Ana Sayfa | TÜRKİYE

İddianamelerden Fethullah Gülen'in '17 Aralık' pişmanlığı çıktı


Malatya'da sürdürülen FETÖ soruşturması kapsamında 54 sanık hakkında hazırlanan iddianamelere göre, Fetullah Gülen'in "17 Aralık" sürecinin ardından yaşadığı pişmanlık ortaya çıktı.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında eski vali yardımcısıyla kamu kurumu müdürlerinin de bulunduğu 28'i tutuklu 54 sanık hakkında hazırlanan ve Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 226 sayfalık iddianamede, örgütün kuruluşu, amacı, sosyo kültürel ve zihinsel yapısı, yönetim modeli, hiyerarşik yapısı, kuruluşundaki "yemin" metni, haberleşmede kullandığı teknikler, istihbarat ağı, baskı oluşturma teknikleri, siyasi baskı ve propaganda araçları gibi bilgilerin yanı sıra tanık, müşteki ve zanlıların ifadelerine yer verildi. Bir tanık ifadesinde, üst aklın ülkede operasyon yapılması kararı aldığı ve Türkiye'deki uzantılarına strateji verdiğini, 17 Aralık girişiminin ise kendine özgü bir karakteri olduğunu belirtti.Ülkede 30 Mart seçimlerinden sonraki operasyonlara bakıldığında hepsinin ortak özelliğinin dönemin Başbakanını germek ve kızdırmak olduğunu kaydeden tanık, böylece toplumda umutsuzluk yaratmanın amaçlandığını ifade etti.

"GÜLEN, HUMEYNİ MİSALİ YURDA DÖNECEKTİ"

Başka bir şüphelinin ifadesinde de CIA ve FBI görevlilerinin, hükümete yönelik faaliyetlerine ilişkin geliştirdiği strateji gereği cemaate ait kültür merkezlerinde yetiştirilmiş kadroya değişik konularda eğitimler verdiğini belirtti. Bunun en iyi örnekleri olarak 17 Aralık sürecinde savcılar ve güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonların sayılabileceğini vurgulayan zanlı, ifadesinde şu bilgileri paylaştı: "Bu girişim, tamamen hükümeti ortadan kaldırarak devleti tüm kurumlarıyla zayıf düşürmek amacını taşımaktaydı. Bahsettiğim eğitimlere dahil olan adli ve güvenlik kurumlarında çalışan ancak cemaat kadrosu içerisinde yer alan şahıslar bu görevi üstlenerek harekete geçmiştir. Gülen, kendi yalan çevresine 17 Aralık süreciyle ilgili 'Keşke şimdi yapmasaydık diye söylediği' şeklinde bir duyumum olmuştur. Bu şekilde konuşmasının nedeni ise yapılan bu hareketten sonuç alınamamasıdır. Eğer bu girişim olumlu sonuçlansaydı Gülen, Humeyni misali yurda dönecekti. Bu başarısızlık aynı zamanda cemaatin Amerika ve İsrail nezdinde prestij kaybetmesine neden olmuştur. Bu nedenle Ayasofya konusu gündeme getirilmiş, Ayasofya konusunda hükümeti zayıf düşürmek amacıyla cemaat ve buna bağlı yayın organları tarafından kamuoyu oluşturmaya başlanmıştır."

 

İBB binasında şok intihar Güvenlik amiri çatıda ölü bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde uzun yıllardır çalışan güvenlik amiri binanın çatısında intihar etti

Rüşvet aldığı iddia edilen 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı tutuklandı

İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı H.A ile avukat S.B, rüşvet aldıkları ve verdikleri gerekçesiyle nöbetçi hakimlikçe tutuklandı

Nişanlısının bana tecavüz etti dediği genç pompalı tüfekle intihar etti

Adana'da kendisine tecavüz ettiğini ileri sürüp şikayetçi olduğu nişanlısı pompalı tüfek ile intihara kalkıştı. Anne baba ve kardeşler M.K.'yi odasında ölü buldu