Ana Sayfa | YAŞAM

Attila İlhan 90. Yaş günü etkinliği Kadıköy'de yapıldı

Attila İlhan 90 Yas gunu etkinligi

Attila İlhan 90. Yaş gününde Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde güzel bir etkinlikle anıldı.

Attila İlhan çok yönlü bir insandı. Birçok alanda çalışmaları oldu. Hem edebi eserleri, hem de siyasi görüşleri ile çok dikkatle takip edilen bir sanatçıydı. Gazete, televizyonda günlük düşünceleri sıkı sıkıya takip edilirdi. Düşünceleri gerçekçi ve ileriye dönüktü. Attila İlhan belgesini izlerken düşüncelerinde ne kadar haklı olduğunu bir daha gördük.

Attila İlhan 90. Yaş günü etkinliği Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı, Kadıköy Belediyesi ve İş Bankası Kültür Yayınları’nın katkısı ile düzenlendi.

Gece’de Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı tarafından hazırlanan Attila İlhan belgeseli gösterimi yapıldı. Gösterimden sonra genç piyanist Güneş Yakartepe ve solist Burcu Vatansever tarafından küçük bir dinleti sunuldu.

Gecede Attila İlhan’ın hayatında önemli yere sahip dostları ve akrabaları Attila İlhan’a dair fikirleri ve anılarını anlattılar.

Gecede Erol Manisalı, Ataol Behramoğlu, Solmaz İlhan, Ahmet Salcan, Biket İlhan, Sevgi Öksüzbakan, Nedret Çatay konuşma yaptılar.

 

 

Konuşmacılar Attilla İlhan’ın şiir, roman, siyaset alanında verdiği eserler hakkında düşüncelerini aktardılar. Ortak görüş Attila İlhan’ın birkaç dakikalık konuşmaya sığmayacak derinlikte olduğudur. Attila İlhan her alanda çağa damgasını vurmuş büyük bir sanat ve düşün adamı olduğu. Yazılarının halkın konuşma diliyle yazıldığı, Attila İlhan’ın konuşmalarında ve yazılarında buna özellikle dikkat ettiğini söylediler. Şiirleri için “ Aşk Atilla İlhanı ne kadar etkiledi bilmeyiz ama Atilla İlhan’ın aşkı çok etkilediği kesin” diyerek anlatımda ne kadar güçlü olduğunu anlattılar. Fikirleriyle halkı derinden etkilediği üzerinde duruldu. Bunca yıla rağmen hala unutulmaması bunun en önemli kanıtıdır. Gecede salon tıklım tıklım dolmuştu ve ikinci bir salon olsa rahatlıkla oda dolardı.  Attila İlhan’ın insanlara büyük saygısı olduğu kimi anılarla anlatıldı.

 

 

Konuşmalardan sonra Levent Ülgen, Kerem Alışık, Deniz Uğur ve Ahmet Mümtaz Taylan birlikte etkileyici bir şiir dinletisi sundular.

Gecenin finali Vedat Sakman ile oldu. Parçalarıyla geceye katkı sundu. Etkinlik sonu bütün katılımcılara Kadıköy Belediyesi tarafından çiçek taktim edildi. Toplu resim çekilmesinden sonra etkinlik tamamlandı.

Haber Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Twitter ; @nasuhbektas 

 

Erdoğan darbe girişiminin tüm şüphelilerinden şikayetçi olduğunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili 6 sayfalık şikayet dilekçesi yazarak tüm şüphelilerden şikayetçi olduğunu belirtti.

Eşlerinden boşanan Çinli kadınlar daha ölmeden mezara giriyorlar işte nedeni

Eşlerinden boşanan Çinli kadınlar acılarıyla başa çıkabilmek için ölmüş gibi toprağa uzanıp meditasyon yapıyorlar.

Yurt geneli hava durumu 22 Şubat 2017

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, yurt genelinde hava sıcaklıkları yükselmeye başladı. Hafta ortasında bulunduğumuz bugün, Karadeniz Bölgesi hariç tüm yurtta parçalı bulutlu bir hava olacak. Karadeniz Bölgesi’nin ise tamamında yağmur yağışı görülecek. Hafta sonu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri hariç tüm yurt yağmura teslim olacak.