Ana Sayfa | YAŞAM

Kadın Platformu Sohbet Kulubü Kadının toplumdaki yerini tartıştı

İngiltere Kadın Platformu

Ses sanatçısı Nusret Gümüşboğa’nın konuşmacı olduğu İKP etkinliğinde, Anadolu’da kadının yerini kendi yaşam deneyimleriyle anlattı. Sanatçı, kadına şidetin Kabul edilemez bir suç olduğunu belirterek, kadınların haklara erişimi konusunda bilinçlendirilmesine vurgu yaptı

Mihrişah Safa/Londra-Londra’da kurulu etkin sivil toplum kurumlarından İngiltere Kadın Platformu, Cumhuriyet Bayramı etkinliği olarak, “Kadının toplumdaki yeri” konulu panelled üyelerini biraraya getirdi. Etkinlikte tanınmış sanatçı ve İKP’nin, aile içi şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla yürüttüğü “Yaşam Sevgidir” projesi aktivistlerinden Nusret Gümüşboğa konuşmacı olarak yer aldı ve bu konuda hanımlarla sohbet etti. Cumhuriyet bayramında, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının kadınlara armağan ettiği en anlamlı hediyenin özgürlük ve bağımsızlık olduğuna vurgu yapılırken, kadınların askerlerle omuz omuza savaştığı, cephe arkasında da benzer faaliyetleriyle savaşa destek verdiği belirtildi.

İKP’nin 2012 yılından bu yana toplumda aile içi şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla yürüttüğü “yaşam sevgidir” projesi aktivisti Nusret Gümüşboğa, Anadolu’da kadının yeri konusuna değinip, kendi yaşamından örnekler verdi. Gümüşboğa, kadına şiddetin Kabul edilemez bir suç olduğunu belirtti, “ Maalesef ülkemizde kadıın sadece sözlerimizde değerli. Anadolu hala kaç çocuğun var sorusuna, kızlarını saymadan yanıt veren, kız çocuklarını yok sayan zihniyet var. Bu bakış açısının değişmesi için hepimize görev düşüyor. Kadının toplumsal alanlarda katılım hakkı bertaraf ediliyor. Güçsüzleştiriliyor. Kadın olmak kısacası her yerde zor. Yaşam sevgidir. Daha sevgi dolu, şiddetten uzak insanca yaşanacak bir dünya bize huzur, bereket mutluluk getirir. İngiltere Kadın Platformunun Yaşam Sevgidir projesinde konserlerimizle kadına şiddete hayır konusunda farkındalık yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Büyük ilgi gören sohbette, İKP üyeleri, sanatçıya soru sorarak, bol bol sohbet ettiler. Kadınların toplumda güçlendirilmesi adına önemli çalışmalara imza atan İKP,haklara erişimde büyük bariyer olan lisan konusunu ortadan kaldırmak ve kadını bu anlamda güçlü kılmak adına yeni ESOL kurs dönemini de önümüzdeki günlerde başlatıyor. Bu konuda İKP kurucusu ve direktörü Nilgün Yıldırım verdiği bilgide, kursların 13 kasım Cuma günü “116 Newington Green, N16 9EH, Embassy Café”de başlayacağını  başvurular için 07578238733 nolu telefonu arayabilecekleri bildirildi.

 

Meteoroloji'den Marmara ve Ege'ye fırtına uyarısı

Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre, Marmara ve Ege için fırtına uyarısında bulundu.

Gülbey, Ermeni Mezalimi ve Hocalı Soykırımı eylemleri bir terörizmdir

ASİMDER Genel Başkanı Gülbey, Hocalı katliamı, Bu bir terörizmdir. Yapılan katliamın sorumlusu o dönem gönüllü kuvvetlerin başında bulunan Serj Sarkisyan şu anda Ermenistan'ın cumhurbaşkanı. Biz Sarkisyan aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dava açtık, davamız devam ediyor. PKK Kürtlerin PKK'sı değil Ermenilerin PKK'sıdır çünkü şu anda PKK 1915'in intikamını alıyor

Batıda bahar havası Doğuda kara kış

Yurt genelinde hava sıcaklıkları artarken Doğu'nun soğuk havası bir türlü kırılmıyor.