Ana Sayfa | TÜRKİYE

Konya'da facia enkaz altına kalan yaralılar var

pazaryeri

Konya'nın Akşehir ilçesinde bir pazar yerinin çatısının çökmesi sonucu 4 kişi yaralandı

Perşembe günleri kurulan ilçe merkezindeki semt pazarının çatısı, biriken karlar nedeniyle sabah saatlerinde aniden çöktü.Bazı esnaf ve alışveriş için pazara gelen vatandaş, çatının metal parçaları ile düşen karların altında kaldı.İhbar üzerine olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi.Olay yerine gelen Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, çalışmaları yerinde takip etti.Kaymakam Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 kişinin enkaz altından kurtarılarak hastaneye kaldırıldığını söyledi.Sezgin, enkaz altında bir kişinin daha bulunduğu yönünde ihbar olduğunu dile getirerek, çalışmaların sürdüğünü belirtti.

"Yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor"

Akşehit  Belediye Başkanı Salih Akkaya, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.Enkaz altında kalanların kaldırıldıkları hastanelerde tedavilerinin sürdüğünü belirten Akkaya, şunları kaydetti:

"Yaralıların vücutlarının çeşitli yerlerinde kırıklar var. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor. Pazar yerindeki kapalı alanın dörtte birlik bölümünde yoğun kardan dolayı çökme oldu. Tespitler sonrası enkaz altında kimsenin olmadığı düşünülüyor. Ancak her ihtimale karşı çalışmaları aralıksız sürdürüyoruz."

Yaralılar olayı anlattı

Çöken çatının altından yaralı kurtulan pazar esnafı Mustafa Özbek (57), tezgahını açtıktan sonra çatıdan ses duyduğunu belirtti.

Çatının aniden çöktüğüne dikkati çeken Özbek, "Çatı, kaçmaya fırsat bulamadan üstüme çöktü. Çökmeye başlarken çat sesi geldi, birileri bir şey attı zannettim. Kamyonetim çatının altında kaldı. Hayatta kalmamı sağladı, göçüğü engelledi. Allah kurtaracak olduktan sonra bir şekilde kurtuluyorsun. Demirler ve çatı kamyonetimin üstüne çöktü. Bu şekilde kurtuldum." ifadelerini kullandı.

Pazarda yufka satan 50 yaşındaki Ayşe Karadaş da çatırdı duyduğunu, sesin nereden geldiğine öğrenmek için çevresinde araştırma yaparken, çatının üstüne çöktüğünü dile getirdi.

Bir anda çatı enkazı ve karın üstüne çöktüğünü kaydeden Karadaş, "Ne olduğunu anlayamadım. Çevredekiler kurtardı. Omuzumda kırık olduğunu öğrendim. Çok şükür hayattayım." dedi.

"Kamyonetim hayatımı kurtardı"

Görgü tanığı esnaf Gökhan Duru, AA muhabirine, çatının üzerinde yoğun kar olduğunu anlattı.

Çatının bu nedeniyle çöktüğüne dikkati çeken Duru, "Çatının üzerinde yaklaşık 60 santimetre kar vardı. Tezgahımın olduğu yerdeki kamyonetim hayatımı kurtardı. Çatı bu kamyonun üzerine çökünce ben metal parçaların altında kalmaktan kurtuldum." şeklinde konuştu.

"İnsanlar kaçışmaya başladı"

Esnaf Kadir Şahbaz da tezgahını kurarken sonra yoğun kar yağışı nedeniyle çatıdan sesler gelmeye başladığını bildirdi.

Bir süre sonra demirlerin sallanmaya başladığına işaret eden Şahbaz, "Çatı demirler sallanmaya başladıktan sonra ağır ağır çökmeye başladı. O sırada bulunduğum yeri hemen terk ettim. İnsanlar kaçışmaya başladı. Çatının çöktüğünü fark edemeyen esnaf arkadaşlar vardı. Onlar kaçamayınca çatı üzerlerine çöktü. Çatının ayakta kalan bölümünde de çökme riski olduğu için çok yaklaşamıyoruz." ifadelerini kullandı.

Hasan Aydın ise olay sırasında aracından mal indirdiğini söyledi.

Bir arkadaşının, çatının çöktüğü yönünde kendisini uyardığını vurgulayan Aydın, "Kendimi dışarıya attım. Ondan sonra çatı çöktü. Sonra olay yerinden kaçtık. Altında insanlar vardı." diye konuştu.

Pazar yeri güvenlik gerekçesiyle kapatıldı

Bu arada, Binkonut Mahallesi Tatlıpınar Caddesi'ndeki pazar yerinde çatının çökmesi sonucu çadırlar yırtılırken, biriken karlar esnaf ve vatandaşın üzerine düştü. 

Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, pazar yeri güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. 

Terör örgütü PKK'ya Tunceli'de ağır darbe

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde teröristlere ait çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

26 Nisan 2017 yurt genelinde hava durumu nasıl olacak

Alınan son tahminlere göre yurt genelinde hava sıcaklık değerleri artacak. 26 Nisan 2017 tarihinde hava durumu nasıl olacak, ayrıntılar haberimizde

Midilli'ye kaçak geçmeye çalışan 15 sığınmacı yakalandı

Çanakkale'den yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışan 15 sığınmacı yakalandı