Ana Sayfa | YAŞAM

Bu böceği görenler haber versin

Anoplophora Chinensis'

Geçtiğimiz yıl İstanbul Zeytinburnu'nda 150 kadar ağacın kurumasına sebep olan 'Anoplophora Chinensis' cinsi böcekler bu yıl da Yedikule çevresinde görülünce Fatih Belediyesi harekete geçti

İnternet sitesinden bir açıklama yapan belediye böceğin eşkalini verip, "Gören, bize haber versin!" dedi.

Fatih Belediyesi'nin internet sitesinden 'Kamuoyu Bilgilendirmesi' başlığıyla yayınlanan açıklamada; Türkiye'de daha önce varlığı bilinmeyen, İç ve Dış Karantinaya tabi zararlı olan Anoplophora spp. (Turunçgil uzunantenli böceği) zararlısının ilçede tespit edildiği vurgulandı. Zararlı böcek hakkında bilgilerin yer aldığı açıklamada böceğin görüldüğü yerlerin derhal belediyeye bildirilmesi istendi.

İşte o açıklama

Yedikule Mahallesi başta olmak üzere yakın bölgelerinde gözlenen zararlı ile mücadele etmek üzere İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Bitki Sağlığı Şefliği ile çalışmalar sürdürülmektedir. Mücadelesinde zararlının zarar verdiği tespit edilen ağacın belirlenmesinin hemen ardından ağacın bilgimiz dahilinde ilaçlanması ve devamında gözlenerek gerekiyorsa tarafımızca ağacın imha edilmesi gerekmektedir.

AĞAÇLARI TAMAMEN KURUTUYOR

Söz konusu zararlının larvaları ağaçların odun dokusunda beslenerek zarar vermekte ve ağacı tamamen kurutmaktadır. Ağacın gövdesinden çıkış yapan erginlerin oluşturduğu çıkış deliklerinden ya da erginlerin görülmesi ile zararlının varlığı daha kolay tespit edilmektedir. Ergin çıkış delikleri 10-15 mm çapında olabilmektedir. Zararlı böcek siyah renkte uzun antenlere sahip üzerinde beyaz lekeler bulunan 25-35 mm uzunluğundadır. Bacaklarının üst kısımları beyazımsı mavimsi bir renktedir. 300 m ye kadar uçabilmekte ve zarar verdiği bölgenin 50 m civarındaki diğer ağaçlarda da zarar verme ihtimali gözlenmektedir. Erginler mayıs ve ağustos ayları arasında ortalama 1-3 ay yaşamakta olup bu aylarda yoğun olarak gözlenmektedir.

GÖREN HABER VERSİN

Özellikle ilçemizin Yedikule bölgesinde rastlanan bu zararlı park ve yeşil alanlarımızda, cami, okul ve diğer kamu kurumlarının bahçesinde, apartman ve konutların bahçesinde gözlenmekte ve mücadelesi için hassasiyetle anında Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimize bilgi verilmesi gerekmektedir. Göz ardı edilmesi durumunda Yedikule Mahallesi başta olmak üzere zararlının ilçe geneline yayılarak çok sayıda ağaç ve çalı türünün zarar görmesine sebep olmasından endişe edilmektedir. Geçen yıl içinde sadece Zeytinburnu sınırları içerisinde 150 nin üzerinde yetişkin ağaç bu sebeplerden dolayı uzmanların kontrolünde imha edilmiştir. Konuyla alakalı belediyemize ait 444 0 176 no'lu Fabim hattı aranarak bilgi verilmesi hususu kamuoyuna, önemle duyurulur.

ZARAR VERDİĞİ BİTKİ TÜRLERİ

Zarar yaptığı bitki türler arasında; ACER spp. (Akçaağaç), Aesculushippocastanum (At Kestanesi), Alnus spp. (kızılağaç), Betula spp. (Huş Ağacı), Cornus spp. (kızılcık), Corylus spp. (fındık), Cotoneaster spp. (dağ muşmulası), Crateagus spp.(alıç ağacı), Fagus spp. (kayın ağacı), Ficus spp., Hibiscus spp., Lagerstromia spp., Mallotus spp., Malus spp. (elma ağacı), Morus spp. (dut ağacı), Platanus spp. (çınar ağacı), Populus spp. (kavak ağacı), Prunus spp. (kiraz ağacı), Pyrus spp. (armut ağacı), Salix spp.(söğüt), Rosa spp. (gül), Ulmus spp. (karaağaç) bulunmaktadır.

 

23 Nisan'da yurdun geneli hava nasıl olacak

Meteoroloji, yurt genelinde bugün çok kuvvetli fırtına, soğuk hava ve kar yağışı beklendiğini duyurdu

Miraç Kandili ne zaman ve hangi dualar okunmalı

Müslümanlar için büyük öneme sahip olan Miraç Kandili yarın idrak edilecek

Kışlıklarınızı kaldırmayın 23 Nisan'da kar geliyor

Meteoroloji'nin yaptığı açıklamaya göre, 23 Nisan'da soğuk hava, kar ve çok kuvvetli fırtına geldiği belirtildi