Ana Sayfa | TÜRKİYE

Bu lisenin hem duruşma salonu hem de cezaevi bulunuyor


Bursa'nın Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Adalet bölümünde okuyan öğrenciler teorik dersleri okullarındaki uygulama alanlarıyla pratiğe dönüştürüyor.

Bursa'da, Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Adalet bölümünde okuyan toplam 68 öğrenci, okullarındaki bir çok adliyede bile bulunmayan modern duruşma salonunda hakim, savcı, avukat, sanık, davacı ve izleyici olup yargılama yapıyor.

UYGULAMALI DERSLER KATKI VERİYOR

Merkez Osmangazi İlçesi Yenikent Mahallesindeki Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki öğrenciler, uygulamalı dersler sayesinde ileride yapacakları meslekleri daha yakından tanıma fırsatı buluyor. Lisede 68 öğrenci Adalet, 57 öğrenci Radyo TV, 69 öğrenci Bilişim Teknik, 375 öğrenci Muhasebe ve 43 öğrenci pazarlama bölümlerinde eğitim alıyor.

SENARYO GEREĞİ MAHKEME KURUYORLAR

Adalet bölümünü okuyan toplam 68 öğrenci, uygulama sınıflarında, senaryo gereği mahkeme kuruyor ve suçluları yargılayıp cezaevine gönderiyor. Ayrıca öğrenciler, okul içinde demir parmaklıklar ile kaplanan ve içerisinde maket mahkumların konulduğu cezaevinde mahkumların üst aramalarının nasıl yapıldığını, kelepçenin ne şekilde takıldığını öğreniyor.

EŞİNİ BIÇAKLAYAN SANIĞI YARGILADILAR

Öğrencilerin teoride öğrendiklerini pratiğe dökmek için okul yönetimi tarafından gerçek mahkeme salonunu aratmayacak şekilde donatılan sınıfta öğrenciler, senaryo gereği eşini bıçaklayan ve cezaevinde bulunan sanığın duruşmasını gerçekleştirdi.

HAKİMİN SORULARINI CEVAPLADI

Cübbelerini giyerek hakim, savcı, avukat olan öğrenciler, mahkeme salonundaki yerlerini alarak celseyi başlattı. Diğer öğrenciler ise izleyici koltuklarına oturdu. Senaryoda cezaevinden mahkemeye getirilerek sanık sandalyesine oturtulan öğrenci, hakimin sorularını cevapladı.

CEZA ALAN SANIK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Temsili mahkemede sanık, sanık avukatı, tanık, mağdur ve mağdur avukatı dinlendikten sonra savcı mütalaasını okudu ve hakim kararı açıklayarak yargılamayı bitirdi. Ceza alan sanık ise okulun içindeki cezaevine gönderildi.

MEMURİYETTE ÖNCELİK ONLARIN

Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Adalet bölümünü okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra adliyede infaz koruma memurluğu, mübaşirlik ve zabıt katipliği alımlarında öncelikli hak elde ediyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda 70 puan almaları yeterli olan öğrenciler, memur olduktan sonra açıktan üniversiteyi okumak istiyor.

"İŞ GARANTİMİZ VAR"

Okulun 11'inci sınıfında öğrenim gören Fatma Çelik, mezun olduktan sonra adliyede zabıt katibi olmak istediğini söyledi. Çelik, "Aslında zabıt katipliği zor gibi görünüyor. Ancak severek yaptığınızda hiçbir iş zor değil. Ayrıca bu okuldan mezun olunca iş garantimiz var" dedi.

"GARDİYANLIK MESLEĞİ ÇOK GÜZELMİŞ"

Öğrencilerden Şule Yılmaz ise gardiyanlık mesleğinin çok tehlikeli gibi gösterildiğini ifade ederek, "Aslında çok güzelmiş. Cezaevine gidince bunu gördük. Gardiyanlar cezaevlerinde insanları topluma kazandırmak için uğraşıyorlar" diye konuştu.

Adana'da iki aile arasında kavga çıktı

Adana'da iki aile arasında çıkan tartışma büyüdü ve kavgaya dönüştü

7 kişinin yaralandığı öğrenci servisindeki patlamanın nedeni açıklandı

İstanbul Pendik'te öğrenci servisinde yaşanan patlamayla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı

Belediye ekipleri okulun yakınlarında pimi çekilmiş bomba buldu

Aydın'ın Nazilli ilçesindeki belediye ekipleri bugün açıköğretim sınavının yapıldığı bir okulun yakınlarında pimi çekilen el bombası buldu. Bomba imha ekipleri fünyeyle bombayı etkisiz hale getirdi