Ana Sayfa | Ümit Dandul

Pipi

Ümit Dandul


Varmadan sekizine, ergin oldu Ünzile, Hem çocuk hem de kadın. Onikisinde ana, bir gül gibi al ve narin, Bir su gibi saydam ve sakin. Susar kadın Ünzile... 

Aysel Gürel

Bebek doğdu. ''Erkek''. Bir sevindi, bir sevindi babası. Erkek adamın, erkek evladı olurdu. Erkek olmanın rahatlığı ile ''pipisi'' amcalara gösterildi. Amcalar da sevindi. Dünyanın en ayrıcalıklı organını gördüler çünkü. Yaz'dı terledi, çırılçıplak soydular. Bu doğal bir haktı onun için. Hem erkeğin malı meydanda olurdu. Sonra sünnet töreninde davullar, zurnalar, hediyeler. "Sanırım bu pipi çok önemli bir organ" diye düşündü çocuk. 

 

Güzel kızları gösterip sordu babası, "Hangisini istersin oğlum ? Anne bütün ev işlerini bir köle disiplini ile yaparken, kız kardeşler anneye yardım ettiler. Kadınların kendisine hizmet ederek özveride bulunmalarını gözlemleyerek kendi konforunun öncelikli olduğuna inandı çocuk.

 

Hormonlarının beynini kontrol altına aldığı ergenlik yıllarında, ağbilerinden kadınları cinsel bir obje olarak görmeyi öğrendi. Yaşadığı toplumun en aşağılayıcı küfürlerinde, hep kadın vardı . Oda analı avratlı küfürler savurdu, sorumsuzca. Kavgalarda ne kadar acımasız ve gaddar olursa daha çok erkek olduğunu, kadınların bundan etkilendiğini düşündü. Zamparalık ve çapkınlıklar sonrası hiç kimse onu ''fahişelik ile'' suçlamadı. Kadına yakıştırılmayan her şey, onun hakkıydı nasıl olsa.

 

Kahramanımız başında bir ''Kıraliçenin'' olduğu ülkeye işte böyle bir ''herif'' olarak geldi. Geldiği yerden öğrendiği gibi karısını hor görüp, şiddet uygulamayı sürdürünce, kendisini elinde bir valiziyle kapının önüne buldu. Tehdit etti, korkutmaya kalktı karısını. Polis gözaltına aldı. Ailesinin yaşadığı semte girmesini yasaklandı. Üstelik geldiği ülkenin sosyal yardım sistemi, hiç bir kadını aç sefil yardıma muhtaçta bırakmıyordu. Tehditler yerini özür ve yalvarmalar ile değiştirdiler. Heriften ''adama'' dönüşümün sancılı sürecini kıraliçenin ülkesinde yaşarken kahramanımız, bir güzel öğrendi, hiçbir kadınının kendisinden, değersiz olmadığını.

Erkeklerinden çektiği kadar, hiç bir şeyden çekmedi ülkemiz. Bana sorarsanız başımızda padişahtan çok, bir kıraliçeye ihtiyaç var. Heriften, adam gibi adamlara dönüşüm süreçlerimizi hızlandırmak için...