Ana Sayfa | TÜRKİYE

İstanbul için korkutan açıklama 300 bin bina yıkılacak

Ahmet Vefik Alp

Mimar/Kent Bilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp olası bir afet durumunda İstanbul'da 300 bin binanın yıkılacağını iddia etti

Son bir haftada yaşanan, Ataköy Camii’nde çöken tente, Dilovası’ndaki fabrikada meydana gelen patlama ve son olarak da Zeytinburnu’nde çöken bina olaylayları, Türkiye’de kent ve çevre güvenliği konusunu bir kez daha gündeme taşıdı. Hakan Çelik ile Hafta Sonu, İstanbul başta olmak üzere, şehirlerin ne kadar güvenli olduğunu ve depreme ne kadar hazır olduğunu masaya yatırdı.

Gazeteci yazar Mahmut Övür ve Mimar / Kent Bilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in konuk olduğu programda, özellikle deprem konusunda önemli noktalara dikkat çekildi.

‘Olası bir afette 300 bin yapı yerle bir olacak’

Türkiye’nin kentleşme ve inşaat konusunda çok geride kaldığına değinen Ahmet Vefik Alp, olası bir depremde sadece İstanbul’da 100 bin kişinin hayatını kaybedeceğini, 300 bin yapının yerle bir olacağını söyledi.Afet toplanma alanlarının da doldurulduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Alp, olası bir deprem sonrasında hayatta kalanların da çok büyük sorunlar yaşayacağını açıkladı.Kent Bilimi ve Mimarlık konusunda Türkiye’deki uzmanlardan biri olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, MHP’den iki kez olmak üzere, DYP ve DSP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına dört kez aday olmuştu.


Van'daki 87 yaşındaki dedenin ikiz çocukları iki yaşına bastı

Van'da yaşayan ve 48 yaşındaki Mihrinaz adındaki bir kadınla evlenen Abdullah Sevinç'in ikiz bebekleri olan Hasan ve Hüseyin iki yaşına girdi.

FETÖ iddianamesinde dikkat çeken detay Gülen'in kod adı bakın neymiş

FETÖ soruşturmaları kapsamında yazılan iddianamede terör örgütü üyelerinin Gülen'e kaptan adını kullandığı belirlendi.

25 milyon sürücüye zorunlu trafik adabı dersi

MEB'ten yapılan açıklamaya göre, ehliyet almayı planlayan kişilerin zorunlu "trafik adabı" dersleri alması gerekiyor. Ayrıca 25 milyon sürücüye de bu dersler ücretsiz verilecek.