Ana Sayfa | TÜRKİYE

Adana'daki faciayla ilgili 'Yangın merdiveni kapısı kilitliydi' iddiası


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü öğrenci yurdunda çıkan yangınla ilgili açıklama yaptı. Sözlü, binanın yangın çıkış merdiveni kapısının kilitli olduğunu ileri sürdü.

Hayatını kaybeden çocukların en büyüğü 14 yaşındaydı.Yangının yaşandığı kız yurduna gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Gerçekten büyük bir acı, 11 yavrumuzu ve bir eğitmenimizi kaybettik. Bugün buraya acı paylaşmaya geldik" dedi. Kaya, Bakanlık'tan 32 kişilik bir psikososyal destek ekibinin adli tıp kurumunda ve hastanelerde ailelere destek vermek için bulunduğunu söyledi. Kaya, aynı zamanda sözlerine "En ufak bir ihmal bile varsa araştırılacak" diyerek devam etti. BBC Türkçe'ye bilgi veren Adana Valiliği, hayatını kaybedenlerin Adli Tıp'ta olduğunu, yaralıların ise çevre hastanelere kaldırıldığını belirtti.

Doğan Haber Ajansı'na göre Salı akşamı 19:30'da başlayan yangın, ilçenin tamamında görülmesi sebebiyle vatandaşların kız öğrenci yurduna akın etmesine yol açtı.Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Öğrencilerin hepsi ortaokul talebesi, 11-14 yaşlarında" dedi. Doğan Haber Ajansı'nın aktardığına göre Sözlü, binanın yangın çıkış merdiveni kapısının kilitli olduğunu ileri sürdü. Sözlü, çocukların cesetlerinin yangın merdiveni kapısının yakınında bulunduğunu ifade etti.Adana Büyükşehir Belediye Başkanı: Yangın merdivenini açamadıklarını görüyoruz. AFP haber ajansı da binanın üst katında bulunan çoğu kişinin kapalı bir yangın merdiveni kapısını açamadıkları için hayatını kaybettiğine ilişkin yetkililerin endişe duyduğunu aktardı.Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise Adana'da yaptığı açıklamada, ''Gece bize verilen bilgi, kilitli olmadığı şeklinde'' dedi.

Kaynak şunları söyledi:"Biz 03.30'da oradaydık. Orada bize hem Aladağ savcımız hem olay yeri inceleme ekiplerinin verdiği ilk bilgi, kilitli değil, kilidin hiç olmadığı şeklindeydi. Hatta şöyle bir örnek verdi, olay yeri inceleme ekiplerimiz, 'genellikle bu hadiselerde yangın çıkış kapıları kilitli olur ama tesadüfen kilitli değil' dediler. Yangın çıkış kapısının orada bir tül perde var. Bu perde de sağlam bir vaziyette duruyor."Bunlar bizim ilk bilgilerimiz, ilk tespitlerimiz. Bundan sonra bu ayrıntıları tabii ki olayın yargısal görevi olan Kozan ve Aladağ savcılıklarımız bu incelemeleri yapacaktır. Zannediyorum bugün öğleden sonra bilirkişi incelemesinin ardından tahkikat biraz daha hızlandırılacaktır. Ama tekrar ediyorum yangın kapısıyla ilgili gece bize verilen bilgi kilitli olmadığı şeklindedir."Kaynak savcılığın incelemeleri sonucunda daha net bilgilere ulaşılacağını kaydetti.Kaynak yurt binasının en son Haziran 2016'da denetimden geçtiğini de ifade etti.Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, yurt binasının yangın çıkış kapısının kilitli olmadığı yönünde bilgi aldıklarını ifade etti.

 


PKK'nın Yayladere bölgesi sözde sorumlusu yakalandı

Bingöl'de yol denetimi yapan Jandarma ekipleri, PKK'nın Yayladere bölgesi sözde sorumlusunu ve 2 PKK'lıyı yakaladı.

FETÖ liderleri için bu ülkelere iade talepnamesi gönderildi

FETÖ'nün üst düzey yetkililerinin Almanya'da bulunması üzerine mahkeme İpek ve Büyük'ün iadesi için İngiltere, Başaran için Hollanda, Koca için Togo, Öztürk için Brezilya, Büyükçelebi, Kurucan ve Kara için ABD, Şahinalp ve Şengül için ise Almanya'ya iade talepnameleri gönderdi.

Elektrikle çalışan otobüsler geliyor

İETT Genel Müdürü Arif Emecen ucuza ulaşım imkanı sağlayan elektrikli otobüsler sayesinde çevre ve insan sağlığı olumsuzluğu engellenecek.