest  bıraktı.

Tutuklamaya sevk yazısı

Soruşturma savcısının nöbetçi sulh ceza hakimliğine şüphelilerin  tutuklanmaları için gönderdiği yazıda, 2012'de Polis Akademisi sınavına giren bir  adayın, sınavdan önce bir "bölge abisi"nin soruları verdiğine ilişkin haberin 28  Ocak 2015'te bir internet sitesinde yayınlandığı belirtilerek, bu habere yer  verildi.Haber üzerine savcılığın soruşturma başlattığı bildirilen yazıda,  soruşturma sürecinde bilirkişiden, sınava giren öğrenciler hakkında rapor  alındığı, rapora göre sınavı kazanan asil ve yedek üyelerin bir kısmının  "şüpheli" ve "kuvvetli şüpheli" olduğunun belirlendiği aktarıldı.Sınavla ilgili ifadelerine başvurulan bazı kişilerin etkin pişmanlık  hükümlerinden yararlanarak, soruları kimden, ne şekilde aldıklarına dair samimi  ikrarda bulundukları, bununla ilgili gerekli teşhisleri yaptıkları ifade edilen  yazıda, Ankara'daki şüphelilere, yer gösterme ve adres tespitleri de yapıldığı  kaydedildi.

Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan 2 kişi tutuklandı

Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığındaki FETÖ yapılanmasına yönelik  soruşturma kapsamında, geçmişte kurumda görev yapan 2 kişi tutuklanırken, 3 kişi  adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

İBB binasında şok intihar Güvenlik amiri çatıda ölü bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde uzun yıllardır çalışan güvenlik amiri binanın çatısında intihar etti

Rüşvet aldığı iddia edilen 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı tutuklandı

İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı H.A ile avukat S.B, rüşvet aldıkları ve verdikleri gerekçesiyle nöbetçi hakimlikçe tutuklandı

Nişanlısının bana tecavüz etti dediği genç pompalı tüfekle intihar etti

Adana'da kendisine tecavüz ettiğini ileri sürüp şikayetçi olduğu nişanlısı pompalı tüfek ile intihara kalkıştı. Anne baba ve kardeşler M.K.'yi odasında ölü buldu