Ana Sayfa | YAŞAM

20 YANVAR Katliamı İngiltere’de Anıldı

yanvar

Bakü'de 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet ordusunun yaptığı katliamın şehitleri, İngiltere Azerbaycan Səfirliyi (Büyükelçiliği) ve Azerbaycan Evi tarafından, Londra’daki Elçilik binasında yapılan çok anlamlı bir törenle anıldı.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-Törende şehitler için yapılan saygı duruşundan sonra Azerbaycan Londra Büyükelçisi Tahir Tahghizade ve Azerbaycan Evi Başkanı Dr. Ali Tekin Atalar, bu trajik günün önemini belirten konuşmalar yaptılar. Ayrıca katliam sırasında Bakü’de yaşamakta olan Farida Panahova da hatıralarını katılımcılarla paylaştı. Azerbaycan Eğitim Bakanı Mikayıl Cabbarovun da katıldığı toplantı, gösterilen bir video izlenmesiyle sona erdi.

 

 

Azerbaycan Evi Başkanı Dr.Ali Tekin Atalar'ın günün anlamını ve olayları anlatan konuşması:

 

 

"Değerli konuklar, Azerbaycan için çok manalı ve hassas olan bu günü anmak için bu törene katılmakla şüphesiz hepimiz onur ve şeref  duyuyoruz.

20 Yanvar aslında Azerbaycan halkı için hem bir matem günü hem de şerefli ve onurlu bir gün olarak ulusal bağımsızlığa doğru gitmenin başlangıcı olmuştur.

Nedir bu 20 Yanvar faciası? Bu trajedi 1990 yılının Ocak ayının 19’uncu gününü 20’sine bağlayan gece, Azerbaycan halkını ulusal kurtuluş mücadelesinden vazgeçirmek ve Azeri halkının onurunu kırmak için, Sovyetler Birliği’nin ordu, dahili işler ve KGB mensupları tarafından planlanmış ve bizzat Gorbachov tarafından yönetilmiş bir gözdağı saldırısının sonucu olmuştu.

O dehşetli gece, Sovyet devletine baglı ağır savaş silahlarıyla donatılmış 35 bin asker, müdaafasiz Bakü toplumuna hem karadan hem de denizden acımasız saldırarak insanlık tarihinin utanç verici sayfalarından birisini yaratmışlardır.

Bu saldırı neticesinde 134 sivil katledilmiş ve 700 insan ağır yaralanmıştı. Ölenlerin  20’den fazlası kadın ve çocuktu.

Katliamdan sonra sıkı yönetim ilan edilip sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen yüz binlerce, hatta denilebilir ki tüm Baku ahalisi, sokağa dökülerek şehitlerine sahip çıkmış ve onları buyük bir saygı ile şehitlikte toprağa emanet etmislerdir.

Bu yapılan insanlık dışı saldırı Azerbaycan halkının mücadele azmini kırmamış, aksine bağımsızlık arzusunu alevlendirmişti.

Bügün burada toplanarak Azerbaycan’ın özgürlügü ve geleceği icin tarihe ve atalarına  karşı en kutsal fedakarlığı yaparak hayatlarını veren şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

O şehitlerimizin anısını yüreğimizde ilelebet saklayıp hiçbir zaman unutmayacağız.

Yaşasın hür ve bağımsız Azerbaycan. "

 

 

Azerbaycan Londra Büyükelçisi Tahir Tahghizade

 

 

Farida Panahova

 


Alaçatı Big Fish Açıkdeniz Balık Avı Turnuvası bir ilk

İçingir çifti Yeni Zelanda’da dünyanın en büyük Açıkdeniz Balık Avı Offshore Fishing turnuvalarından birini gördü, bu sayede Türkiye’de bir ilk başarıldı, şimdi Avrupa’nın en önemli turnuvalarından biri Alaçatı’da düzenleniyor. Hafta sonu birbirinden renkli etkinlikler ve workshoplarla Alaçatı keyifli ve hareketli günler yaşatacak..

Cumhuriyetin 93. Yıldönümü Kutlama Sergisi Aydın ve Nazan Erkmen

Cumhuriyetin 93. Yıldönümü Kutlama Sergisi 27 Ekim 2016 Perşembe 16.00’da Doğuş Üniversitesi 4'ncü blok giriş sergi alanında grafik sanatçıları Aydın ve Nazan Erkmen tarafından açılacak.

Ankara'daki FETÖ soruşturmasında 30 kişi tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan FETÖ'ye yönelik soruşturma sonucunda 30 kişi tutuklandı