Ana Sayfa | YAŞAM

İmam nikâhından önce resmi nikâh şartını kaldırması protesto edildi

İmam nikâhından önce resmi nikâh

Türkiye'de Anayasa Mahkemesinin imam nikâhından önce resmi nikâh şartını kaldırması büyük tepkiye neden olurken Cumhuriyet Kadınları bir imza kampanyası başlattı. CKD, basın açıklaması ile kampanyayaı duyurdu.

Anayasa Mahkemesinin imam nikâhından önce resmi nikâh şartını kaldırması büyük tepkiye neden oldu. Bu kapsamda Cumhuriyet Kadınları bir imza kampanyası başlattı bunu basın açıklaması ile duyurdu. Bu kapsamada imza kampanyası devam edecek, yakım zamanda yürüyüş düzenlenecek. Halkın imza kampanyasına yoğun ilgi gösterdiği görüldü;

Cumhuriyet Kadınlarının Basın Açıklaması şöyle ;

Kamuoyuna, "Resmi nikâh olmadan, dini nikâh kıyan imam ve çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası öngören madde" AYM kararı ile iptal edilmiştir. Bu karar Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırıdır, Cumhuriyet Devrimlerine ihanettir. AYM görev ihlali yapmış kendini inkâr etmiştir. Kararın tam da genel seçimler arifesinde açıklanması düşündürücüdür. Bu karar ile çocuk gelinlerin, çok eşliliğin, muta nikâhın önü açılacak, zaten muzdarip olduğumuz KADINA ŞİDDET daha da artacaktır. Bu karar ile kadınlar, resmi nikâhla elde edecekleri miras, nafaka, velayet, tazminat haklarından mahrum kalacaklar, çocukların soybağı ve diğer hakları yönünden hukuki sorunlar çoğalacaktır. Resmi nikâhın amacı aileyi korumaktır. Bu karar ile kadınların Cumhuriyet Devrimleriyle kazandığı haklar elinden alınmakta, kadın YOK SAYILMAKTA, Cumhuriyet öncesine dönülmek istenmektedir. Bu açıkça kadın düşmanlığıdır. Ama biz Cumhuriyet Kadınları UYUMUYORUZ ne yapılmak istendiğini gayet net görüyoruz. Bu kararı kabul etmiyor mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz. Hatırlanacağı gibi 1 Haziranda AYM önünde, karara imza koyan yargıçları SİYAH ÇELENK ile protesto etmiş ve istifaya çağırmıştık. Şimdi de kararın, Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile AİHM 'ne başvuruyoruz 3. adımda gideceğimiz adres TBMM’dir TBMM den AYM’nin iptal ettiği cezanın, alt sınırının iki yıldan fazla olarak belirlenmesi ve Türk Medeni Kanununda evlenme yaşının 18 olması için yasal düzenlemenin hemen yapılmasını talep ediyoruz. (Evlenme yaşı ile kadına şiddet arasında belirgin bir ilişki tespit edilmiştir. Erken evliliklerde kadın daha korunmasız ve şiddete açıktır) Toplayacağımız binlerce imzayı meclise taşıyacağız. Bu nedenlerle bugün Türkiye genelindeki 86 şubemizde eş zamanlı olarak imza kampanyası başlatıyoruz. Sadece kadınları değil, duyarlı bütün erkekleri, bütün Demokratik Kitle Örgütlerini bu kampanyaya destek vermeye birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Haber-Fotoğraf Nasuh Bektaş 


Fransa'nın Calais kentindeki Jungle sığınmacı kampında son durum

Fransa'nın Calais kentindeki "Jungle" sığınmacı kampının ay sonuna kadar yıkılması beklenirken sayıları on binleri bulan kamp sakinlerinin akıbetinin ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Aşure nasıl yapılır, en lezzetli aşure tarifi

Kuru bakliyat, baharat ve meyvelerin müthiş karışımı olan aşurenin tarifini sizler için derledik

Sosyal medyayı karıştıran çanta, sizce beyaz mı mavi mi

Geçen yıl çok tartışılan 'bu elbise ne renk' sorusunun ardından şimdi de bir çantanın rengi üzerinde başlayan tartışma sosyal medyayı karıştırdı