Ana Sayfa | YAŞAM

Doğduğu evin kapısını iş yerinin odasına taktırdı

evinin kapısı

Bursa'da Kayapa Sanayi Bölgesi'ndeki bir ahşap imalat firmasının sahibi Yalçın Toy, doğduğu evin 200 yıllık kapısını fabrikasındaki odasına taktırdı

Doğduğu Evin Kapısını Makam Odasına Taktırdı

Malatya'dan 4 aylıkken ailesiyle önce İstanbul, daha sonra Bursa'ya taşınan 54 yaşındaki iş adamı, doğduğu evin 200 yıllık kapısını fabrikasındaki makam odasına taktırdı.

Kayapa Sanayi Bölgesi'ndeki bir ahşap imalat firmasının sahibi Yalçın Toy, fabrikanın üretim bölümünü gören pencereye açılan kapıdan zaman zaman çalışanlarını izliyor. Toy, kapının kendisi için çok yüksek manevi değeri bulunduğunu söyledi.

"BAKTIM Kİ EVİN HER TARAFI YIKILMIŞ..."

Doğduğu evden 1961'de, 4 aylıkken taşındıklarını belirten Toy, İstanbul'un ardından Bursa'ya geldiklerini anlattı. Yıllar sonra bir proje için Malatya'ya gittiğini ve evini görmek amacıyla Darende ilçesine uğradığını belirten Toy, şöyle devam etti: "Baktım ki evin her tarafı yıkılmış, sadece kapı ayakta duruyor. Bu kapı beni çok cezbetti ve hemen söküp getirmeye karar verdim. Çarşıdan ustalar tuttum. Ustalar 'Bu kapıyı ne yapacaksın, bizde çok var' dedi. Ben de 'Bu kapı benim için özel. Bu kapının olduğu evde doğdum' dedim. Bunun üzerine ustalar kapıyı söküp getirdi."

KAPI OSMANLI DÖNEMİNE AİT

Toy, kapıyı fabrikasındaki odasına taktırdıktan sonra bununla ilgili araştırmalar yaptığını bildirdi. Doğduğu evin, dedesi tarafından Osmanlı döneminde vergi toplayan öşür ağasından satın alındığını öğrendiğini dile getiren Toy, "Öşür ağasından dedeme, daha sonra babama, sonra da bize sadece kapı olarak kaldı." ifadesini kullandı.

"BURAYA GELENLERDEN ÇOK İLGİ GÖRÜYOR"

Kapının 200 yıllık olduğunu tespit ettiğini anlatan Toy, şunları kaydetti: "Kapının hem manevi hem de tarihi değeri var. 'Geçmişine sahip çıkmayan, geleceğine sahip çıkamaz.' diyerek, geçmişime sahip çıkmak adına kapıyı söküp, fabrikamdaki en iyi yere, misafirlerimin de görebileceği şekilde odama getirdim, koydum. Kapı, buraya gelenlerden çok ilgi görüyor."

"BU KAPIYI YAPAN KİŞİ OLDUKÇA VARLIKLIYMIŞ"

Toy, kapının çok uzun yıllar dayanabilen sedirden yapıldığını belirterek, "Zamanında iyi bir ağaç seçtikleri için de kapı bugüne kadar gelmiş. Eskiden zenginlik sembolü, konakların, köşklerin tahtalarının genişliğine göre ölçülürmüş. Bu kapıyı yapan kişi de oldukça varlıklıymış." dedi.

Kapıyı getirince ailesinde duygusal bir ortam oluştuğunu söyleyen Toy, "Bu kapıda babamın çok hatırası var. Kapıyı gördüğünde bir hatırasını anlattı. Babam, kışın at sırtında giderken tipiye yakalanmış, yolunu kaybetmiş ve donma tehlikesi geçirmiş. At gece vakti gelip bu kapıyı tekmelemiş, ev halkını uyandırmış ve babamı kurtarmışlar." diye konuştu.

 


Dokuzuncu gezegenin keşfi için harekete geçtiler

Avustralya Ulusal Üniversitesinden gökbilimciler yeni gezegenin keşfi için teleskop tarafından çekilen uzay görüntüleri amatör gözlemcilerin kullanımına açtı

Yurt geneli hava durumu 28 Mart 2017

Meteoroloji'nin yaptığı açıklamaya göre, bugün ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak

Yurt geneli hava durumu 27 Mart 2017

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun genelinde yağışlar bekleniyor