Ana Sayfa | YAŞAM

20 YANVAR Katliamı İngiltere’de Anıldı

yanvar

Bakü'de 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet ordusunun yaptığı katliamın şehitleri, İngiltere Azerbaycan Səfirliyi (Büyükelçiliği) ve Azerbaycan Evi tarafından, Londra’daki Elçilik binasında yapılan çok anlamlı bir törenle anıldı.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-Törende şehitler için yapılan saygı duruşundan sonra Azerbaycan Londra Büyükelçisi Tahir Tahghizade ve Azerbaycan Evi Başkanı Dr. Ali Tekin Atalar, bu trajik günün önemini belirten konuşmalar yaptılar. Ayrıca katliam sırasında Bakü’de yaşamakta olan Farida Panahova da hatıralarını katılımcılarla paylaştı. Azerbaycan Eğitim Bakanı Mikayıl Cabbarovun da katıldığı toplantı, gösterilen bir video izlenmesiyle sona erdi.

 

 

Azerbaycan Evi Başkanı Dr.Ali Tekin Atalar'ın günün anlamını ve olayları anlatan konuşması:

 

 

"Değerli konuklar, Azerbaycan için çok manalı ve hassas olan bu günü anmak için bu törene katılmakla şüphesiz hepimiz onur ve şeref  duyuyoruz.

20 Yanvar aslında Azerbaycan halkı için hem bir matem günü hem de şerefli ve onurlu bir gün olarak ulusal bağımsızlığa doğru gitmenin başlangıcı olmuştur.

Nedir bu 20 Yanvar faciası? Bu trajedi 1990 yılının Ocak ayının 19’uncu gününü 20’sine bağlayan gece, Azerbaycan halkını ulusal kurtuluş mücadelesinden vazgeçirmek ve Azeri halkının onurunu kırmak için, Sovyetler Birliği’nin ordu, dahili işler ve KGB mensupları tarafından planlanmış ve bizzat Gorbachov tarafından yönetilmiş bir gözdağı saldırısının sonucu olmuştu.

O dehşetli gece, Sovyet devletine baglı ağır savaş silahlarıyla donatılmış 35 bin asker, müdaafasiz Bakü toplumuna hem karadan hem de denizden acımasız saldırarak insanlık tarihinin utanç verici sayfalarından birisini yaratmışlardır.

Bu saldırı neticesinde 134 sivil katledilmiş ve 700 insan ağır yaralanmıştı. Ölenlerin  20’den fazlası kadın ve çocuktu.

Katliamdan sonra sıkı yönetim ilan edilip sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen yüz binlerce, hatta denilebilir ki tüm Baku ahalisi, sokağa dökülerek şehitlerine sahip çıkmış ve onları buyük bir saygı ile şehitlikte toprağa emanet etmislerdir.

Bu yapılan insanlık dışı saldırı Azerbaycan halkının mücadele azmini kırmamış, aksine bağımsızlık arzusunu alevlendirmişti.

Bügün burada toplanarak Azerbaycan’ın özgürlügü ve geleceği icin tarihe ve atalarına  karşı en kutsal fedakarlığı yaparak hayatlarını veren şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

O şehitlerimizin anısını yüreğimizde ilelebet saklayıp hiçbir zaman unutmayacağız.

Yaşasın hür ve bağımsız Azerbaycan. "

 

 

Azerbaycan Londra Büyükelçisi Tahir Tahghizade

 

 

Farida Panahova

 


Meteoroloji'den buzlanma ve don uyarısı

Giresun, Rize, Artvin ve Trabzon'da sağanak yağışlar akşam saatlerinde yerini kara bırakacak.

Karlıova'da eğitime iki gün ara verildi

Bingöl Karlıova'da etkili olan kar yağışının ardından kar kalınlığının 1 metreye ulaşması sonucu eğitime 2 gün ara verildi.

Bilekleri kesilerek evinden kaçırılan kız hakkında flaş gelişme

İzmir'de bilekleri kesilerek evden kaçırıldığı iddia edilen kız İstanbul'da bulunmuştu. Polisin araştırmaları sonucunda kızın kimse tarafından kaçırılmadığı aksine ailesinin ilgisini çekmek için böyle bir yola başvurarak evden kaçtığı ortaya çıktı.