Ana Sayfa | TÜRKİYE

İstanbul için korkutan açıklama 300 bin bina yıkılacak

Ahmet Vefik Alp

Mimar/Kent Bilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp olası bir afet durumunda İstanbul'da 300 bin binanın yıkılacağını iddia etti

Son bir haftada yaşanan, Ataköy Camii’nde çöken tente, Dilovası’ndaki fabrikada meydana gelen patlama ve son olarak da Zeytinburnu’nde çöken bina olaylayları, Türkiye’de kent ve çevre güvenliği konusunu bir kez daha gündeme taşıdı. Hakan Çelik ile Hafta Sonu, İstanbul başta olmak üzere, şehirlerin ne kadar güvenli olduğunu ve depreme ne kadar hazır olduğunu masaya yatırdı.

Gazeteci yazar Mahmut Övür ve Mimar / Kent Bilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in konuk olduğu programda, özellikle deprem konusunda önemli noktalara dikkat çekildi.

‘Olası bir afette 300 bin yapı yerle bir olacak’

Türkiye’nin kentleşme ve inşaat konusunda çok geride kaldığına değinen Ahmet Vefik Alp, olası bir depremde sadece İstanbul’da 100 bin kişinin hayatını kaybedeceğini, 300 bin yapının yerle bir olacağını söyledi.Afet toplanma alanlarının da doldurulduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Alp, olası bir deprem sonrasında hayatta kalanların da çok büyük sorunlar yaşayacağını açıkladı.Kent Bilimi ve Mimarlık konusunda Türkiye’deki uzmanlardan biri olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, MHP’den iki kez olmak üzere, DYP ve DSP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına dört kez aday olmuştu.


27 Mart 2017 On Numara çekiliş sonuçları

Milli Piyango İdaresince düzenlenen On Numara çekilişinde bu hafta kazanan rakamlar belli oldu

Flaş eski polisler FETÖ'den tutuklandı

Nevşehir'de görülen FETÖ davasında 5 eski polis tutuklandı

Marmaris'te denizin rengi korkuttu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde denizin sarı renkle kaplanması çevredekilere panik yaşattı