Ana Sayfa | YAŞAM

Bu sene babalar günü ne zaman kutlanacak

Babalar günü ne zaman

Haziran ayının üçüncü haftasında kutlanan babalar günü bu sene 21 Haziran'a denk geliyor

Babalar Günü, babaların onuruna kutlanan ve pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gündür.

Her yıl Haziran ayının 3.haftası Pazar günleri kutlanan Babalar Günü bu sene 21 Haziran 2015 tarihinde kutlanacak. Hayatımızın en önemli varlıklarından olan Babalarımızın günü olan babalar günü bu sene 21 Haziran’a denk geliyor. 

İLK BABALAR GÜNÜ KUTLAMASI

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi.Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.


Meteoroloji uyarı bile yapamadı İstanbul'a yeniden kar geliyor

10 gün boyunca İstanbul'a kar yağmayacağını açıklayan meteoroloji bile şaşırdı. Şehrin batı kesimlerinde kar yağışı başladı.

İki kıza uyuşturucu verip tecavüz eden gence 32 yıl hapis isteniyor

Bursa'da 17 ve 18 yaşındaki iki kıza uyuşturucu satıp ormanlık alana götüren gencin kızlara tecavüz ettiği iddiası üzerine toplam 32 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldığı mahkeme tarafından açıklandı.

Yurt geneli hava durumu 15 Ocak 2017

Meteoroloji'nin yaptığı açıklamaya göre yurt genelinde kuvvetli ve sağanak yağmur beklendiği bildirildi.