Ana Sayfa | YAŞAM

ARB, Tetra Pak Türkiye projesiyle İngiltere’de Green Apple ödülü aldı

sibel_yarar_arb_tetra_pak_green_apple_londra

Türkiye’nin ilk ve tek kurumsal sosyal sorumluluk reklam ajansı olan ARB, Tetra Pak Türkiye için oluşturulan ve 12 yıldır devam eden, çevre projesi “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” ile İngiltere’nin en prestijli KSS ödülü olan Green Apple’da, Best Practise kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödüller, 11 Kasım’da Westminister Sarayı’nda düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

AVRUPA AJANSI (AVA) LONDRA-12 yıldır, 12 ilde, 1.2 milyon öğrenciye ulaşan çevre projesi ile Türkiye’ye ödül. Türkiye’nin ilk ve tek kurumsal sosyal sorumluluk reklam ajansı olan ARB, Tetra Pak Türkiye için oluşturulan ve 12 yıldır devam eden, çevre projesi “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” ile İngiltere’nin en prestijli KSS ödülü olan Green Apple’da, Best Practise kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödüller, 11 Kasım’da Westminister Sarayı’nda düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Avrupa Birliği, Çevre Komisyonu’na bağlı olarak çalışan Green Apple Organisation’ın düzenlediği Green Apple Awards, 1994 yılından beri pek çok önemli firmaya ve onların değerli kss projelerine ödüller veriyor. Bu sene 11 Kasım 2016 tarihinde Westminister Sarayı, Londra’da gerçekleştirilmiş olan ödül törenine sayısız firma ve marka katıldı. Türkiye’den, Tetra Pak ve ARB Ajans işbirliği ile 12 yıldır devam etmekte olan “ Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesi de “Best Practise” alanında ödüle layık görüldü. 

 

 

 

”Küçük Şeyler Doğayı Yeniler”

 

 

Türkiye’nin ilk ve tek kurumsal sosyal sorumluluk reklam ajansı olan ARB ve Tetra Pak, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel onayıyla 12 yıldır, 12 ildeki temel eğitim okullarında hayata geçirdiği ”Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesiyle, Türkiye’deki çevre bilincini artırmaya, ayrı biriktirme ve geri dönüşüm konusunda daha bilinçli nesiller yetiştirmeye devam ediyor.

 

 

Sibel Yarar

 

 

 

Sibel Yarar (ARB Ajans Kurucusu): “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” bugüne kadar 1.200.000 öğrenciye ulaştı ve çevre alanında Türkiye’den dünyaya ihraç edilen ilk proje oldu. 

 

Ödül töreninde bir konuşma yapan ARB Ajans Başkanı Sibel Yarar; “Hepimiz biliyoruz ki “çevre” bugünün ve geleceğimizin en önemli konularından biri. Gelişen teknolojinin insanlığa ferah getirdiği ve yaşam kalitesini yükselttiği doğrudur. Ancak bu refahın hepimiz ve dünyamız için bir bedeli var. 

 

Bilinçsiz insan davranışları yüzünden doğal kaynaklar hızla tükeniyor. Oysa hiçbirimizin bu kaynakları sınırsızmış gibi tüketmeye hakkı yok. Çözüm ise tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmekten, yenilenebilir kaynaklara yönelmekten ve yenilenemeyen kaynakları az kullanmaktan geçiyor.  Biliyoruz ki yaşanabilir bir dünya için hepimizin yapacağı “küçük şeyler” var!

 

 

İşte bu noktadan hareketle toplumda çevre bilincinin oluşturulması için önceliğimiz çocuklar olmalıydı. “Ağaç yaşken eğilir” inanışından yola çıkarak önce çocuklarımızı bilinçlendirmek, onlar üzerinden de ailelerine ulaşmayı hedefledik.” açıklamasını yaptı.

 

 

Okullarda öğrencilere gerçek bir geri dönüşüm deneyimi sunan, “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesi Tetra Pak ve ARB tarafından 2.-5. sınıf öğrencilerine yönelik olarak Türkiye’nin en önemli çevre projelerinden biri olarak 12 yıldır uygulanmaktadır. Ayrı biriktirme ve geri dönüşüm bilincinin oluşturulmasında sadece öğrencilere değil, öğretmen ve velilere de ulaşarak okulda ve evde davranış değişikliği yaratmayı amaçlayan proje, 2016 yılında da İstanbul ve İzmir’deki temel eğitim okullarında devam ediyor.

 

 

 

 

“ geri dönüşüm kiti”

 

 

Projenin en önemli alametifarikasının, “ geri dönüşüm kiti” olduğunu vurgulayan Yarar, “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” Projesi için ARB tarafından özel olarak tasarlanan, MMO tarafından güvenlik raporu ve BOUN tarafından uygunluk raporu alınan "Geri Dönüşüm Kiti" çocuklara geri dönüşüm deneyimi yaşatmak için eğitimlerde kullanılan,  ufak bir geri dönüşüm tesisidir. Gerçek bir geri dönüşüm tesisindeki belirli aşamaları içeren bu kit 3 istasyondan oluşuyor. 

 

 

 

ARB 

 

Gerçek, yerinde ve kaynağında ilişkiler inşa edilirse, bu ilişkiler ile sürdürülebilir ve somutlaştırılmış projeler meydana gelir. KSS bir hayırseverlik değil, markanın ve tüketicisinin aynı anda gelişmesi ve birbirlerini de desteklemesidir. ARB klasik reklam disiplini içinde ayrı bir uzmanlık olan KSS alanında Türkiye’de tektir.

Bugüne dek PG, Tetra Pak, Veet, Garanti Emeklilik, Mastercard, Garanti Bankası, ÇEVKO, Sağlık Bakanlığı, Filli Boya gibi pek çok markaya hizmet vermiş olan ARB, Green Apple dışında Gümüş Effie, Altın Pusula, ÇEVKO Yeşil Nokta, Sosyal Etki ödüllerine de sahiptir.

 

 

 

Tetra Pak 

 

Tetra Pak, dünyanın önde gelen gıda işleme ve paketleme çözümleri şirketidir. Müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz ile yakın bir işbirliği içerisinde çalışarak, dünya genelinde 170’den fazla ülkede yüzlerce milyon insanın ihtiyaçlarını her gün karşılayan güvenli, yenilikçi ve çevre dostu ürünler sunuyoruz. 80’in üzerinde ülkede bulunan 23.000’in üzerinde çalışanımızla, sorumlu sektör liderliğine ve sürdürülebilir iş yaklaşımına inanıyoruz. “PROTECTS WHAT’S GOOD™” (İyi Olanı Korur) sloganımız, gıdaları her yerde güvenli ve erişilebilir kılma vizyonumuzu yansıtır. Tetra Pak hakkında daha fazla bilgiyi www.tetrapak.com adresinde bulabilirsiniz.

 

Yurt geneli hava durumu 29 Nisan 2017

Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre, sıcaklıkların yükseleceği bildirildi

Türkiye'yi korkutan hastalık geri döndü ilk ölüm Çorum'da oldu

Türkiye'de daha önce etkili olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi yeniden kendini göstermeye başladı. Çorum'da kene ısırmasına bağlı olarak Meryem Koçak hayatını kaybetti

Rus generalin cesedinin yıllardır neden bozulmadığı ortaya çıktı

Ardahan'da bir inşaat kazısında bulunan Rus generale ait olduğu tahmin edilen tabutun Tümgeneral Vasiliy German'a ait olabileceği söyleniyor