Ana Sayfa | YAŞAM

İmam nikâhından önce resmi nikâh şartını kaldırması protesto edildi

İmam nikâhından önce resmi nikâh

Türkiye'de Anayasa Mahkemesinin imam nikâhından önce resmi nikâh şartını kaldırması büyük tepkiye neden olurken Cumhuriyet Kadınları bir imza kampanyası başlattı. CKD, basın açıklaması ile kampanyayaı duyurdu.

Anayasa Mahkemesinin imam nikâhından önce resmi nikâh şartını kaldırması büyük tepkiye neden oldu. Bu kapsamda Cumhuriyet Kadınları bir imza kampanyası başlattı bunu basın açıklaması ile duyurdu. Bu kapsamada imza kampanyası devam edecek, yakım zamanda yürüyüş düzenlenecek. Halkın imza kampanyasına yoğun ilgi gösterdiği görüldü;

Cumhuriyet Kadınlarının Basın Açıklaması şöyle ;

Kamuoyuna, "Resmi nikâh olmadan, dini nikâh kıyan imam ve çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası öngören madde" AYM kararı ile iptal edilmiştir. Bu karar Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırıdır, Cumhuriyet Devrimlerine ihanettir. AYM görev ihlali yapmış kendini inkâr etmiştir. Kararın tam da genel seçimler arifesinde açıklanması düşündürücüdür. Bu karar ile çocuk gelinlerin, çok eşliliğin, muta nikâhın önü açılacak, zaten muzdarip olduğumuz KADINA ŞİDDET daha da artacaktır. Bu karar ile kadınlar, resmi nikâhla elde edecekleri miras, nafaka, velayet, tazminat haklarından mahrum kalacaklar, çocukların soybağı ve diğer hakları yönünden hukuki sorunlar çoğalacaktır. Resmi nikâhın amacı aileyi korumaktır. Bu karar ile kadınların Cumhuriyet Devrimleriyle kazandığı haklar elinden alınmakta, kadın YOK SAYILMAKTA, Cumhuriyet öncesine dönülmek istenmektedir. Bu açıkça kadın düşmanlığıdır. Ama biz Cumhuriyet Kadınları UYUMUYORUZ ne yapılmak istendiğini gayet net görüyoruz. Bu kararı kabul etmiyor mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz. Hatırlanacağı gibi 1 Haziranda AYM önünde, karara imza koyan yargıçları SİYAH ÇELENK ile protesto etmiş ve istifaya çağırmıştık. Şimdi de kararın, Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile AİHM 'ne başvuruyoruz 3. adımda gideceğimiz adres TBMM’dir TBMM den AYM’nin iptal ettiği cezanın, alt sınırının iki yıldan fazla olarak belirlenmesi ve Türk Medeni Kanununda evlenme yaşının 18 olması için yasal düzenlemenin hemen yapılmasını talep ediyoruz. (Evlenme yaşı ile kadına şiddet arasında belirgin bir ilişki tespit edilmiştir. Erken evliliklerde kadın daha korunmasız ve şiddete açıktır) Toplayacağımız binlerce imzayı meclise taşıyacağız. Bu nedenlerle bugün Türkiye genelindeki 86 şubemizde eş zamanlı olarak imza kampanyası başlatıyoruz. Sadece kadınları değil, duyarlı bütün erkekleri, bütün Demokratik Kitle Örgütlerini bu kampanyaya destek vermeye birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Haber-Fotoğraf Nasuh Bektaş 

23 Nisan'da yurdun geneli hava nasıl olacak

Meteoroloji, yurt genelinde bugün çok kuvvetli fırtına, soğuk hava ve kar yağışı beklendiğini duyurdu

Miraç Kandili ne zaman ve hangi dualar okunmalı

Müslümanlar için büyük öneme sahip olan Miraç Kandili yarın idrak edilecek

Kışlıklarınızı kaldırmayın 23 Nisan'da kar geliyor

Meteoroloji'nin yaptığı açıklamaya göre, 23 Nisan'da soğuk hava, kar ve çok kuvvetli fırtına geldiği belirtildi