Ana Sayfa | Ümit Dandul

Gölgeler

Ümit Dandul


Her şey kendincedir,

Halıda yatar eşyanın gölgesi.

Duvarlar bakışları keser,

Kapılar sesi. Ne varsa kendincedir... 

Ö.Asaf


Herkes bırakıp gider, gölgen bekler seni. Seninle yürür, seninle durur. Işık ruhudur gölgelerin. Işık olmasaydı bende, gölgem de bulamazdık yolumuzu yönümüzü. gelemezdik buralara kadar. Sahi nerede başlar, nerede biter bu yollar? Derler ki yüzler çok şey söyler. Oysa gölgelerin ne yüzü, nede sesi vardır. Sahipleriyle yaşar, yaşlanır, sahipleriyle ölür gölgeler. 

Bilin ki, gölgeniz yoksa, artık sizde yoksunuz. Çünkü, olmayanın ve de, ölülerin gölgesi yoktur.

Ben ve gölgem vurduk yine yollara kendimizi. Başında, ayrılmanın hüznü, sonunda kavuşmanın sevinci olmayan yeni bir yolculuğa çıktık. Memlekete baktık uzaktan. Yürüdük sokaklarında uzak ülke şehirlerinin. Binbir biçimde yüzler, insanlar, evler, yaşamlar gördük. Bazen dostların bazen dost görünenlerin sofrasında yer bulduk kendimize. Yıllar geçmişti geçmesine, bizi tamamlayanı bir türlü koyamamıştık, '''gölgemizin'' yerine.

Sonunda öğrendik, gittiği her yere, beden gölgesini, gönül hüznünü taşıyor. Söyler mi, birisi yeni başlangıçlar zaman geçtikçe neden zorlaşıyor. Bir bahar öğleden sonrasında, o bildik şarkı da, ''daha önceleri nerelerdeydiniz?'' diye sitem ederken, yoluma gecikmeli çıkanlara. İlk defa gölgem konuştu benimle.

''Bak sakın vaz geçeyim filan deme ! Her şeye rağmen hayat güzel, biz ikimiz iyiyiz böyle. Karartma gönlünü, kapatma kepenklerini. 

Gidenleri hüznünde boğma kendini. 

Dert etme bir yığın anlamlı, anlamsız şeyi. 

Tanrının sana sunduklarına sarıl. 

Bu dünyayı ne kimse sahiplenebilir, ne kimse kurtarabilir. 

Bütün bu saçmalıklar sıkıntıdan, hepsi sıkıntıdan. 

Hiç bir şey takma kafana, 

Zaten mahkumuz o bildik sona.'' dedi.

Ne şaşırdım, ne de panik oldum. Yıllardır hamal gibi taşıdığım gölgem, bu defa beni taşıma işine soyunmuştu. O gün orada, beni deli sananlara aldırmayıp gölgemle lafladım. 

Gölgemde bende biliyorduk nasılsa, olmayanın ve de, ölülerin gölgesi olmadığını. 

Yol arkadaşıydık her yolculukta...

Avrupa Gazete Ü.D