Ana Sayfa | YAŞAM

Seçmen sorgulama nasıl yapılır, seçmen sorgulama işlemi için tıkla

seçmen sorgulama

7 Haziran genel seçimler öncesinde seçmen sorgulama yapmak için haberimizde verilen linke tıklayabilirsiniz

Son günlerde Türkiye’nin gündemi tam anlamı ile seçime odaklanmış durumda bulunuyor. Özellikle de 7 haziran milletvekili seçimlerine 2 aydan daha az bir süre kalmış olması tüm Türkiye’de seçim hazırlıklarının hem siyasi partiler, hem milletvekili adayları, hem Yüksek Seçim Kurulu hem de halk açısından oldukça büyük bir hızda ivme kazanmasına yol açıyor. 7 haziran 2015’ de yapılacak milletvekili seçimleri ile Türkiye’nin 25. dönem milletvekillerinin kimler olacağı ve hükümetin kim olacağı belirlenecek.

SEÇMEN SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bu neden ile de özellikle de Yüksek Seçim Kurulu bünyesinde son derece geniş kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Özellikle de sorunsuz ve şeffaf bir 7 haziran milletvekili seçimleri organize edebilme çabasında olan Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçmenlere yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmaların başında seçmen sorgulama hizmeti geliyor. Özellikle de gelişen internet teknolojisi ile birlikte 7 haziran milletvekili seçimleri için seçmenlerin seçmen bilgilerine kolay bir şekilde ulaşabilmelerine yardımcı olmayı amaçlayan Yüksek Seçim Kurulu tarafından dijital platformda seçmen sorgulama hizmeti başlatıldı.

Online olarak gerçekleştirilebilen seçmen sorgulama işlemi ile Türkiye’deki seçmenler 7 haziran milletvekili seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu’nun sisteminde seçmen bilgilerinin en güncel durumunu öğrenebiliyor. Ancak vatandaşların internette yapacakları seçmen sorgulama işlemi ile öğrendikleri seçmen bilgilerinde herhangi bir hata veya eksiklik bulunması durumunda yapabilecekleri herhangi bir değişiklik işlemi bulunmuyor.

Çünkü Yüksek Seçim Kurulu seçmen sorgulama işlemi ile öğrenilen seçmen bilgilerindeki değişiklik veya düzeltme talepleri için 27 mart mesai bitimini son işlem süresi olarak sunmuştu. Bu neden ile de seçmenlerin Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi internet sayfası üzerinden yapacakları seçmen sorgulama ile öğrenecekleri seçmen bilgileri 7 haziran milletvekili seçimleri için geçerli sayılıyor. Şu an halen Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi internet sayfası üzerinden yapılabilen seçmen sorgulama işlemi için vatandaşların nüfusa kayıtlı olduğu il, T.C. kimlik numarası ve nüfusa kayıtlı olduğu sıra no bilgileri girişini yapmaları gerekiyor. Bu sorgulama işlemi ile kolay bir şekilde seçmen bilgilerini tüm ayrıntılarına en güncel hali ile ulaşabilme imkanına sahip olunabiliyor.


Ankara'daki FETÖ soruşturmasında 30 kişi tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan FETÖ'ye yönelik soruşturma sonucunda 30 kişi tutuklandı

Fransa'nın Calais kentindeki Jungle sığınmacı kampında son durum

Fransa'nın Calais kentindeki "Jungle" sığınmacı kampının ay sonuna kadar yıkılması beklenirken sayıları on binleri bulan kamp sakinlerinin akıbetinin ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Aşure nasıl yapılır, en lezzetli aşure tarifi

Kuru bakliyat, baharat ve meyvelerin müthiş karışımı olan aşurenin tarifini sizler için derledik