Ana Sayfa | YAŞAM

Çarpan Ayetler

kurani_kerim

Semih BULGUR yazdı. Gökyüzüne bir bakın hiçbir çatlak göremezsiniz, bir de insan eli değmemiş ıssız bir adaya çevirin bakışlarınızı, hiçbir kusur ve uyumsuzluk yoktur. Defalarca bakın gözleriniz yorulur ama bir kusur bulamazsınız, işte bunlar da Kur’an’ın ilahi, mucizevi ve şaşmaz dilidir.

İman edip ilimde derinleşen insanlar, kuran için “Ona inandık, hepsi Rabbimizin katındandır.” derler. Muhakkak ki öyledir. Bunun yanında öyle ayetler vardır ki, inananları derinden etkiler, kalplerini titretir, göğüslerini açıp genişletir. Ve sanki o ayetler kendisiyle konuşur, yaşadığı topluma, onun hayatına hitap eder, şaşıp kalırsınız. 

Rahman her yarattığına ilminden ve varlığından üfledi elbette ama Allah dilediğine bol bol verir dilediğine kısar, yani menekşe de güzel bir çiçektir ama orkide adamı çarpar, büyüler, hayran bırakır. 

Ayın kuru hurma dalı gibi şaşmaz yörüngesini ve evrenin genişlemesini öğrenince, Güneş’in sisli ufuk çizgisine batarken, şeker tadında ki o rengini, uzayın ışıltılı güzelliğinde Allah’ın boyasını görünce Subhan Allah deriz! Yarattıkların şaşkınlık vericidir. 

Gökyüzüne bir bakın hiçbir çatlak göremezsiniz, bir de insan eli değmemiş ıssız bir adaya çevirin bakışlarınızı, hiçbir kusur ve uyumsuzluk yoktur. Defalarca bakın gözleriniz yorulur ama bir kusur bulamazsınız, işte bunlar da Kur’an’ın ilahi, mucizevi ve şaşmaz dilidir. 

Bir Düş Mühendisi olarak “Biz demiri indirdik onda zorlu bir kuvvet ve insanlar için birçok faydalar vardır.” diyen Kur’an’ı okuduktan sonra düşünmeden, araştırmadan duramazsınız. 

Gerçekten Dünya’da serbest Demir bulunmaz, atmosfer ve oksijen ihtivasından dolayı Demir Oksit olarak var olur, yani hakikaten demiri dışarıdan belki uzaydan indirmeniz gerekirdi. 

Dünya üzerindeki demirin büyük oranda, göktaşları tarafından geldiğini ve göktaşların çok yüksek demir içerdiğini öğrenince daha bir derinleşiyor iman. 

Ve şimdilerde biz mühendisler, demir oksidi alıp binlerce dereceye ısıtıp karbonla birleştirerek oksijenini alıyoruz. Böylece arabaların kaportası, boruların gövdesi, piston, silindir, bisiklet yapılıyor. Ve demir insan bedenine de sağlamlık ve dayanıklılık veriyor, ilaçların çoğunda demir bulunur. 

 

Biz genişleticileriz deyince kuran ve evrenin sürekli genişlediğini öğrenince, Güneş’in, Ayın ve yıldızların şaşmaz yörüngesine çarpınca Kur’an okurken,  insanın tüyleri diken diken oluyor. 

Bunların yanında daha nice bilimsel kanıt... İşte bu yüzden okumalı ve bunun gibi birçok hakikatle kalbi yumuşatmalı.

Aslında çok fazla şaşırmamalı, zaten Kur’an biz onu açık bir dil ile indirdik ve anlamanız için kolaylaştırdık diyor ayrıca açık deliller indirdik diye pekiştiriyor. Ve Kur’an’da tutarsızlık bulamazsınız, eğer O’nu insan yazsaydı birçok çelişki ve bozukluk bulurdunuz diyor.

Herkesin ilmi kadar Kur’an’dan alacağı vardır ve arayana okudukça artacak bir ilim. Ama biz Müslümanlar okumadık, anlamadık ve belki de hakkıyla inanmadık O’na. Yapılan araştırmalar Türkiye’de çok az insanın Kur’an’ı  kendi dilinden, anlamak için okuduğunu gösteriyor. 

Böyle olunca 2015 yılında cahiliye dönemini aratmayacak vahşet, kan, zorbalık ve zalimliğin azabını yaşıyoruz. Hem de haksız yere insan öldürmeyi yasaklarken ve “Allah, sevgiyi kendine ilke edinmiştir.” derken din. 

1400 yıl önce cahiliye döneminde kız çocukları canlı canlı gömülüyordu, azgınlık sapıklık, haksızlık kol geziyordu peki, şimdi çok mu farklı? Çocuklar sakat kalıyor, iki büklüm sahillere vuruyorlar, kolu bacağı kopuyor masum insanların! 

Bunlar cahil ve zalimler, sözde Müslümanlar tarafından yapılmakta. İnşallah hidayet kapısı kapanmamıştır da bel kıran hesap gelmeden önce aydınlanırlar! Belki de kıyametin afeti, çakıl taşı gibi dolu savuran fırtınalar, yürüyen dağlar, kaynayan denizler, erimiş madene dönmüş gökyüzü, Ay ve Güneş’in birleşmesi, derinden gelen titreşimli korkunç bir ses son verecek bu karanlığa en doğrusunu Rabbim bilir.

İnsan öyle şeyler yapıyor ki davar sürüsünden daha şaşkın hale geliyor ve en acısı artık bir uyarıcı olarak peygamber de gelmeyecek, insan acı çekiyor!

Semih BULGUR

 

Yurt geneli hava durumu 29 Nisan 2017

Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre, sıcaklıkların yükseleceği bildirildi

Türkiye'yi korkutan hastalık geri döndü ilk ölüm Çorum'da oldu

Türkiye'de daha önce etkili olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi yeniden kendini göstermeye başladı. Çorum'da kene ısırmasına bağlı olarak Meryem Koçak hayatını kaybetti

Rus generalin cesedinin yıllardır neden bozulmadığı ortaya çıktı

Ardahan'da bir inşaat kazısında bulunan Rus generale ait olduğu tahmin edilen tabutun Tümgeneral Vasiliy German'a ait olabileceği söyleniyor