Ana Sayfa | YAŞAM

Londra’da yaşayan Kıbrıs asıllı mali müşavir Zeren Safa vefat etti

zeren_safa_vefat_cenaze_namazi

Uzun yıllardır Londra’da yaşayan Kıbrıs asıllı mali müşavir Zeren Safa, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Etkin sivil toplum kuruluşlarından Turkish Forum UK’in Başkanı Safa, 20 aydır kanser tedavisi görüyordu. Toplumun yakından tanıdığı Zeren Safa, 1963 yılından bu yana Londra’da yaşıyordu. Gazeteci Mihrişah Safa ile evli olan Zeren Safa, Emre ve Deniz adlı iki çocuk babasıydı

Londra’lı Türk toplumunun acı kaybı. Uzun yıllardır Londra’da yaşayan Kıbrıs asıllı mali müşavir Zeren Safa, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Etkin sivil toplum kuruluşlarından Turkish Forum UK’in Başkanı Safa, 20 aydır kanser tedavisi görüyordu. Toplumun yakından tanıdığı Zeren Safa, 1963 yılından bu yana Londra’da yaşıyordu. Gazeteci Mihrişah Safa ile evli olan Zeren Safa, Emre ve Deniz adlı iki çocuk babasıydı Safa’nın cenazesi Londra’da düzenlenecek cenaze töreni ardından doğum yeri Kuzey Kıbrıs’a götürülerek, Lefkoşa Mezarlığında toprağa verilecek.

 

İngiltere ‘deki Türkçe konuşan toplumun yakından tanıdığı isimlerden, uzun yıllardır Mali Müşavirlik yapan Kıbrıs asıllı Zeren Safa, Londra’da tedavi gördüğü Harley Street Clinic’te hayatını kaybetti. 

1963 yılından bu yana Londra’da yaşayan , Caledonian Road’daki “Emre Zeren and Co” Mali Müşavirlik Ofisinin sahibi olan Zeren Safa, 1945 yılında Lefkoşa’da dünyaya geldi. Merhum Vedia ve İsmail Safa’nın oğlu, işadamı Ali Özmen Safa ve Nazik Hakkı’nın ağabeyi Zeren Safa,  1963 yılında, babasının  Londra’daki Kıbrıs Yüksek  Komiserliğine ataşe olarak atanmasıyla İngiltere’ye geldi.Safa, Londra Üniversitesinde “muhasebe”  eğitimi aldı ve 21 yaşında iş hayatına atıldı. 

Sosyal yardım projeleri ve etkin çalışmalarıyla tanınan Turkish Forum UK’in 2009 yılından bu yana başkanı olan Zeren Safa, gazeteci Mihrişah Safa ile 34 yıldır evliydi. Zeren Safa, Emre Zeren ve Deniz Safa’nın babasıydı. Çok geniş çevreye sahip olan Safa, yardımseverliği, toplumsal olaylara yaklaşımı ile çok kişinin gönlünde ayrı bir yere sahipti.

Turkish Forum UK’in başkanlığı yaptığı süre içinde Thames Nehri kenarında yapılan “Türk Festivali”ne büyük önem veren Safa, bu etkinliklerin kalbinde ayrı bir yeri bulunduğunu söylerdi.

Hastalığının teşhis edildiği Ocak 2015 tarihinden vefatına kadar işinin başından ayrılmayan, hergün ofisine giden Zeren Safa, tam anlamıyla mesleğine aşık bir kişiydi. Kanser teşhisiyle çeşitli tedavi gören Safa, tedavileri süresince işini aksatmadan , çalıştı. Harley Street Clinic’de tedavilerini sürdüren Safa, son olarak yattığı hastanede uykusunda vefat etti. 

 

 

Londra'da Pazartesi günü Süleymaniye Camiinde 

Kuzey Kıbrıs’ta Salı günü Lefkoşa'da İsmail Safa Camiinde 

 

 

Safa’nın cenaze töreni Pazartesi günü Kingsland Road üzerindeki Süleymaniye Camiinde öğlen namazını müteakip , vasiyeti gereği  doğum yeri Kuzey Kıbrıs’a götürülerek, Salı günü Lefkoşa Mezarlığındaki İsmail Safa Camiinde öğlen kılınacak cenaze namazı ardından toprağa verilecek.

Ailesi adına açıklama yapan eşi Mihrişah Safa, hastalığı süresince mümkün olduğu kadar normal yaşamaya çalışan , işini ihmal etmeyen eşinin, huzur içinde hayata veda ettiğini belirterek, “ Kanser ne yazık ki her aileyi etkiliyor.. Bize 18 ay birlikte olmak, zamanımızı değerli geçirmek , aile olarak bu uzun , yorucu süreçte birbirimize destek olmak, sevgiyla sarılmak , veda etmek olanağını sağladı.. Sağlığın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha hatırlattı.. Aldığımız her nefesin kıymetini bilerek , kaliteli yaşayalım, zamanımızı iyi değerlendirelim.. Eşime hastalığı boyunca destek veren, yanında olan başta ofis arkadaşları olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz.. Acımız büyük, ailemizin direğini, canım kadar sevdiğim eşimi, mükemmel bir babayı, çocuklarım çok sevip, saydıkları babalarını kaybettiler. Başımız sağolsun, mekanı cennet olsun.. Nurlar içinde uyusun.. Şimdi anne ve babasını yanında .. “

 

Zeren Safa Kimdir:

Doğum tarihi ve yeri; 31 Temmuz 1945 Lefkoşa

İlköğretim; Kıbrıs’ta 5 değişik ilkokul 

Orta ve Lise öğretimi; Lefkoşa İngiliz Okulu mezunu

18 yaşında Londra’ya geldi. 

GCSE ve A Level ‘dan sonra sırasıyla, “City University”,”Institute of Chartered Accountants”,”Institute of Taxation” bölümlerini bitirdi ( 1967-1969)

BU tarihten itibaren kendi mali müşavirlik firmasını açtı ve o günden bu yana kendi firmasında çalışıyor.

4 yıl önce Avrupa Vergiler Kurumu sınavlarına girerek, bundan sertifika aldı. Avrupa’da iş yapan firma ve şahıslar için bu konuda “consultancy ve advice license” verme hakkına sahipti. 

Londra’da kurulu , sivil toplum örgütü Turkish Forum UK Trust’un 7 yıldır yönetim kurulu ve kurucu üyesi.

2009 TEmmuz ayından bu yana da başkanlığını yürüttü. 

24 Nisan 2017 On numara sonuçları belli oldu

24 Nisan 2017 tarihli 768. hafta On numara sonuçlarına göre kazanan rakamlar belli oldu

Bahar havasına özlem duyuyorlar Bolu Nisan ayında karlar altında kaldı

Nisan ayının sonuna gelirken Bolu ve çevresinde kışın etkisi hala sürüyor

Ramazan ayı ne zaman başlıyor 2017 Resmi Dini Günleri

Müslümanlar için büyük öneme sahip olan Ramazan ayının başlamasına kısa birsüre kaldı. Üç aylar 29 Mart tarihinde başladı. Ramazan ayı ise 27 Mayıs'ta başlayacak