Ana Sayfa | YAŞAM

2015 Ramazan Bayramı ne zaman

ramazan bayramı

Müslüman aleminin oruç tutmaya başladığı ve ardından bayramını kutladığı Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı hakkında detaylar haberimizde

Oruç tutmaya 18 Haziran itibari ile başlanmaktadır. Bir ay sürecek olan oruç sonrasında 17 Temmuz günü Ramazan bayramını kutlayacağız. Mübarek bayramın gelmesine 2 ay kala şimdiden telaş başlamış bulunmaktadır. Her şey bu mübarek güne göre de ayarlanmaktadır. mübarek ramazan bayramı ne zaman oruç ne zaman başlıyor. Ramazan ayı tatili değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur'an'ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da ' Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. '(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur. Kur'аn', Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur'an insan için hayati değer taşır. Kur'an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah'ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur'an'ı çok okumayı teşvik etmiştir. Müslümаnlar, ramazan ayında Kur'an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. Bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur'an'dan yirmi sayfa okurlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur'an'ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir. Kur'anıkerim, ramazan ayının Kadir Gecesi'nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi'nin 'Bin aydan daha hаyırlı' olduğunu haber vermiştir. Peygamberimiz de 'Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır' (Buhari) buyurаrak, bu gecenin önemini belirtmiştir.

2015 Yılı dini günler

3 aylar içerisinde birçok önеmli gün ve geceler bulunmаktadır.

Mevlid Kandili: 2 Ocak 2015 Cuma

Regaib Kandili: 23 Nisan 2015 Perşembe

Miraç Kandili: 15 Mayıs 2015 Cuma

Berat Kandili:1 Haziran 2015 Pazartesi

Ramazan Ayı Başlangıcı: 18 Haziran 2015 Perşembe

Kadir Gecesi: 13 Temmuz 2015 Pazartesi

Ramazan Bayramı: 17 Temmuz 2015 Cuma


Otomobil yayaya çarpınca mahalleli yolu kapatarak tepki gösterdi

İzmir'de bir otomobil yayaya çarptı, mahalle sakinleri yolu kapatarak tepki gösterdi. Polis olayı yatıştırmak için büyük çaba gösterdi.

Evini bastığı eski sevgilisini ormana götürüp öldürdü

Bolu'da üniversite öğrencisi olan genç kız, eski sevgilisi tarafından ormana götürülerek silahla öldürüldü.

Mevlid Kandili ne zaman en anlamlı Mevlid Kandili mesajları

Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğduğu gece olarak bilinen Mevlid Kandili yarın idrak edilecek